Politici před 11. zářím teroristy podcenili

  • 14
Představitelé USA před teroristickými útoky z 11. září 2001 podcenili skutečnou vážnost hrozby terorismu. Uvádí to závěrečná zpráva komise Kongresu, která okolnosti útoků prošetřovala. Členové komise doporučili do budoucna vznik národního protiteroristického centra.

"Nemyslíme si, že by vedoucí činitelé porozuměli skutečné váze ohrožení," uvádí se ve zprávě.

"Nebezpečí ze strany bin Ládina a Al-Kajdy nebylo zásadním tématem v politických debatách, mezi veřejností a v médiích, ačkoli se okrajově objevilo v předvolební prezidentské kampani v roce 2000," napsali členové komise.

Aby se podobné chyby v budoucnu neopakovaly, doporučila komise vznik národního protiteroristického centra a funkce národního šéfa tajných služeb.

Vyšetřovací komise byla složená ze zástupců republikánů i demokratů. Během dvou let činnosti vyslechla stovky svědků a prostudovala tisíce stran dokumentů. Před členy komise hovořili spolupracovníci prezidenta Bushe i předchozího obyvatele Bílého domu Billa Clintona.

Svou závěrečnou zprávu vyšetřovatelé předali prezidentu Bushovi den poté, co se na veřejnost dostal obsáhlý videozáznam z bezpečnostních kamer na letišti, který zachycuje kontrolu únosců vyzbrojených noži. - více zde

Z čelných představitelů současné washingtonské administrativy svědčili například ministr zahraničí Colin Powell nebo prezidentova bezpečnostní poradkyně Condoleezza Riceová. Komise vyslýchala i George Bushe a viceprezidenta Dicka Cheneyho. - více zde

Vyšetřovací komise během své činnosti vydala několik průběžných zpráv. V nich kritizovala například ministerstvo spravedlnosti a jeho šéfa Ashcrofta.

Kritice neušel ani ředitel CIA George Tenet. Ten se podle jedné z předběžných zpráv dopustil řady opomenutí a chyb, bez nichž by bylo možné komplot teroristů včas odhalit. Tenet po této kritice odstoupil.

První strana závěrečné zprávy vyšetřovací komise amerického Kongresu, která se zabývala okolnostmi teroristických útoků z 11. září 2001.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video