Poslance Romana Pekárka čeká nástup do vězení. Nezachránila ho ani imunita, kterou se nyní jeho kolegové ve Sněmovně chystají omezit.

Poslance Romana Pekárka čeká nástup do vězení. Nezachránila ho ani imunita, kterou se nyní jeho kolegové ve Sněmovně chystají omezit. | foto: František Vlček, MAFRA

Rath, Pekárek a dost. Strany se dušují, že teď omezení imunity projde

  • 58
Na osmnáctý pokus už zrušení doživotní imunity poslanců a senátorů projde, dušují se poslanci napříč stranami. Přispěly k tomu kauzy poslance Davida Ratha, kterého vezla do Sněmovny z věznice policejní eskorta, i dalšího poslance Romana Pekárka, který trval na tom, že se nevzdá mandátu, i když byl odsouzen a teď má jít do vězení.

"Věříme, že vládní koalice udělá vše pro to, aby se hlasovalo ve chvíli, kdy bude mít ve Sněmovně dost poslanců. My pro to hlasovat budeme," řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Podobně se v úterý vyjádřila šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová a iDNES.cz hlasování TOP 09 pro tuto věc potvrdil Jan Husák.

"Budeme hlasovat pro, ať projde pozměňovaní návrh Mirka Kalouska, nebo ne," uvedl Husák. Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek navrhl v dnešním druhém čtení omezit imunitu poslanců a senátorů ještě víc - jen na jejich projevy v parlamentu. Klasnová i Tejc míní, že se tento návrh sice tváří radikálně, ale jeho smyslem může být podle nich to, aby neprošlo vůbec nic.

Vládní i opoziční strany ve Sněmovně přitom už delší dobu na doživotní imunitě netrvají. Pod současným posledním návrhem na její omezení, který čeká už jen závěrečné hlasování, jsou podepsáni šéfové všech poslaneckých klubů (včetně Zbyňka Stanjury z ODS, který mezitím "povýšil" na ministra dopravy).

Nyní je stav takový, že když parlament politika nevydá, je jeho trestní stíhání v inkriminované věci navždy vyloučeno. I po schválení změny Ústavy by policie musela žádat Sněmovnu či Senát o vydání poslance či senátora ke stíhání. Ale když změna ústavy projde, získá policie jistotu, že i při nesouhlasu parlamentu bude moci politika obvinit později, ve chvíli, kdy ve své funkci skončí. To už by totiž žádnou imunitu neměl.

Sociální demokraté také v úterý deklarovali, že si dají pozor i v Senátu, kde loni omezení imunity spadlo o dva hlasy pod stůl, protože větší část ODS byla proti a sociálních demokratů nebylo v práci dost, aby to stačilo k ústavní většině v horní komoře parlamentu. "Tentokrát už to projde," řekl senátor Marcel Chládek.

Imunita už nyní většinou poslance nezachrání. Pokud se ve Sněmovně hlasuje o vydání poslance ke stíhání, je prakticky vždy policii vydán. To byl případ bývalého sociálního demokrata Davida Ratha, Vlasty Parkanové z TOP 09 i občanského demokrata Romana Pekárka, který se nyní chystá nastoupit do vězení (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video