Politici si přidali, policisté musí počkat

  • 598
Poslanci odložili růst mezd policistů a hasičů. Zároveň si zvýšili své platy. Od ledna si polepší asi o čtyři tisíce, ministři o patnáct. Politici tak nemusí tolik truchlit nad ztrátou 14. platu, se kterou dopoledne souhlasil prezident. O plat navíc letos přijdou všichni ústavní činitelé.

Poslanci jediným hlasováním rozhodovali o zvýšení platů soudců, státních zástupců a ústavních činitelů a o tom, že policisté a hasiči dostanou přidáno až za rok.

Pro návrh zvedlo ruku 109 ze 188 zákonodárců, proti bylo 57, hlavně komunisté a asi polovina sociálních demokratů. Zákon ruší 13. a 14. platy pro všechny zaměstnance placené státem, politiky a ústavní činitele ale tato změna postihne méně.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec totiž už dříve navrhl, aby se třinácté a čtrnácté platy přerozdělily do běžných dvanácti měsíčních příjmů. Ostatní státní zaměstnanci dostanou v průběhu roku navíc jen dvacet procent měsíční mzdy.

Poslanci chtějí platy ústavních činitelů co nejrychleji znovu zmrazit.

Sociální demokraté a lidovci by je rádi vrátili na úroveň platů letošních. Peníze navíc, které si stačí vyplatit před zmrazením, hodlají věnovat na charitu. Šéf unionistů Pavel Němec ale namítá, že platy nelze snižovat, pouze je zmrazit po zvýšení.

Mzda politiků by se měla nově odvozovat od trojnásobku průměrného platu v nepodnikatelské sféře v roce 2003. Základní měsíční plat poslance je nyní 46 500 korun, v lednu poskočí až na 50 400, u ministrů z 88 400 na 103 800 Kč.

Peníze policistům rozdáme, řekl Sobotka
Spolu se zvýšením platů prošel roční odklad služebního zákona pro policisty a hasiče, který do zákona propašovali lidovci. Počítali, že jeho přijetím ušetří stát v příštím roce osm miliard. Vláda ale naznačila, že peníze policistům tak jako tak dá.

Jak upozornil ministr financí Bohuslav Sobotka, s růstem platů bezpečnostních složek už počítá státní rozpočet. Sociální demokraté proto budou kategoricky požadovat, aby vláda rozdala peníze policistům a hasičům například formou odměn.

Policisté si ale zcela jistě budou muset počkat do roku 2006 na zvýšení odchodného a příspěvky za odsloužená léta.

Soudci a politici letos přišli o 14. plat
Prezident Václav Klaus dopoledne podepsal zákon, který bere letošní 14. platy ústavním činitelům. Úspory pocítí poslanci, senátoři, ministři, čeští europoslanci, soudci, státní zástupci, šéf BIS, členové vysílací rady a další úředníci.

Pokud norma do konce listopadu vyjde ve Sbírce zákonů, stát ušetří asi 160 milionů. Platnost zákona v tomto roce by mohly ohrozit jen potíže při tisku sbírky.

Poslanci schválili zrušení platů ústavních činitelů už v říjnu. Senátoři ale odmítli, aby o platy přišli i soudci a státní zástupci, a zákon s pozměňovacími návrhy vrátili sněmovně. V úterý pro něj zvedlo ruku 133 poslanců, proti nebyl žádný.

Soudcovská unie oznámila, že vyzve soudce, aby se domáhali platů právní cestou. Již v minulosti přitom uspěli ve sporu o čtrnácté platy u Ústavního soudu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video