Vládní trojkoalice nedokázala prosadit změnu Ústavy, která by zrušila celoživotní imunitu zákonodárců.

Vládní trojkoalice nedokázala prosadit změnu Ústavy, která by zrušila celoživotní imunitu zákonodárců. | foto: Dan Materna, MAFRA

Politici si nevzali doživotní imunitu. A už slibují, že se o to pokusí znovu

  • 474
O jednu ze svých výsad poslanci a senátoři zatím nepřijdou. Vládě se ve Sněmovně nepodařilo prosadit změnu Ústavy, která by politiky připravila o privilegium doživotní imunity. Tu mají, když je parlament odmítne vydat k trestnímu stíhání. Hlasování se účastnilo jen 124 poslanců, pro bylo 89. VV a ČSSD už řekly, že zkusí prosadit omezení imunity znovu.

Ke změně Ústavy je třeba 120 hlasů, ale velké množství poslanců v pátek vůbec nehlasovalo. Dále tak bude platit, že když Sněmovna či Senát nevyhoví žádosti policie a nevydají politika k trestnímu stíhání, poslanec či senátor policii v této věci navždy "vyklouzne".

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek při rozhovoru pro iDNES.cz. (8. července 2010)"Co dráždí lidi, jsou privilegia pro nadlidi. Vláda chtěla, aby poslanci a senátoři měli stejná práva jako ostatní občané. Sociální demokraté a komunisté předvedli, že jim nejde o rovné šance," řekl po hlasování iDNES.cz ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Měli jste zapojit do jednání opozici a přivést do práce aspoň vlastní poslance," opáčil mu lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

Klasnová i Sobotka avizují nový návrh na omezení imunity

Do parlamentu brzy dorazí další návrh. Hned po hlasování to řekli místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová z VV a právě Sobotka. Klasnová iDNES.cz řekla, že pod návrhem bude kromě jejího i podpis šéfa klubu TOP 09 Petra Gazdíka. "VV, TOP 09 a věřím, že i ODS to podají znovu a pokud přistoupíme na kompromis s přestupkovou imunitou, slíbil mi pan Sobotka, že to podepíše i on," uvedla Klasnová.

I nový návrh, který dorazí do parlamentu má počítat s omezením trestní imunity na dobu výkonu mandátu poslance či senátora.

Kdo byl pro omezení imunity

ODS 37 poslanců
TOP 09 30 poslanců
VV 18 poslanců

ČSSD 3 poslanci (pouze Petr Hulinský, Milan Urban a Antonín Seďa)
KSČM 1 poslankyně (pouze Marie Rusová)

Pro schválení bylo třeba alespoň 120 hlasů, vládní koalice jich má 118. Hlasování se ale zúčastnilo jen 124 poslanců z dvou set.

To obsahoval i v pátek zamítnutý návrh a navíc počítal s tím, že by neběžela promlčecí lhůta, když má politik funkci. Neměl tak mít šanci schovat se za to, že mu pomohou kolegové v parlamentu.

Byl to vůbec první návrh, který Nečasova vláda po svém vzniku projednala a pro VV byl i jednou z podmínek vzniku koalice.

Jenže vláda neměla dost hlasů, aby ho bez dohody s ČSSD ve Sněmovně prosadila. "Nikdo z vládní koalice s námi ani nejednal," varoval vládu ještě před hlasováním Sobotka.

"Ano, koalice nemá 120 hlasů, aby prosadila změnu Ústavy, ale všechny politické strany deklarovaly, že chtějí imunitu omezit," namítal šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Už před hlasováním bylo ale zjevné, že vládě tentokrát budou hlasy chybět.

Vládě chyběli poslanci. Za imunitu horoval hejtman Rath

Omluveno bylo totiž přes dvacet vládních poslanců a koalice nebyla ochotna kývnout na pozměňovací návrh ČSSD, aby poslancům zůstala přestupková imunita na projevy v parlamentu či při demonstracích.

Hejtman a poslanec ČSSD David Rath v pořadu Na rovinu.Debata byla místy velmi vzrušená. Jako velký zastánce imunity se projevil středočeský hejtman David Rath, který řekl, že omezení imunity by bylo omezením demokratických principů.

Hejtman se ve Sněmovně také obořil na předsedající Miroslavu Němcovou z ODS, která ho upozornila, aby se se zdržel osobních invektiv na adresu Nečase a poslance Petra Bendla. Rath si ale od ní nenechal vzít slovo, až mu nakonec poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková musela říci, že když se bude takto chovat k ženám, budou při jeho projevech opouštět sál.

Pokusy o omezení imunity byly zatím téměř marné

Od roku 1993 se parlament zabýval třinácti návrhy na omezení imunity a na žádost policie bylo imunity zbaveno 19 poslanců a senátorů. Naposledy sněmovna vydala bývalého poslance Petra Wolfa, podezřelého z úvěrového podvodu a porušování autorských práv.

Zčásti úspěšný byl zatím jen jeden návrh na omezení imunity. Od roku 2002 si mohou poslanci a senátoři vybrat, zda budou trestáni za dopravní a jiné přestupky stejně jako ostatní občané, nebo přestupek projedná imunitní výbor příslušné parlamentní komory.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue