Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Politici před volbami: Peníze na platy rozzlobeným lékařům seženeme

  • 49
S rozzlobenými lékaři chceme jednat a najdeme zdroje, ze kterých bychom jim zaplatili vyšší mzdy, shodly se politické strany před volbami. Navíc hromadně odsoudily plýtvání ve zdravotnictví. Kdyby politikům shoda vydržela, lékaři by hromadnou výpověď, kterou kvůli nízkým platům vyhrožovali, nakonec podat nemuseli.

Redakce iDNES.cz oslovila partaje, jak by řešily požadavky Lékařského odborového klubu (LOK) na zvýšení mezd či změnu postgraduálního vzdělávání mladých lékařů. Neodpověděla jen ČSSD a ODS.

LOK vyzval k hromadné výpovědi všechny české doktory na konci dubna. Radikálním krokem chtějí odbory naznačit, že situace v českém zdravotnictví je zoufalá, a žádají tři změny.

Chtějí zavést jednotlivou mzdovou normu pro zdravotníky tak, aby základní plat bez přesčasů odpovídal 1,5násobku průměrné mzdy v České republice pro nastupujícího lékaře, a až trojnásobku pro plně graduovaného lékaře. Vadí jim také stávající systém postgraduálního vzdělávání mladých lékařů, který by podle nich měla řídit Česká lékařská komora, a současná úhradová vyhláška pro rok 2010, kvůli které plyne do nemocnic méně peněz než loni. (více o chystaných hromadných výpovědích čtěte zde)

Jak by lékařské trable řešily jednotlivé politické strany? KSČM slibuje jednání před volbami i po nich, platy už chtějí zvyšovat pomaleji.

"Nedomníváme se, že takto razantně postavené platové požadavky v takové výši a v době těsně před volbami jsou šťastným řešením. Jsme pro nárůst platů zaměstnanců ve zdravotnictví, ale postupně a ne skokově. Sami lékaři jistě pociťují dopady hospodářské krize. V této době nejsou prostředky ani prostor pro tak razantní navýšení. Věříme, že hlavním účelem prohlášení bylo upozornění na tento problém a snaha o urychlené zahájení široké diskuse odborníků a politiků k jeho řešení," uvedla mluvčí ÚV KSČM Věra Karasová.

Předseda LOK Martin Engel však už včera řekl, že ohled na argumenty typu "ekonomická krize" brát nebude. Podle něj peníze ve zdravotnictví jsou a nechybí, jen nepřicházejí k těm správným lidem.

I TOP 09 slíbila, že se nastolenými požadavky lékařů bude zabývat.

"Co se týká postgraduálního a celoživotního vzdělávání, máme ucelenou představu, jak tento problém řešit. Úhradová vyhláška a ani inovace tabulek dlouhodobě nic nevyřeší. Bude potřebné rozdělit problém na financování mladých lékařů v atestační přípravě a na řešení všeobecných mezd," míní expert TOP 09 na zdravotnictví Rudolf Zajac.

"Jednoznačně preferujeme motivační odměňování před plošným vyplácením, tak je to i v našem volebním programu. Z dlouhodobého hlediska bude potřebné udělat systémové změny, které zabezpečí trvale dostatek zdrojů," uvedl Zajac s tím, že strana ví, jak získat asi 50 miliard korun, které mohou platy lékařů zaplatit.

Věci veřejné: Musíte spolupracovat

Věci veřejní míní, že se lékaři a ministerstvo musí naučit aktivně spolupracovat. "Všichni jsme na stejné lodi, které se momentálně nedaří dobře," míní stínový ministr zdravotnictví Jan Stránský.

"Mzdy lékařů a sester jsou dnes bezesporu nižší, než by měly být. Navýšení je tedy namístě, ale musí být doprovázeno adaptací systému, který odmění kvalitní práci a zároveň omezí celý "systém přesčasů", jenž je momentálně zneužíván. Ať jste ministr nebo manažer továrny, musí být jasné, že jestli jsou významnému počtu zaměstnanců vypláceny přesčasové hodiny, něco není v pořádku," dodal Stránský.

Konkrétnější byl v případě dalšího vzdělávání mladých lékařů. Stávajícímu vzdělávání prý chybí pedagogická i systémová forma. "Rozhodně bych tento systém nepředal České lékařské komoře, protože by došlo k vytvoření velkého monopolu, který je v evropských zemích výjimkou. Z ČLK se aktuálně navíc bohužel stala odborářská organizace, která, místo aby dbala na kultivaci profesionality a oboru, vyjadřuje hrubé politické názory proti ministerstvu zdravotnictví, a tím ruší vlastní statuty a zájmy jednotlivých členů," vzkázal s tím, že v takovémto stavu to není vhodná organizace pro řízení postgraduální výuky a že by studium měly zajišťovat celostátní odborné organizace a lékařské fakulty.

Podle Stránského nejsou platy lékařů o mnoho nižší, než je evropský standard. "Korupce představuje až dvacet procent z těchto peněz, převážně v oblasti předražených léků a jejich zbytečného předepisování a zneužívání pracovní neschopnosti. Zavedení okamžité přísnější kontroly pracovní neschopnosti a hromadného nákupu všech léků prostřednictvím internetu by zajistilo nejen transparentnost, ale šetření, které by pak dotovalo zvýšení úhrad a mezd," plánuje Stránský.

Lidovci: Jednejme, nebo nám lékaři utečou

I lidovci chtějí s lékaři jednat a jejich požadavky se zabývat. Bojí se totiž, že pokud budou čeští doktoři pobírat nízké mzdy, utečou za lepšími podmínkami na západ. Pustili se také do kritiky současného ministerstva zdravotnictví.

"Problematický je nový systém atestací, kde se chceme vrátit k původnímu systému dvou atestací. Dnes jsou peníze vykrádány ze systému korupcí při nákupu přístrojů nebo při stavbách a zodpovědné je nepochybně vedení ministerstva, které to nehlídá, nekontroluje a neřeší. Spousta přístrojů v nemocnicích je neúplně využita a to je zodpovědnost zdravotních pojišťoven. Ke změnám úhradové vyhlášky jsme již letos vyzvali, bohužel ministerstvo dělá mrtvého brouka a přihrává tak peníze fakultním nemocnicím," posteskl si poslanec a zdravotnický expert KDU-ČSL Jiří Carbol.

Zelení nabízí úsporný recept - ve zdravotnictví by se mělo přestat plýtvat. "Kvalifikovaní lékaři si vyšší platy bezesporu zaslouží. Zdroje vidíme především v zamezení plýtvání ve zdravotnictví, případně ve finančních rezervách veřejného zdravotního pojištění či přímo v rozpočtu ministerstva pro fakultní nemocnice, kterých je zřizovatelem. Řešení problematiky postgraduálního vzdělávání bude důležitým úkolem pro nového ministra. Musí se na něm však podílet nejen ČLK, ale i odborná veřejnost, především Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně," uvedl mluvčí strany René Kubášek.

Zemanovci vidí naději na příliv peněz doktorům prostřednictvím generik. "Zvýšení platů ve zdravotnictví je možné pouze tehdy, dokážeme-li na to sehnat peníze. Za léky vydáváme ročně 80 miliard korun, přičemž dvě třetiny cen léků tvoří poplatky za patentovou ochranu. Kdybychom tedy zavedly generika, tedy léky bez patentové ochrany, můžeme ročně ušetřit až dvacet miliard korun. Toto je zdroj a pokud budou lékaři ochotni spolupracovat, můžeme se po volbách bavit o zlepšení platebních podmínek nejen jich, ale i ostatního zdravotnického personálu," vzkázal lídr SPOZ - Zemanovci Miloš Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video