Místopředseda ODS Petr Nečas byl v kraji postiženém povodní jako jeden z prvních. Spěchal tam už v úterý místo jednání Sněmovny, protože pochází z Rožnova pod Radhoštěm.
"Chci se vyvarovat jakýchkoliv teatrálních gest a přiživování se na přírodní katastrofě, proto svou účast v kraji nevnímám a nechci, aby byla vnímána jako jiná forma předvolební kampaně," prohlásil Nečas ještě před odjezdem.
Obec si ale podle starosty zatím vystačí s lidmi na veřejně prospěšných pracích. "V sousedních vesnicích voda někde strhla můstky, tak jsem i nabízel vyjednat položení provizorního přemostění, které je k dispozici ve skladu státních hmotných rezerv," dodal Nečas.
Ve středu pokračoval v programu, který by absolvoval, i kdyby Morava zůstala na suchu. Besedoval se studenty místní průmyslovky a potom na gymnáziu. Odpoledne zamířil na setkání s ministryní životního prostředí do Uherského Hradiště. Tam už se zase mělo mluvit o povodních.
Protipovodňová ochrana je nedostatečná
Ministryně Bízková začala svou cestu v Českém hydrometeorologickém ústavu v Brně. "Prohlédla si předpovědní pracoviště a meteorologové jí ukázali aktuální povodňové stavy. Poté se vydala do Hodonína, odkud s paní primátorkou a hejtmanem Jihomoravského kraje Haškem vyrazili do terénu. Bavili se o tom, jak nejlépe upravit legislativní procesy, aby byly obce na tyto stavy lépe připravené," informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.
On-line reportáž |
Bízková prý obcím připomněla, že peníze na pomoc jsou. "Do 30. června stále běží výzvy z Operačního programu inovací, který mimo jiné financuje protipovodňová opatření. Každá žádost je posuzována a hodnocená zvlášť. Věříme, že těch 50 miliard, které v programu jsou, může být využito právě na tyto problémy," dodala Krebsová.
Podle Bízkové totiž nejvíce chybí dokončená protipovodňová obrana. Obce by podle ní měly o stavbu poldrů, ochranných hrází a dalších opatření usilovat.
Podle ministryně integrovaný záchranný systém i povodňové komise fungují dobře a předpovědi meteorologů jsou poměrně velmi přesné. Lidé díky tomu byli i včas varováni. Současná povodeň je podle Bízkové poučením pro starosty, kteří dosud s budováním protipovodňových zábran váhali.
"Nikdo ještě před dvěma, třemi lety nepředpokládal, že mimo jaro a léto přijde povodeň, přišla, čili ta zpráva je: dělejte všechno pro to, abyste ochránili sebe a své obydlí," míní ministryně.
Vojáci už pomáhají, potřeba budou peníze
Na cestu po poničených místech se vydal i ministr obrany Barták. Navštívil hejtmany Moravskoslezského a Zlínského kraje a zjišťoval, kde je třeba pomoc ministerstva a armády. Přímo v Troubkách na Přerovsku už pomáhá osm vojáků ze samostatné záchranné roty Olomouc.
"Vojáci tu postaví polní kuchyni a čtyři stany pro místní obyvatele a zůstanou v Troubkách tak dlouho, dokud bude potřeba," uvedl už dříve praporčík Jiří Zbránek ze záchranné roty z Olomouce.
Povodňový manuálČtěte co dělat, až voda začne opadávat |
"Pan ministr i hejtman Olomouckého kraje tu byli a měli možnost si prohlédnout, jak skutečně voda Troubky zasáhla. Jsme nejpostiženější obcí v Olomouckém kraji," míní starosta Troubek Radek Brázda, podle něj budou ve vesnici potřeba především peníze.
Obhlédnout situaci se vydal i hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek. "Podle předběžných odhadů Asociace krajů ČR půjde o miliardové škody," uvedl šéf asociace. Hejtmani Moravskoslezského, Olomouckého, Jihomoravského a Zlínského kraje nyní uvažují o možnosti zapojit do prací asi sedmdesát vězňů ze severomoravských věznic. Ti by mohli pomáhat při odklízecích pracích.