Politici měli podezřelé hovory

  • 107
Někteří poslanci, ale i ministři současné vlády jsou v kontaktu s lidmi podezřelými z trestné činnosti - například z korupce nebo z obchodu se ženami. Policisté na to přišli, když odposlouchávali telefony podezřelých a ti v některých případech volali významným politikům.

Seznam odposlechů přináší v dnešním vydání týdeník Respekt. Figurují v něm například ministr vnitra Stanislav Gross, ministr obrany Jaroslav Tvrdík, bývalí ministři Zemanovy vlády Jaromír Schling a Petr Lachnit, ale jsou tam i poslanci jiných stran - například Vlastimil Tlustý a Ivan Langer z ODS.

Několik hovorů odposlechla policie v souvislosti se spornou stomiliardovou zakázkou na stavbu dálnice D47 do Ostravy, kterou měla postavit izraelská firma Housing and Construction. (Špidlova vláda tuto zakázku, nad kterou se vznáší podezření z korupce, nakonec zrušila.)

Podle policejních záznamů volal například poradce expremiéra Miloše Zemana Jaromír Kuča tehdejšímu ministru dopravy Jaromíru Schlingovi. Právě Kuča prosazoval přidělení státní zakázky bez výběrového řízení izraelské firmě Housing and Construction a policie ho sleduje kvůli podezření, že v tomto obchodu došlo ke korupci. Bývalého ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita kontaktoval zase Amir Ronen ze zmíněné firmy.

Ministr vnitra Stanislav Gross hovořil s podnikatelem Andrejem Babišem, který podle policistů porušil zákon při ovládnutí firmy Lovochemie. Gross figuroval také ve sledovaném telefonátu se správkyní nevěstince. 

Babiš volal ministru Grossovi podle informací Respektu loni v listopadu, a to o půl jedné v noci. Po Grossovi chtěl telefonní číslo na ministra zemědělství Jaroslava Palase. Tomu pak skutečně volal. Palas odmítl týdeníku Respekt telefonát vysvětlit.

Gross pro týdeník nepopíral své kontakty s Babišem. "Policisté mě na to upozornili," řekl k odposlechu. Ministr Gross by přitom o odposlechu svého hovoru neměl vůbec vědět. I přesto, že mu policie podléhá.

Podle informací Respektu Gross dokonce osobně navštívil policejní útvar pro odposlechy a snažil se zjistit, co se děje; údajně i to, zda policie odposlouchává jeho manželku Šárku, která je podnikatelkou. To mu však zákon nedovoluje. Ale ministr Gross to popřel a tvrdil, že na útvaru pro odposlechy vůbec nebyl.

Policie zaznamenala i další telefonát Grosse s podezřelou osobou. Byla jí známá jeho manželky, správkyně nevěstince André v Nuslích, kterou policie podezřívá z toho, že se podílí na obchodu se ženami z balkánských zemí. Obsah telefonátu není znám a Gross k němu pouze řekl: "Nevím, o čem to mluvíte." Odposlechnut byl také telefonát šéfky nevěstince s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem, který o věci také nechtěl mluvit.

Mezi odposlechnutými politiky je poslanec ČSSD Karel Šplíchal, kterému v lednu telefonoval Miroslav Kliš, stíhaný za podíl na organizování prostituce v pražské holešovické tržnici. "Vůbec toho pána neznám, vůbec nevím, o co jde. Teď jsem v Olomouci na fotbale, tak mě nezatěžujte takovou věcí," řekl MF DNES Šplíchal.

Poslanci ODS Ivanu Langerovi zase volal muž podezřelý z privatizačních machinací v poslancově rodné Olomouci. A v seznamu figurují i tři loňské telefonáty poslance ODS Vlastimila Tlustého s náměstkem zkrachovalé Investiční a Poštovní banky Liborem Procházkou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video