V Olomouci debatovali Miloslav Vlček, Ivan Langer, Alexander Černý, Pavel Horák a Jitka Chalánková.

V Olomouci debatovali Miloslav Vlček, Ivan Langer, Alexander Černý, Pavel Horák a Jitka Chalánková. | foto: Vladislav Galgonek, ČTK

Politici v Olomouci slibovali, diváky bavily „hromádky“ Vlčkova platu

  • 138
Po rozhodnutí Ústavního soudu o stížnosti na volby se první skutečná předvolební debata konala v Olomouci. Politici včetně Miloslava Vlčka a Ivana Langera se nehádali a trpělivě vysvětlovali volební sliby. Sál se občas rozesmál, jako když šéf Sněmovny vysvětloval návrh poslaneckých platových "hromádek".

Moderátor Václav Moravec si na základě průzkumů agentur SC&C a STEM do studia pozval pětici politiků - regionálních lídrů ODS, ČSSD, lidovců, komunistů a TOP 09. Přes telemost se pak spojil se zelenými, kteří jen o jeden procentní bod zaostali pod hranicí 5 %.

PRŮZKUM 2009
(a volby 2006)

ČSSD: 35 % (35,4 %)
ODS: 25 % (30,3 %)
KSČM: 13% (14,7 %)
KDU-ČSL: 7 % (8,3 %)
SZ: 4 % (5,5 %)
TOP 09: 9 % (-)

(data za Olomoucký kraj)

Hned zkraje politici čelili nepříjemné otázce, který z předvolebních slibů jejich partají považují za obtížně splnitelný.

Přímo odpověděli jen Miloslav Vlček (vytknul si boj s "justiční mafií a zpolitizovanou policií"), Alexander Černý z KSČM (omezení výdajů na zahraniční vojenské mise) a Pavel Horák z KDU-ČSL (boj proti hracím automatům).

"Náš program je napsaný pro zodpovědného voliče. Je to velký risk, nevím, jestli najdeme dostatek zodpovědných voličů," zobecnila odpověď Jitka Chalánková z TOP 09. A Ivan Langer z ODS zdůraznil záměr ODS prosadit placení politiků podle toho, jak se daří státu, ovšem bez zmínky, že to považuje za obtížně prosaditelné.

HOSTÉ OLOMOUCKÉ PŘEDVOLEBNÍ DEBATY

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD)Miloslav Vlček (ČSSD): "Nechtěný" předseda Sněmovny, na němž se strany dohodly po volebním patu roku 2006 jako dočasném šéfovi dolní komory. Vytrvale a marně se snaží poslance umravňovat.

Ivan LangerIvan Langer (ODS): Exministr vnitra ve vládě Mirka Topolánka, nyní volební stratég a místopředseda občanských demokratů. Patří mezi politiky málo oblíbené veřejností, ve straně ale má dobrou podporu.

Alexander ČernýAlexander Černý (KSČM): Ekonom a stínový ministr obrany komunistické strany. Rozhodný kritik plánu vybudovat v Brdech radar protiraketové obrany. Jeho motto zní "Cestu buď najdu, nebo udělám."

Jitka ChalánkováJitka Chalánková (TOP 09): Jediná žena mezi pěti lídry nejsilnějších stran Olomouckého kraje. Dětská lékařka, náměstkyně hejtmana z let 2004-2008. Chce lepší sociální ochranu lidí a podporu venkova.

Pavel HorákPavel Horák (KDU-ČSL): Živil se jako projektant a podnikatel, do politiky vstoupil před 13 lety. Byl radním a náměstkem primátora, nyní je náměstkem hejtmana. Slibuje zlepšení povodňové prevence.

Moderátor si i dále držel iniciativu a nepouštěl politiky do vzájemných sporů nebo přílišného odbíhání od tématu. Pavla Horáka (KDU-ČSL) například přiměl k pokání za to, že strana ve vládě přispěla ke zrušení společného zdanění manželů.

Komunistu Alexandra Černého zase zkoušel, proč jeho strana nezkusila prosadit ve Sněmovně opatření vedoucí k pěti- až šestiprocentnímu růstu ekonomiky, když to v programu před třemi lety slíbila. "Nejsem Miroslav Kalousek, nebyli jsme ve vládě. Z opozičních lavic se makroekonomické ukazatele ovlivňují těžko," hájil se poslanec.

Vlček a Langer v defenzivě

Nepříjemnou chvilku si v disciplíně "nesplněné sliby" vybrali Ivan Langer a Miloslav Vlček. Exministr vnitra nejprve musel přestát potlesk za moderátorův postřeh, že ODS má předlouhý seznam nesplněných slibů, aby vzápětí sklidil smích publika (seděli v něm i lidé se stranickými "dresy"). A to za poznámku, že "je těžké bojovat proti lžím, když je slyším dnes a denně". Langer se hájil, že ODS i řadu slibů splnila.

"Můžete udělat CTRL+C, CTRL+V a máte program," dobíral si zase moderátor s poukazem na tři roky staré sliby socialistů Vlčka. Už tehdy totiž ČSSD chtěla třeba přímou volbu prezidenta. Vlček řekl, že některé zákony už připravil, jen se nestihly projednat. Ale na moderátorův dotaz, zda je předloží po volbách, se podřekl, že je ještě "musí dopracovat".

Co trápí kraj? Nezaměstnanost

Největším problémem Olomouckého kraje ale je nezaměstnanost, která dosahuje 11 % (oproti republikovému průměru 8,5 %) a kraj je tak na tom po Ústecku a Moravskoslezském kraji nejhůř v republice.

Téměř každý pátý obyvatel kraje vnímá nezaměstnanost jako největší problém. V receptech, co s nezaměstnanými, se ovšem politici liší.

Miloslav Vlček mluvil o řadě nových pracovních míst vytvořených například za pomoci fondů EU a "ekonomické diplomacie", Jitka Chalánková z TOP 09 upozornila, že Česko vede příliš mnoho lidí v režimu "sociální potřebnosti". Někteří lidé bez práce by podle ní mohli nastoupit na veřejně prospěšné práce nebo projít rekvalifikací.

Ivan Langer si vysloužil hučení i potlesk, když zvedl ze stolu graf, na kterém ukazoval, že za vlád ODS bylo méně nezaměstnaných. Tedy kromě posledního měření, kde modrý sloupec prudce vzrostl. "Ale v krizi běžná pravidla neplatí," snažil se exministr přesvědčit publikum.

OTÁZKY DIVÁKŮ

Česká televize umožnila divákům a vybraným obyvatelům kraje klást otázky přímo - těm prvním přes YouTube, druhé pozvala do studia. Lidé se ptali třeba na rozhodnutí Ústavního soudu nebo na podporu školství a výzkumu - to ovšem všichni přítomní politici deklarovali jako prioritu (TOP 09 dokonce chce ministerstvo pro vysoké školy a výzkum), zatímco v názoru na Ústavní soud se víceméně shodli, že volební krizi zavinil právě soud a nikoliv politici. Tento večer otázky diváků debatu příliš nerozvířily.

Vlček a Moravec pobavili "hromádkami"

Jinak poklidná debata zažila nejúsměvnější moment, když předseda Sněmovny Vlček líčil plán, jak rozdělit poslanecký plat na "tři zdaněné 'hromádky': poslance, asistenta a kancelář, aby bylo jasné, na co ten poslanec skutečně využil peníze".

"Hromádky jsou podstatné. Jde o transparentnost, o to, abychom to nějak ve Sněmovně vydiskutovali. Když je jen jedna, nemáte kontrolu, zda poslanec ty věci používá," argumentoval Vlček.

"Teď už je jen potřeba, aby se po volbách našla dostatečná hromádka poslanců na to, aby to podpořili," podotkl k tématu hromádek moderátor. To totiž vůbec není jisté, Ivan Langer jako zástupce druhé silné strany se nechal slyšet, že "není hromádkář".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video