Ministr Schwarzenberg chce poslat Američanům blahopřání.

Ministr Schwarzenberg chce poslat Američanům blahopřání. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Největší padouch je dostihnut, míní Schwarzenberg a posílá USA gratulaci

  • 47
Čeští politici vítají informaci o smrti nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg posílá Spojeným státům gratulaci. Podle premiéra Petra Nečase je bin Ládinův konec jasným signálem, že zmaření lidských životů nezůstane bez trestu.

"Je to důležité symbolické poselství pozůstalým obětí útoků teroristické organizace Al-Káida a jasný signál všem osobám bez úcty k právu a lidským životům kdekoliv na světě: zničený lidský život nemůže být nahrazen, jeho zmaření ale nezůstane nepotrestáno," uvedl v prohlášení premiér Petr Nečas.

O velké důležitosti mluví také ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. "Byl dopaden velký symbol teroristického hnutí, což je důležitá zpráva. Největší padouch je dostihnut," komentoval ranní informaci iDNES.cz ministr zahraničních věcí. "Pondělní zpráva přináší ujištění o tom, že ani pro původce tak rozsáhlých teroristických činů nemůže platit beztrestnost," dodal v oficiálním prohlášení ministr.

Podle Schwarzenberga se pro Česko z hlediska bezpečnosti nic nemění. Turistům by přesto doporučoval, aby v zemích, kde teroristé v minulosti byli aktivní, dbali zvýšené opatrnosti. "Byl odstraněn symbol, ale tato saň má mnoho hlav a čekají nás další desetiletí boje," sdělil Schwarzenberg.

Smrt Usámy bin Ládina

Ministr Schwarzenberg kvůli dopadení bin Ládina chce ještě v pondělí poslat Spojeným státům americkým gratulaci. "Budu blahopřát Američanům, přečtu si šifry z různých zemí, které to líčí, a také zprávy od velvyslanců z dotčených zemí," popisuje ministr, co jej v pondělí čeká.

Al-Káida přišla o jeden ze symbolů, míní čeští politici

Zprávu o smrti nejhledanějšího teroristy světa, který mimo jiné stojí i za zorganizováním útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku, média vyslala do světa v pondělí ráno. Nejhledanějšího teroristu světa zabil tým zvláštních amerických sil v neděli při cílené operaci v bin Ládinově luxusním domě u Abbottábádu, který leží asi sto kilometrů na sever od pákistánské metropole Islámábádu.

Zprávy z Afghánistánu

Podle českého velvyslance Petra Pelze jsou Afghánci velmi ostražití k cizím myšlenkám a proto pro většinu z nich Usáma bin Ládin nebyl nikdy národním hrdinou. "V tomto ohledu pro ně byl podezřelým cizincem i Usáma bin Ládin," uvedl Pelz.

V Kábulu i v celém Afghánistánu je zatím v souvislosti s se smrtí Usámy neměnná situace. "Většina lidí oslovených afghánskou televizí vyjadřovala dokonce ze zprávy o smrti Usámy bin Ládina ulehčení, neboť podle nich Usáma bin Ládin a jeho lidé přinášeli do Afghánistánu problémy," dodal Pelz.

Český zastupitelský úřad v Afghánistánu je velice malý, podle Pelze tak může na měnící se bezpečnostní situaci pružně reagovat. "Již koncem dubna oznámil Tálibán, že 1. května zahájí jarní ofenzivu. Na základě toho a vzhledem k nedávným bezpečnostním incidentům v zemi, většina zahraničních agentur, ambasád i afghánských vládních úřadů a sil vyhlásila již v minulých dnech vyšší stupně připravenosti. Souhrou okolností by tak nikdo neměl být vývojem vysloveně zaskočen," informoval z kábulu Pelz.

"Je to senzační, skvělá, báječná zpráva. Mám z toho opravdu radost, protože tento zločinec a zrůda je po smrti, protože al-Káida ztratila jeden ze svých symbolů," řekl bezpečnostní expert ODS a místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím. "Jsem přesvědčen, že ačkoliv v minulých letech už bin Ládin nebyl výkoným velitelem, je to citelný zásah do struktury al-Káidy, protože byl jejím symbolem. Všechny teroristické spolky jsou postaveny na symbolech. A pokud jeden zničíte, velmi je tím poškodíte," dodal.

Někdejší ministr vnitra a bývalý ředitel civilní rozvědky František Bublan iDNES.cz řekl, že událost lze vnímat jako pozitivní zprávu, protože o dopadení bin Ládina usilovaly nejen Spojené státy americké řadu let. "Je sice docela dost možné, že už v poslední době nebyl vůdčí osobností al-Káidy, nicméně bin Ládin je symbolem al Káidy. A zlikvidování symbolu je dobrá zpráva," komentoval situaci Bublan.

Zeman: Deset let není v historii nic výjimečného

Hon na bin Ládina vypukl po teroristickém útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001. Českým premiérem tehdy byl sociální demokrat Miloš Zeman, který pronesl památnou větu - s teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje.

"Nejsem krvežíznivý, zastávám názor, že i největší zločinci by měli být odsouzeni k doživotnímu vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Ale přiznávám se, že když jsem tu zprávu slyšel, tak mi to udělalo radost," řekl Zeman iDNES.cz.

"Některé války trvají velmi dlouho, tamilské povstání na Srí Lance trvalo dvacet let, boje v Malajsii také tak dlouho. Takže v historii nejde o nic výjimečného," odpověděl Zeman na otázku, zda v roce 2001 očekával, že hon na bin Ládina bude trvat deset let.

Podle někdejšího ministra zahraničí Cyrila Svobody by svět měl být po smrti bin Ládina ve střehu a všechny demokratické země by měly sjednotit boj proti teroru. Svoboda je totiž přesvědčen, že je čeká "zatěžkávací zkouška". "V žádném případě se nemůžeme nechat ukolébat tím, že je to vítězství. Musíme očekávat, že přijde ostrá reakce z druhé strany, pokus o odvetu," řekl iDNES.cz Svoboda.

Stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek se domnívá, že smrt Usámy bin Ládina neřeší žádný klíčový konflikt ani bezpečnostní problém současného světa. "To, že byl dopaden v pákistánském městě a ne v nějaké jeskyni, že to musely učinit jednotky USA, nikoliv pákistánská armáda, naznačuje, že Pákistán může být do budoucna větším problémem než Afghánistán," sdělil Zaorálek.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video