Klimatický summit OSN v New Yorku (22. září 2009)

Klimatický summit OSN v New Yorku (22. září 2009) | foto: AP

Politici jednali v New Yorku o změně klimatu, Čína slíbila snížení emisí

  • 8
Státy OSN jednaly v New Yorku o ochraně klimatu, schůzka ale nepřinesla před prosincovým jednáním v Kodani žádný zásadní pokrok. Snad kromě prohlášení Číny, která slíbila snížit emise skleníkových plynů, neuvedla už ale žádná konkrétní čísla. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že jednání pokračují příliš pomalu.

"Pokud se v Kodani nepodaří uzavřít širokou dohodu, bude to morálně neomluvitelné, ekonomicky krátkozraké a politicky nemoudré," prohlásil šéf Organizace spojených národů na klimatickém summitu OSN.

Barack ObamaNa setkání vystoupil například americký prezident Barack Obama, který boj proti změně klimatu považuje za jednu ze svých priorit. Podle něj nebude možné nepříznivý vývoj klimatu změnit, pokud se na tom nebudou podílet všichni velcí producenti emisí.

"Reakci naší generace na tuto výzvu posoudí historie. Pokud ji směle, rychle a společně nezvládneme, hrozí, že budoucím generacím odevzdáme nezvratnou katastrofu," prohlásil Obama. Podle šéfa Bílého domu se hledá dohoda, která umožní státům růst, aniž ohrozí planetu.

Čína chce více využívat obnovitelné zdroje

Krátce po Obamovi vystoupil čínský prezident Chu Ťin-tchao. Vyzval vyspělé země, aby s bojem se změnami klimatu pomohly rozvojovým zemím. "Rozvinuté země musejí podporovat rozvíjející se země, není to jen jejich zodpovědnost, ale i jejich zájem."

Smog v Pekingu.

Smog v Pekingu.

Před uzavřením případné dohody je totiž třeba vyřešit dlouhodobý spor - kdo ponese náklady na boj s globálním oteplováním. Rozvojové země žádají, aby jim vyspělé země poskytly značnou finanční pomoc ve výši stovek miliard dolarů ročně. V době celosvětové hospodářské recese ale této myšlence není nikdo příliš nakloněn.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao USA, které s Čínou zodpovídají za zhruba 40 procent skleníkových plynů ve světě, navíc tvrdí, že Peking pro ochranu klimatu dělá málo. Čínský prezident zřejmě i pod tímto tlakem přišel s novým plánem, jak jeho země hodlá snižovat emise.

Čína podle něj hodlá více využívat obnovitelné zdroje a nukleární energii. Chu Ťin-tchao zároveň slíbil, že emise produkované Čínou porostou pomaleji než tamní hospodářství. "Do roku 2020 se budeme snažit výrazně snížit emise oxidu uhličitého na jednotku HDP proti úrovni z roku 2005," řekl, aniž by uvedl přesná čísla.

Ekologové Obamu zkritizovali

Obama na rozdíl od čínského protějšku nové sliby nepřednesl. Shrnul pouze dosavadní kroky své administrativy. Spojené státy prý udělaly během osmi měsíců, co je v úřadu, více pro snižování emisí než kdykoli předtím.

Obamovo vystoupení na summitu ale sklidilo kritiku ekologů. "Jsme opravdu velmi, velmi zklamaní tím, co řekl," uvedl Thomas Henningsen z organizace Greenpeace International. To, že Obama nepředstavil nové plány v boji proti změně klimatu, je podle Henningsena spíše krokem zpět než dopředu.

Evropa je nervózní, Klaus znepokojený

Nervózní jsou podle agentury AP také Evropané, kteří na počátku Obamova prezidentství přivítali jeho ochotu bojovat se změnou klimatu.  Nyní se ale zdá, že v USA tuto tematiku zastínila bouřlivá debata o reformě zdravotnictví.

Francouzský prezident Nicolas SarkozyPříslušné zákony tak zřejmě letos nebudou schváleny. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy proto navrhl, aby se světoví státníci setkali ještě před Kodaní.

Na summitu je i Václav Klaus, který se zúčastnil jednoho z kulatých stolů. Český prezident je jedním z mála vrcholných politiků, kteří ostře vystupují proti snahám o celosvětovou dohodu na opatřeních proti globálnímu oteplování. Debatě o klimatické změně podle něj dominuje hysterie, která není vědecky podložená.

"Bylo to smutné, bylo to frustrující. Jsem zneklidněn tím, že tato věc nebyla brána vážně, že to je prostě propagandistické cvičení," řekl novinářům Klaus. Dodal, že ho znepokojuje rozpor mezi tím, jak jednotně problematiku klimatu jednostranně pojímají světoví politici, zatímco mezi vědci taková jednota názorů v tuto chvíli není.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video