Politici vysvětlovali nepřiznané příjmy

  • 62
Třicet zákonodárců neodevzdalo oznámení o vedlejších příjmech za rok 2002. iDNES zajímalo proč. Většina tvrdí, že si bokem nepřivydělali víc než pár tisíc a přiznání nemusí podávat. Senátor Doubrava přiznal, že zapomněl. Některé politiky zájem o jejich povinnosti popudil.

iDNES oslovil pouze ty zákonodárce, jejichž přiznání neměl imunitní a mandátový výbor k dispozici 5. ledna, tedy půl roku po zákonné lhůtě. Od sedmi z nich iDNES odpověď nedostal.

Začalo to v prosinci
Podle zákona 238/1992 musejí zákonodárci, jejichž roční vedlejší příjmy přesáhnou výši měsíčního platu ústavního činitele, podat imunitnímu a mandátovému výboru oznámení o svých činnostech, příjmech a darech.

Zákonná lhůta pro odevzdání oznámení za rok 2002 vypršela loni v červnu. Ještě počátkem letošního roku ale patřičné výbory neměly na stole všechna přiznání.

Pětice senátorů - Martin Mejstřík, Jiří Zlatuška, Helena Rögnerová, Zdeněk Bárta a Petr Fejfar - využila svého práva a v prosinci společnými silami podala imunitnímu výboru návrh na zahájení řízení s "provinilci". - více zde

iDNES rozeslal e-mailem a doporučenými dopisy po šesti otázkách sedmi senátorům a třiadvaceti poslancům, kteří oznámení o příjmech nepodali. Během dvou týdnů odpovědělo třiadvacet zákonodárců.

DOTAZY PRO ZÁKONODÁRCE

1) Můžete uvést, proč mandátový a imunitní výbor neměl ještě 5. ledna k dispozici Vaše oznámení o vedlejších příjmech a darech? Podle zákona 238/1992 Sb. jste ho měl/a podat do konce června 2003, pokud hodnota Vašich příjmů a darů přesáhla úroveň jednoho měsíčního platu zákonodárce.

2) Jaký je Váš názor na stávající znění zákona 238/1992 Sb.? Vadí Vám na něm něco?

3) Co soudíte o aktivitě senátorů Martina Mejstříka (KOD), Heleny Rögnerové (Nez), Jiřího Zlatušky (KOD), Petra Fejfara (KOD) a Zdeňka Bárty (KDU-ČSL), kteří imunitní výbor oficiálně požádali, aby zahájil řízení se zákonodárci, kteří neuposlechli zákon a oznámení neodevzdali?

4) Kdyby občan bez imunity neuposlechl zákon, postihl by ho trest. Zákonodárcům ale žádná sankce v případě přiznávání vedlejších příjmů nehrozí. Myslíte si, že je v pořádku, když na zákonodárce platí jiný metr, než na běžné občany?

5) Pokud Vaše odpověď na otázku číslo 4 zní "Ne, není to v pořádku", jakou sankci byste do zákona pro zákonodárce navrhnul/a?

6) Mohl/a byste své vedlejší příjmy či dary (pokud jste samozřejmě v roce 2002 nějaké měl/a, resp. obdržel/a) přiznat nyní čtenářům iDNES?

Nevydělávali jsme, hájí se zákonodárci
Většina zákonodárců uvedla, že neměla buď žádné příjmy, anebo nepřesáhly hodnotu jednoho měsíčního platu. To je opravňuje přiznání neodevzdávat.

Výjimkou byli Jaroslav Doubrava (KSČM), Michal Doktor (ODS), Miroslav Ouzký (ODS) a Milan Cabrnoch (ODS).

Doubrava prý na oznámení zapomněl. "Nehodlám, nechci a nebudu hledat plané výmluvy. Na odeslání jsem prostě zapomněl," napsal iDNES.

Poslanec Doktor se zase odvolal na svoje webové stránky, na kterých všechny své příjmy zveřejnil.

Cabrnoch a Ouzký tvrdí, že přiznání podali. Proč ho postrádají na imunitním výboru, nedokáží vysvětlit. "Nemám ani konkrétní informaci, zda mé oznámení v Senátu je, nebo nikoli, " přiznal poslanec Cabrnoch.

ODPOVĚDĚLI
(kliknutím na jméno se zobrazí odpověď)

Jarmila Boháčková (ČSSD)
Ludmila Brynychová (KSČM)
Milan Cabrnoch (ODS)
Michal Doktor (ODS)
Jiří Dolejš (KSČM)
Kateřina Dostálová (ODS)
Jaroslav Doubrava (KSČM)
Václav Exner (KSČM)
Daniela Filipiová (ODS)
Jaroslav Gongol (KSČM)
Pavel Hojda (KSČM)
Jaroslav Horák (ODS)
Miroslav Kapoun (ČSSD)
Jaroslav Kubín (BEZPP)
Miloslav Kučera (ODS)
Josef Mandík (KSČM)
Miroslav Ouzký (ODS)
Josef Pavlata (ODS)
Miloslav Ransdorf (KSČM)
Aleš Rozehnal (ODS)
Antonín Sýkora (ČSSD)
Miloš Titz (ČSSD)
Antonín Zralý (KSČM)

Někteří ústavní činitelé místo odpovědí stručně sdělili, že žádné vedlejší příjmy neměli. To se týkalo například Květoslavy Čelišové (KSČM) nebo Petra Šuláka (ČSSD). Jiní svalili vinu na chybu v e-mailové komunikaci, své odpovědi prý iDNES zaslali.

Karatelé se chtějí zviditelnit, míní politici
Zákonodárci se bez ohledu na politickou příslušnost shodli v názoru na pětici senátorů (Mejstřík, Rögnerová, Zlatuška, Fejfar a Bárta), kteří imunitní výbor požádali, aby zahájil kárné řízení s nesvědomitými zákonodárci.

"Šlo pouze o jejich snahu zviditelnit se!" zněla nejčastější odpověď. Nápad s kárným řízením podpořili pouze poslanci Aleš Rozehnal a Antonín Sýkora.

Někteří si anketu iDNES vyložili po svém. Například názor poslance Miloše Titze (ČSSD) na senátorskou iniciativu je: "Ne." Za porušení zákona 238/1992 Sb. navrhuje stínat hlavu.

NEODPOVĚDĚLI

Květoslava Čelišová (KSČM)
Libor Ježek (ODS)
Miloš Melčák, CSc. (ČSSD)
Petr Šulák (ČSSD)
Tomáš Teplík (ODS)
Martin Dvořák (ODS)
Vladimír Železný (BEZPP)

V zákonu chybí sankce
Zákonodárcům vadí především nekonkrétnost zákona a absence jakýchkoli sankcí. Nejčastěji navrhují zavedení finančního postihu.

"Pokud by byla sankce zavedena, potom jako pro jakéhokoli občana," nastínil svůj názor Miloslav Ransdorf (KSČM). Sám žádné příjmy neměl. Jeho stranický kolega Václav Exner by souhlasil se zavedením pokut. "Nemám nic proti pokutě, pokud dojde k porušení zákona."

Podle Kateřiny Dostálové (ODS) by sankce mnoho nevyřešily, pokud je špatně postaven celý zákon. Naopak Josef Pavlata (ODS) nebo Jarmila Boháčková (ČSSD) považují zákon za dostačující a nic proti němu nenamítají.

Některé politiky otázky popudily
Václav Exner k odpovědím připojil svoje vlastní otázky. Zajímalo ho, kolik vydělal redaktor iDNES, kdy naposled porušil nějaký zákon a co s tím hodlá udělat.

iDNES mu připomněl, že jeho redaktoři nejsou narozdíl od ústavních činitelů placeni ze státního rozpočtu a nemají tudíž vůči občanům povinnost sdělovat informace o svých příjmech.

Poslankyně ODS Kateřina Dostálová zase uvedla: "Fascinuje mne s jakou lehkostí jsou házeni všichni poslanci do jednoho pytle a jsou obviňováni z toho, že chtějí oklamat veřejnost."

"Kdybych chtěla být důsledná, asi bych mohla žádat některé novináře o omluvu, protože právní výklad zní jasně - zákon jsem neporušila a ani jsem nikoho neklamala."

Miloslav Kučera (ODS) k dotazníku podotkl: "Doufám, že to celé otisknete, aby se čtenáři iDNES dozvěděli, že i tento tisk malinko uletěl k bulváru, nepodloženě se dotkl mé cti, což alespoň tímto otisknutím částečně napravuje."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue