Politici ani právní experti nejsou zajedno, zda exministryně obrany Vlasta Parkanová měla dodat nezávislý posudek k nákupu letounů CASA.

Politici ani právní experti nejsou zajedno, zda exministryně obrany Vlasta Parkanová měla dodat nezávislý posudek k nákupu letounů CASA. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Politici i právníci se přou, zda Parkanová měla mít posudek na letouny

  • 216
Měla exministryně obrany Vlasta Parkanová při rozhodování o nákupu letadel CASA přinést nezávislý posudek o jejich ceně? V odpovědi na tuto otázku se neshodnou politici ani právní experti. Porušení povinnosti při správě cizího majetku je přitom jedním ze dvou trestných činů, z nichž policie místopředsedkyni Sněmovny podezřívá.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 jeho stranická kolegyně nemohla zákon porušit, protože ministerstva obrany, vnitra a zpravodajské služby v případě nákupu speciálního materiálu nemají povinnost mít nezávislý posudek. Tyto úřady na to podle něj mají vlastní odborné kapacity.

"Ale pokud skutečně existuje právně zakotvená povinnost zajistit si nezávislý znalecký posudek, a já jsem přesvědčen, že u speciálního materiálu nikoli, pak tady v minulých 10 letech byly na ministerstvu obrany, na ministerstvu vnitra a ve všech zpravodajských službách spáchány desítky trestných činů, protože toto je běžná praxe," řekl ministr ve středu v České televizi.

Jeho slova potvrzuje mluvčí resortu obrany Jan Pejšek. Studie zjišťující orientační ceny poptávaného výrobku na trhu podle něj standardně provádí sekce vyzbrojování ministerstva. Ta zpracovala marketingovou studii i v případě letounů CASA a nahrazovala nezávislý posudek.

Kalousek ostře kritizoval postup policie

"Povinnost mít u zakázek, u kterých je využita výjimka ze zákona o zadávání veřejných zakázek, nějakou nezávislou studii zvenku podle našeho názoru není. Pokud se ale daný ministr nebo ředitel sekce rozhodne, že ji chce, tak ji může využít," uvedl Pejšek.

Ministerstvo tak tuto možnost nevyužilo při nákupu obrněných vozů Dingo, ale externí cenový audit proběhl před pořízením tater. "Byla to ale jiná situace. Kupoval se výrobek, který ještě nebyl na trhu. Byli jsme první odběratel," dodal mluvčí ministerstva.

Parkanová však podle serveru Lidovky.cz vládě v případě letounů CASA slibovala, že posudek vyhotoví ministerstvo financí, už tehdy vedené právě Kalouskem. Podle policejních dokumentů jí přitom resort před tím vzkázal, že k tomu nemá oprávnění a ať si posudek nechá vypracovat ministerstvo obrany. 

Podle ČTK bývalá ministryně obrany a místopředsedkyně sněmovny Vlasta odmítá, že by při jednání vlády o nákupu armádních letounů CASA uvedla kohokoli v omyl. Podle Parkanové povinnost zadat externí znalecký posudek nevyplývá z žádného právního předpisu.

Exministr vnitra a někdejší šéf civilní rozvědky František Bublan iDNES.cz řekl, že neví, zda je nutné dělat nezávislé posudky. "Nejsem si jist. Já jsem nikdy takové kontrakty nedělal, takže si na to nevzpomínám. U velkých zakázek by to ale bylo na místě," uvedl poslanec ČSSD.

Stínový ministr obrany za sociální demokracii Jan Hamáček tvrdí, že v zákoně tato povinnost existuje.

Právník: Paušalizovat nejde, záleží na konkrétním případě

Kromě politiků nejsou v této věci zajedno ani právníci. Podle experta na zakázkové právo Daniela Weinholda nelze paušálně říct, zda u armádních zakázek, u kterých se nesoutěží cena, existuje povinnost mít nezávislý posudek o ceně. Záleží prý na konkrétních případech. K nákupu letounů CASA se nechtěl vyjádřit s tím, že nezná podrobnosti.

"Ze zakázkového práva požadavek posudku nevyplýval ani nevyplývá. Může to ale být z jiných předpisů, například ze zákonu o majetku České republiky, kde zase však může být výjimka ministerstva financí, nebo rozpočtových pravidel státu," řekl iDNES.cz Weinhold, jehož advokátní kancelář ministerstvu obrany radila v souvislosti s pronájmem stíhaček Gripen.

Advokátka a bývalá politička Hana Marvanová se v případě veřejných zakázek, které se nesoutěží, odvolává na zmíněný zákon o majetku ČR. "Stanovuje povinnost prodávat nebo kupovat za obvyklou cenu, aby bylo garantováno, že to není předražené. Ocenění se podle zákona o oceňování majetku zjišťuje znaleckým posudkem," řekla iDNES.cz Marvanová.

Parkanová měla nechat vypracovat nezávislý znalecký posudek i podle předsedy Komory administrátorů veřejných zakázek Roberta Pergla, který stejně jako Marvanová odkazuje k zákonu o majetku ČR. "Pokud byla tato smlouva uzavřena mimo režim zákona o veřejných zakázkách, cena musí odpovídat nejvýše hodnotě určené podle cenové analýzy dle zákona o oceňování majetku. Pouze ministerstvo financí je oprávněno dát předchozí souhlas k ceně vyšší, a to pouze ve veřejném zájmu," řekl iDNES.cz Pergl.

Policie místopředsedkyni Sněmovny viní, že státu způsobila škodu 658 milionů korun při nákupu letounů CASA za vlády Mirka Topolánka. Mandátový a imunitní výboru bude ve středu jednat o vydání exministryně obrany k trestnímu stíhání.

TOP 09 Parkanovou brání. Politici koaliční strany považují za absurdní, aby byla stíhána jen ona, když nákup schválila celá vláda. Podle premiéra Petra Nečase, který v té době vedl ministerstvo práce a sociálních věcí, o letounech sice rozhodoval kabinet jako celek, ale na základě materiálu, který donesl na jednání kabinetu jeden jeho člen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video