Politici si čile přivydělávají

  • 192
Na plný úvazek pracuje v parlamentu jen málokterý politik. Většina zákonodárců si přivydělává "bokem". Nejvíc peněz si loni takto vydělal místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer (ODS). Ve svém přiznání vedlejších příjmů píše, že si přišel na necelé dva miliony korun navíc.

Dokázal to prací v advokátní kanceláři, pronájmem nemovitostí a prodejem cenných papírů.

Co do výše příjmů Langer soupeří se senátorem Josefem Zieleniecem, který loni získal skoro milion a půl poradenstvím. Za přednášky a autorské honoráře dostal dalších čtvrt milionu korun.

Zbohatl i senátor Edvard Outrata (dostává zahraniční důchod) či lidovecký poslanec Ladislav Šustr (za funkci ve společnosti Sazka). Čtvrtina senátorů a poslanců se však s odevzdáním přiznání za loňský rok neobtěžovala. Mimo jiné prezident Václav Klaus. Podle své kanceláře to nestihl. 

Kolik peněz si lze vydělat v politice?
Spousta politiků díky své funkci dostala výhodné posty v městských společnostech a vylepšuje rodinný rozpočet o stovky tisíc korun. Většina si peníze nechává.

Jaroslav Kubera ví, jak na to. Kromě toho, že pravidelně dostává plat coby senátor za ODS, rodinný rozpočet ročně posiluje ještě o půl milionu korun díky postu teplického primátora.

Ten mu zaručuje dalších více než šest set tisíc ročně za angažmá v Severočeské vodárenské společnosti a v teplárně United Energy. Podtrženo sečteno: senátor Kubera podle v pondělí zveřejněných majetkových přiznání loni vydělal ke svému senátorskému platu přes milion korun, a zařadil se tak mezi nejbohatší politiky.

Jaroslav Kubera však není jediný, kdo si díky volené funkci může přilepšovat ve vedení nejrůznějších městských firem. Jen namátkou: komunistický poslanec Petr Braný byl současně ve vedení magistrátu v Českých Budějovicích, za což ročně bral 415 tisíc a dalších 350 tisíc měl z českobudějovické společnosti Teplárna a popelářské firmy A.S.A.

Poslanec Jan Vidím (ODS) býval letitým tajemníkem pražského magistrátu a dodnes je ve vedení pražské teplárenské, což mu loni vyneslo 276 tisíc.

Sami politici v tom žádný problém nevidí. O tom, že by se části svých peněz vzdali, většina z nich zjevně neuvažuje. "Vždy jsem spojoval výkon jakékoliv pracovní činnosti s patřičnou odměnou," nechal se slyšet poslanec Braný v regionálním tisku.

Pro přesnost je třeba říci, že někteří z politiků posílají sumy z "politických vedlejšáků" na charitu. Ale jen málokdo se tím pochlubí v přiznání do parlamentu, jako například poslanec Miroslav Vlček, který dostal za svou účast v České konsolidační agentuře 276 tisíc a 231 dal na dobročinné účely. Někteří - jako senátor Kubera - jen říkají, že dávají, ale neprozradí kam.

Loňský rok byl u mnoha politiků ve znamení investic do bydlení. Rodinný domek v Jindřichově Hradci si na hypotéku koupil například premiér Vladimír Špidla, nezveřejnil však žádné podrobnosti o ceně budovy.

To poslanec Jan Klas předložil veřejnosti detailní pohled do domácího rozpočtu: necelý milion byly úspory, za půl milionu prodal auto a půjčil si bezmála dva další miliony, aby si koupil rozestavěný domek za 3,4 milionu.

Nemovitosti rozšiřoval i další z nejbohatších politiků, místopředseda sněmovny Ivan Langer. Loni si kromě příjmů ze špičkové politiky přišel na 1,8 milionu díky pronájmu a prodeji cenných papírů. Kromě toho začal pracovat jako advokátní koncipient, a tak si za 400 tisíc přikoupil k domu v centru Olomouce od města pozemek a přístavek. Místopředseda vlády Stanislav Gross také investoval. Do majetkového přiznání napsal, že si koupil sklep.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video