Exministr vnitra Ivan Langer jako jeden z politiků tvrdí, že by měl být zveřejněn kompletní policejní spis Krakatice. Zdůrazňuje, že je nejprověřenějším politikem a že se už nemůže objevit nic, co by mu jakkoli ublížilo.

Exministr vnitra Ivan Langer jako jeden z politiků tvrdí, že by měl být zveřejněn kompletní policejní spis Krakatice. Zdůrazňuje, že je nejprověřenějším politikem a že se už nemůže objevit nic, co by mu jakkoli ublížilo. | foto: Dan Materna, MAFRA

Politici tvrdí, že chtějí odkrýt Krakatici. Vyšetřovatel má přijít mezi poslance

  • 120
Jiří Paroubek a Ivan Langer si nemohou přijít na jméno. V jednom se ale shodnou. Oba tvrdí, že by měl být zveřejněn policejní spis Krakatice, odkrývající vazby zastřeleného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka na politiky. Jenže policie spis zveřejnit nehodlá. ČSSD teď chce mimořádnou schůzi poslanců, na níž by vystoupil vyšetřovatel Karel Tichý.

"Nejsem odborník na tuto problematiku. Pokud cesta je, je snad možné ji najít. Jistě se pak dozvíme zajímavé věci o pánech Langerovi, Šloufovi a dalších kontaktech kmotra Mrázka," odvětil Paroubek na otázku iDNES.cz, jak by si představoval zveřejnění spisu Krakatice, po čemž volá.

Langer stejnou otázku nechal bez odpovědi. V rozhovoru pro iDNES.cz tento týden ale zdůrazňoval, že on by si přál, aby byl zveřejněn celý spis a vyslechnuto všech asi dvacet lidí, kteří s ním přišli do styku.(rozhovor s Langerem najdete zde)

Právě Langerovo jméno je jedno z těch, které se v Krakatici podle již dříve zveřejněných informací vyskytuje - a to v souvislosti s jeho kontakty na podnikatele Luďka Sekyru, jemuž ještě jako místopředseda Sněmovny pomáhal v jeho snaze získat společnost IPS. To Langer nepopírá, ale zdůrazňuje, že nevěděl nic o Sekyrově vazbě na Mrázka.

"Copak pan Sekyra je mafián?" zlobí se Langer. Jediný, kdo se podle něj bojí zveřejnění Krakatice, jsou sociální demokraté.

Bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc připustil, že dokud policie spis neodtajní, veřejnost se s celým obsahem Krakatice, v níž jsou zmiňováni i třeba bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý či poradce expremiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf, seznámí jen těžko.

"Problém je, pokud by mělo být zveřejněno jen nějaké torzo. Nemáme jistotu, že se už několik tisíc listů spisu neztratilo," řekl iDNES.cz Tejc.

Sociální demokraté později přišli s tím, že budou chtít mimořádné jednání Sněmovny, na němž by před poslanci vystoupil i vyšetřovatel případu Krakatice Karel Tichý.

Ten už v parlamentu vypovídal na uzavřeném jednání výboru pro bezpečnost a poté poslanci Langera vyzvali k odchodu z veřejného života. Problém je, že to byla politická proklamace jeho soupeřů z ČSSD a KSČM, od nichž se ani nic jiného nedalo čekat.(o výpovědi Tichého na výboru čtěte více zde)

Policie: Spis je stále veden v režimu utajení. Obsahuje citlivé informace

Odtajnění celého spisu Krakatice se asi hned tak nedočkáme. A velmi dobře to vědí i politici, kteří po tom volají. "Spis je stále veden v režimu utajení Důvěrné. Obsahuje totiž velmi citlivé informace," řekla iDNES.cz mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. "Nemohu ani sdělit, kde se spis nachází," doplnila mluvčí.

Právě policie má při rozhodování zda bude materiál odtajněn konečné slovo. Podle zákona totiž může dokument odtajnit jen ten, kdo ho vytvořil. Hlasy po jeho odtajnění také narážejí na další překážku. Spis je totiž oficiálně veden jako "operativní".

V praxi to znamená, že do spisu policisté ukládali všechny možné informace z mnoha zdrojů. Může tak obsahovat například jména policejních informátorů, zmínky o dalších kauzách, různé drby z podsvětí i osobní údaje na naprosto nezúčastněné osoby.

Teprve na základě takto posbíraných informací, by případně vznikl vyšetřovací spis. "Na takový materiál se nevztahuje ani zákon 106 o svobodném přístupu k informacím," vysvětlila Kopecká. O citlivosti policie na svazek svědčí i fakt, že odtajnit spis nedovolila policie ani soudkyni, která řešila spor Langera s vydavatelstvím Mafra. Politik spor prohrál.(více o soudním sporu, který vyvolal Langer, najdete zde)

Soud tak část spisu Krakatice dostal, ale neměl souhlas k jeho odtajnění. Další cestou, jak by mohla veřejnost zjistit co mýty opředený spis vlastně obsahuje, jsou například výpovědi kriminalistů Oldřicha Koppa a Karla Tichého, kteří ho sepsali. Ti jsou ale podle zákona vázáni mlčenlivostí. Pokud by chtěli mluvit před soudem nebo například policejní inspekcí, může je na žádost těchto institucí zbavit mlčenlivosti ministr vnitra.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video