Politici nemusí jednat, ale peníze obdrží

  • 4
Olomouc - Jen málokdo z členů výborů a komisí Olomouckého kraje, které radí krajským radním a zastupitelům, by mohl říct, že byl "u všeho". Přesto jim na konto každý měsíc putuje 3500 korun. A to i tehdy, když na jednání nepřijdou. Měsíční paušál schválili krajští zastupitelé podle nařízení vlády loni v únoru. Alarmující je, že někteří členové komisí nepřišli za rok ani na jedno jednání.

"Někdo se vzorně omluví, jiní se ani neobtěžují zavolat, že na schůzku nepřijdou," připouští šéf výboru pro strategický rozvoj, radní Pavel Stonawský (NEZ), který vidí rozdíly i mezi těmi, kteří na jednání nakonec přijdou.

"Někteří z členů našeho výboru přijdou na jednání třeba s pětistránkovým dokumentem k projednání, jiní ani nezůstanou na celé jednání. Už po chvíli odejdou s tím, že mají jinou práci," popisuje Stonawský. Přitom termíny jednání se plánují s měsíčním předstihem.

Mezi největší hříšníky za docházku do výborů kraje patří například starosta Konice Petr Kašparovský (ČSNS), poslanec Tomáš Kvapil (KDU-ČSL) či starosta Javorníka a radní kraje Petr Polášek (ODS).

Na jednáních ale často chybí i "nepolitici". Nejméně na polovině jednání svého výboru nebyla třeba ředitelka Okresní hospodářské komory v Přerově Jitka Palková, daňový poradce Tomáš Paclík, František Šváb z Uničova nebo rektorka Univerzity Palackého Jana Mačáková (NEZ).

"Není to neochota přijít, ani to, že bych nepovažovala jednání za důležitá," říká rektorka Mačáková. "Ve všech případech jsem byla na jednání kolegia rektorů nebo na ministerstvu. Doufám, že letos to bude lepší," dodala.

Poslanec Kvapil už kvůli své zaneprázdněnosti rezignoval na členství ve výboru pro strategický rozvoj. Plné ruce práce a složité cestování. Tak argumentuje i radní Petr Polášek z Javorníka.

"Kvůli dopravě je to pro mě komplikovanější. Protože mám více funkcí, vybírám si témata, kde je moje přítomnost nezbytně nutná. Snažím se nakládat se svým časem obezřetně,“ říká Polášek. "Nezdá se mi, že by moje nepřítomnost byla dramatická," dodal.

Nepřítomnost radního na polovině schůzek možná může v očích daňových poplatníků omluvit i fakt, že měsíční odměnu nedostane, neboť už má coby člen rady peníze a další odměny jsou s nimi neslučitelné.

Co ale lidé, kteří na jednání nepřišli nikdy? Ani na jednom jednání své majetkoprávní komise nepřišel primátor Olomouce Martin Tesařík a jeho náměstek Jaromír Czmero (oba ČSSD). Přitom primátor má jinak stoprocentní docházku do výboru i na jednání zastupitelstva.

Jen podle jména znají členové legislativní komise svého kolegu Romana Brnčála nebo Miroslava Černoška z komise pro mládež a tělovýchovu. Čtyřikrát se sešli a vždy chyběl na jednání komise pro rozvoj venkova a zemědělství i Zdeněk Muroň (ČSSD).

Většina komisí kraje se začala scházet v květnu a od té doby jejich členům chodí měsíční výplata. Kuriózní je ale také "aktivita" ekonomické komise kraje, která se sešla za rok jen dvakrát. Přesto všichni její členové dostávali měsíčně tisíce korun.

Pro srovnání: členové výborů zastupitelstva města Olomouce pracují zcela zadarmo. Lidé v komisích olomoucké rady dostanou za půl roku odměnu jeden tisíc korun. "Výjimkou jsou dvě komise, které se scházejí naprosto pravidelně jednou za čtrnáct dní. Jejich členové mají půlročně 1500 korun," uvedl mluvčí magistrátu Martin Hála.

Krajská rada se chce nad problémem vyplácení odměn zamyslet na konci února. Úředníci už dnes vymýšlejí systém, který by motivoval členy krajských orgánů k práci. Odměny by se tedy napříště měly rozdávat třeba i podle docházky. Na politiky-zastupitele ale zřejmě žádnou páku mít vedení kraje nebude. Ledaže by oni sami chtěli.

"Zákon stanovuje, že zastupitelé jako členové výborů a komisí mají nárok na odměnu. Doufám ale, že zastupitelé budou sami souhlasit s tím, že si odměnu v případě neúčasti zkrátí," věří radní Stonawský. Krajské zastupitelstvo má 4 výbory a rada si zřídila poradních 12 komisí. Jejich členy jsou téměř dvě stovky lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video