Podle průzkumů veřejného mínění převažuje názor, že by prezidenta měli vybírat občané

Podle průzkumů veřejného mínění převažuje názor, že by prezidenta měli vybírat občané

Politici opráší možnost přímé volby prezidenta

  • 76
Handrkování partají, které pravidelně předchází výběr prezidenta, by se stalo minulostí v případě zavedení přímé volby hlavy státu. Předsedové pěti parlamentních o ní budou ve středu jednat v Senátu. Proberou i to, zda by se změnily pravomoci prezidenta voleného všemi občany.

Vítěze únorové volby zcela jistě pošlou na Hrad hlasy poslanců a senátorů. Přímá volba by přicházela v úvahu až při výběru dalšího prezidenta.

Vládní strany se v koaliční smlouvě zavázaly zahájit debatu na toto téma. Podle průzkumů veřejného mínění dlouhodobě převažuje názor, že o nejvyšší ústavní funkci mají rozhodovat občané, nikoli zákonodárci.

Dosud všechny pokusy o zavedení přímé volby ztroskotaly. Politici se mimo jiné neshodují v tom, kolik kol by volba měla mít, kolik kandidátů by postupovalo z prvního do případného druhého kola a kolik hlasů by potřeboval vítěz volebního klání.

Zavedení přímé volby slíbila už v roce 2002 tehdejší vláda Vladimíra Špidly. Nejhlasitěji se o změně diskutovalo o rok později, kdy poslanci se senátory vybrali nástupce Václava Havla teprve ve třetím kole třetí volby.

Politici se obávají úspěchu populistů
O zavedení přímé volby usilují hlavně zelení a ČSSD. Sociální demokraté si jsou vědomi, že jejich kandidát při parlamentní volbě může jen obtížně prorazit v pravicově laděném Senátu. Jsou také pro dvoukolovou volbu podobně jako ve Francii nebo u senátních voleb.

Naproti tomu ODS byla spíše pro jednokolovou volbu. V senátních volbách její kandidáti často mívají v prvním kole navrch. Proti jednokolové volbě ostatní argumentují hrozbou vítězství populistického kandidáta. ODS a KDU-ČSL ve svých programech před loňskými volbami do sněmovny přímou volbu hlavy státu nijak nezmiňovali.

Komunisté přímou volbu prezidenta zásadně neodmítají, chtějí ji ale posoudit v rámci postavení moci výkonné a zákonodárné. S tím souvisí i otázka případného posílení pravomocí prezidenta, kterého by volili občané. Poslanci ani senátoři zatím většinou nebyli takové změně ústavy nijak příznivě nakloněni.

Politologové si myslí, že strany se v této otázce rozhodují podle momentální situace a toho, který způsob je pro ně v dané chvíli výhodnější. Zejména lidovci a komunisté mohou za současného rozložení sil hrát při parlamentním vybírání prezidenta významnou roli.

Chtěli byste, aby prezidenta vybírali občané v přímé volbě?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 7. října 2007. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 16259

NE
NE 1580

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video