Prezident Václav Klaus se připravuje na vysílání ve studiu televize Nova, kde vystoupil 2. března v pořadu Rok s Václavem Klausem. | foto: Jan Třeštík , ČTK

Politici v odborech darebně bojují se státem, odsoudil hrozící stávku Klaus

  • 751
Prezident prohlásil, že nepodepíše nižší zdanění zaměstnaneckých benefitů, kvůli němuž chtějí ve čtvrtek stávkovat dopravní odbory. Jejich jednání označil za neadekvátní, darebné a falešné. "Politici uvnitř odborů bojují proti státu, ne za zaměstnance," řekl Václav Klaus na Nově.

Vláda Jana Fischera minulý týden splnila požadavek odborů a Sněmovna na její žádost v úterý ve zrychleném jednání schválila, že zdanění benefitů se sníží na loňskou úroveň. Návrh míří do Senátu, kde ho pravicová většina v čele s ODS zřejmě zablokuje a vrátí poslancům. (více o dnešním jednání Sněmovny čtěte zde)

Pokud by se novela zákona o DPH přesto dostala až na prezidentův stůl, Klaus ji vetuje. „Nejsme v situaci, kdy by bylo třeba na něco takového přistupovat,“ řekl v ročním bilančním televizním interview.

Nepřímo také pochválil svou „rodnou“ ODS, se kterou se jinak ideově rozešel. Za to, že radikálně odmítla tlak odborářů a jejich požadavky nepodpořila.

„Mrzí mě, že proti tomu není rezolutnější odpor, pokud jsem slyšel, tak jenom jedna politická strana výrazně vystoupila proti ostatním,“ překvapilo Klause. (více o postojích ODS se dočtete zde)

Prezident Václav Klaus se připravuje na vysílání ve studiu televize Nova, kde vystoupil 2. března v pořadu Rok s Václavem Klausem.

Koho volit? Výběr nové strany je riskantní

Hned v úvodu rozhovoru dostal Klaus otázku na nejvýraznější událost minulého roku a díky tomu hned došlo na aktuální téma. „Trápí mě vnitropolitická situace, ten rozklad. A strašně vážná věc je suverenita, takže Lisabonská smlouva,“ ohlédla se za rokem 2009 hlava státu.

S politickou situací by mohl zahýbat letošní supervolební rok. Začíná květnovými volbami do Sněmovny, na podzim se pak volí třetina Senátu a zastupitelstva obcí.

prezident až po seriálu

Začátek přímého přenosu rozhovoru ohlášený televizí Nova i prezidentskou kanceláří na 22:15 se posunul o deset minut. Prezident musel počkat na konec epizody z detektivního seriálu a reklamní blok.

Snad aby snížila zpoždění, moderátorka Markéta Fialová na začátku sice Klause pozdravila, ale jedním dechem chtěla hned přejít k otázkám. „Tak já myslím, že snad také mohu říct dobrý večer,“ připomněl se prezident a poděkoval za pozvání.

Na závěr pak dostal zbytek diváckých otázek, na které se nedostalo. Klaus přislíbil, že je prostuduje a začal se jimi probírat. Moderátorka mu poděkovala a rozloučila se s diváky. Na prezidentovo rozloučení na kameru prostor nezbyl.

Kdo by měl vytvořit novou vládu? To prezident podle očekávání odmítl říci. Ale nepřímo naznačil, že nově vzniklé strany nemusí být dobrou alternativou.

„Vím, že volby budou letos strašlivě složité. Donedávna lidé víceméně věděli, koho volit, preference byly stabilní. Teď se to změnilo, a to je nová, riskantní situace,“ řekl Klaus. Lidé se ho prý ptají, koho vybrat, ale on sám moc neví.

Za „riskantní chvíli“ považuje, že lidé budou v nerozhodnosti „z klobouku vytahovat nějakou novou neokoukanou stranu, na které není nic nového a světoborného, jen to, že nic neudělala“. Zopakoval ale, že je odpůrcem vlády s účastí komunistů.

A Lisabonská smlouva, jejímuž podpisu se dlouze bránil? „Pousmál jsem se vašemu konstatování, že smlouva je pojistkou stability. Je pojistkou všeho možného, jen ne stability. V evropských institucích je naprostý chaos, hledá se způsob, jak fungovat,“ kritizoval prezident.

Zopakoval, že se obrovský kus pravomocí přesunul do Bruselu. Loni připustil, že kvůli tomu zvažoval abdikaci. „Ale boj není dokončen, proto jsem to neudělal,“ řekl divákům. (čtěte více o zásadním projevu o EU, který Klaus letos chystá)

„Eurem třeba jednou platit budeme. Když se toho euro dožije...“

Došlo také na ekonomiku. Je prý evidentní , že krize pomalu odeznívá, ale vyhráno ještě není. Nicméně déle než s krizí se budeme vypořádávat s nárůstem deficitu českého státního rozpočtu, připomněl Klaus.

S tím souvisela i otázka zvýšení mateřské na loňskou úroveň. Prezident nechce komentovat, zda by ji podepsal, ale jde to proti jeho odhodlání nezvyšovat schodek. A tvrdí, že výše tuzemské podpory matek po porodu patří k nejvyšším na světě.

S veřejnými dluhy souvisí také otázka, zda někdy budeme platit eurem. „Když bych chtěl pošťuchovat, tak bych řekl: Jestli to euro přežije, třeba se k němu někdy taky dobereme,“ odkázal Klaus na momentální nestabilitu v evropské měnové unii.

Záleží podle něj na tom, jak eurozóna přežije problémy Řecka, jehož rozpočet se zcela zhroutil. „Přicházet zrovna dnes s eurem jako pozitivním fenoménem, to bych nikomu nedoporučoval,“ podotkl prezident.

Další otázky měly široký záběr od problémů s vymahačskými komandy ČEZ, přes extremistickou Dělnickou stranu, falešné tituly z plzeňské právnické fakulty až k významným loňským návštěvám z ciziny a čerstvým úspěchům českých sportovců na olympiádě ve Vancouveru.

Prezident nepochybuje, že trojnásobnou medailistku, rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, někdo navrhne na udělení státního vyznamenání nebo prezidentské medaile. Ale dobře si to prý rozmyslí. Protože dosud se těchto poct dostávalo lidem na konci kariéry.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video