Milan Šimonovský by zvýšil počet úředníků.

Milan Šimonovský by zvýšil počet úředníků. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Politici nechtějí řešit bodový skandál

  • 291
Vážná chyba v bodovém systému, kvůli které řidiči netuší, kolik už nasbírali trestných bodů, jen tak nezmizí. Politici tápou, jak vyřešit problém s pomalými úřady. Ty nestíhají včas posílat "hříšníkům" oznámení o přestupku – zvláště pokud jde o rychlou jízdu zachycenou automatickým radarem.

Žádné řešení se ani nerýsuje. Politici zatím přišli na dva způsoby, jak vadu odstranit. Levice spolu s exministrem dopravy Milanem Šimonovským chce zvýšit počet úředníků, kteří přestupky řeší.

Pravicová ODS to odmítá a navrhuje zaúkolovat policii, aby hlášení o přestupku posílala do pěti dnů nejen na úřad, ale i řidiči. Jenže všechno jsou to zatím jen návrhy a akce je v nedohlednu.

Ministerstvo dopravy chce o prázdninách nejprve vyhodnotit rok fungování bodového systému. Teprve v září vytvoří zvláštní komisi. "Třeba dojde komise k závěru, že se nic zatím měnit nebude. A zákon necháme takto běžet ještě dva tři roky," říká mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Prevence selhala, mrtvých na silnicích přibývá
Statistiky nehod i průzkumy přitom ukazují na vážnost situace. Od ledna do května zemřelo na silnicích o 35 lidí více než před rokem, kdy ještě nové tresty pro řidiče neplatily.

A průzkum agentury AVE Marketing naznačuje, že lidé před novými tresty ztratili respekt. Do značné míry za to může i fakt, že trestné body neplní preventivní úlohu.

Úřady si nezvou řidiče bezprostředně poté, co překročí rychlost, aby dostal body jako výstrahu a "ubral plyn". Na úřad jde až s mnohaměsíčním odstupem a mezitím už mohl nasbírat další body.

Kala radí
"Musí být vyšší počet policistů na silnicích i úředníků, kteří přestupky projednávají," navrhuje lidovec Šimonovský, autor zákona. ODS růst byrokracie odmítá a chce řešení podobné jako v Británii, kde řidičům fotografie z radarů posílá automatický systém.

Zastánce zákona, poslanec Miloslav Kala z ČSSD, má pro lidi alespoň radu, jak vyzrát na úřady. "Pokud si vás pozvou k vyřízení jednoho přestupku a hned s vámi chtějí řešit i ty další, které jste mezitím nasbírali, odmítněte to."

"K řešení každého přestupku vás musí pozvat dopisem zvlášť," doporučuje, jak získat čas, nebo dokonce dosáhnout promlčení přestupku, protože se nestihne projednat v určené lhůtě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video