Politici a soudci jsou bez 14. platu

  • 16
Soudci a ústavní činitelé se ani letos, ani příští rok nedočkají 14. platu. Poslední naději na výplatu jim vzal prezident svým podpisem pod vládní návrh zákona, který jim čtrnáctý plat odnímá. Prezident normu podepsal den poté, co ji rozdílem pouhého hlasu přijal Senát. Členové ústavně-právního výboru navrhovali, aby se zákon netýkal soudců. Ti jsou nespokojeni i s tím, že jsou zahrnováni do jedné skupiny s politiky a zřejmě se odvolají k Ústavnímu soudu.

Učinili tak už v minulosti. "Nezbude nám než se na Ústavní soud obrátit. Myslíme si, že ústavní princip byl porušen," řekl ve čtvrtek po hlasování Senátu prezident Soudcovské unie Libor Vávra.

I kdyby jim Ústavní soud dal za pravdu, plat už letos ani počátkem roku nedostanou.

Zastánci i odpůrci odebrání čtrnáctých platů soudcům z řad senátorů poukazovali mimo jiné právě na rozhodnutí Ústavního soudu v této věci. Zatímco v roce 1998 odnětí čtrnáctého platu soudcům zrušil, loni návrh na zrušení části zákona o odnětí čtrnáctého platu soudcům za léta 1999 a 2000 zamítl, a soudci ho tedy nedostali.

Vládní návrh zákona ruší vyplacení čtrnáctého platu kromě soudců také poslancům, senátorům, státním zástupcům, členům prezidia Komise pro cenné papíry, členům bankovní rady České národní banky s výjimkou jejího guvernéra a zástupci ombudsmana. Sněmovna zákon, jehož schválením by stát měl ušetřit zhruba 250 milionů korun, už dříve přijala velkou většinou.

První nápad na zrušení zmíněných platů přišel v roce 1997 v souvislosti s úspornými opatřeními vlády. S prvním rušením "platů navíc" souhlasili i soudci.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video