Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Kandidovat na radnici? Děkuji, nechci se dát zavřít, bojí se politici

  • 350
Do úterý musely strany odevzdat kandidátky do podzimních komunálních a senátních voleb. MF DNES zjistila, že ostřílení politici se tentokrát na radnice moc nehrnou. Odrazuje je nechuť Čechů k tradičním stranám, ale i nevděčnost práce v komunální politice. Mnohde za sebe nabízejí celebrity.

Na mnoha místech si zkušení straníci stěžují, že přemluvit letos někoho, aby kandidoval, je vůbec nejtěžší za poslední roky. Zároveň sází na celebrity a další osobnosti, které mají s politikou minimální zkušenosti.

Souvisí to se špatnou pověstí politiků, velmi omezenou zásobou členů, ale třeba i s častým trestním stíháním radních z poslední doby.

„U nás tradiční strany nerozvíjejí svou základnu. Jsou strašně malinké – mají pod dvacet tisíc členů – a pak nemají kde vybírat. Proto se obracejí i na ‚politické turisty‘ či hledají lidi z nevládního sektoru, protože ty se politikou dosud takříkajíc neušpinili,“ vysvětluje politoložka Vladimíra Dvořáková.

Radní města či obce je navíc pro voliče o mnoho viditelnější terč než poměrně anonymní tým poslanců.  Obvinění politiků v souvislosti s výkonem funkce, které se objevuje stále častěji, je další výrazný fenomén. Jde hlavně o případy, kdy policie vyšetřuje, zda se obecní zakázka třeba nemohla pořídit levněji.

Velkým varováním je vývoj v pražské kauze Opencard, v níž policie obvinila téměř celou radu včetně primátora Bohuslava Svobody z ODS i jeho nástupce Tomáše Hudečka z TOP 09.

Kromě toho policie řeší i kdysi chybně zadané zakázky u stavby tunelu Blanka, což současné vedení Prahy vystavilo frustrující situaci. „Jeden policejní útvar nám říká, že když stavbu zaplatíme, je to trestný čin, druhý útvar říká, že pokud nezaplatíme, bude to trestný čin,“ řekl před časem Hudeček.

Na pražském magistrátu se tak s oblibou říká, že stačí, aby nový primátor otevřel šuplík a vytáhl první lejstro – a vyskočí na něj obvinění.

„Množí se vyšetřování, zda zastupitelé skutečně postupovali hospodárně,“ říká poslankyně za TOP 09 a bývalá starostka středočeské Chýně Věra Kovářová. Namítá přitom, že nejlevnější řešení nemusí být pro obec vždycky to nejlepší.

„Strach dělat starostu panuje všeobecně. Je tady paranoidní atmosféra, jež samosprávu destruuje,“ říká primátor Teplic a senátor ODS Jaroslav Kubera a dodává: „Čekám, kdy bude trestné i to, že si obec nevzala dotaci, protože i to ji může poškodit.“ Kriminalizace komunální politiky je tak silným argumentem i pro ty největší kariéristy.

„Lidé už pochopili, že jako zastupitelé mohou být za politické rozhodnutí – byť učiněné v dobré víře – popotahováni. A to si vážený lékař nebo advokát pořádně rozmyslí,“ dodává místopředseda STAN a poslanec Petr Gazdík.
Ve sněmovně proto čeká jednoduchá novela zákona o obcích. Vkládá do něj jedinou větu, která v podstatě říká, že pokud obec sleduje svůj důležitý a zdůvodnitelný zájem, nemůže se takové jednání hodnotit jen tím, zda je „nejlevnější“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video