Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici a manažeři: Nejvíc uplácejí velké české firmy

  16:29aktualizováno  16:29
Úplatky nejvíce nabízejí velké firmy, české pak častěji než zahraniční. Nejzkorumpovanější jsou státní úředníci. A korupce je jednoznačně špatná. To si myslí většina z 1194 českých politiků a manažerů, kteří se stali respondenty ojedinělého průzkumu.
Nejzkorumpovanější bytostí je podle manažerů i politiků státní úředník.

Nejzkorumpovanější bytostí je podle manažerů i politiků státní úředník. | foto: Profimedia.cz

Výzkumy na téma korupce nejsou ničím zvláštním, provádí je pravidelně výzkumné agentury nebo Transparency International. - více zde 

Předložený výzkum je však ojedinělý výběrem respondentů. Autoři průzkumu se ptali 548 politiků a 646 vysoce postavených manažerů.  

"Chtěli jsme zjistit, jak se ke korupci staví politici, tedy ti, kteří v očích veřejnosti nejvíc berou, a manažeři velkých českých společností, tedy ti, kteří v očích veřejnosti nejvíce dávají," doplnil Herzmanna Michal Donath, ředitel PR společnosti Donath-Burson-Marsteller.

Manažeři a politici: Dost bylo korupce!
Naprostá většina z dotázaných korupci jednoznačně odmítla. To považují sociologové za pozitivní signál. "Jde o přesvědčivé volání po velké české protikorupční koalici," vykládá si výsledky průzkumu ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann. 

Manažeři a politici také navrhli možná řešení problémů s úplatkářstvím: větší transparentnost, snížení byrokracie a kvalitnější právní prostředí, povinnost zveřejňovat výše majetku, natáčení jednání na policii i na úřadech na kameru či zvýšení platů úředníků. Často také navrhovali zřídit instituci policejního provokatéra.

Výzkum: Politici a manažeři o korupci

- Korupce je v Česku rozšířena rovnoměrně
- Loni byla stejná jako v roce 2001
- Nejčastěji nabízejí úplatky velké české firmy (nad 5000  zaměstanců)
- Nejčastěji žádají úředníci centrální správy a úředníci statutárních měst a Prahy
- Nejrozšířenější korupce je ve stavebnictví a veřejných zakázkách
- Politici tvrdí: Korupce nemá na kvalitu práce vliv
- Manažeři tvrdí: Firma, která uplácí, odvede horší práci
- Korupce může zhoršit pověst kraje
- Korupce je důsledkem vysoké míry byrokracie a neetického chování úředníků, kteří žádají o úplatky
- Podle politiků mohou být média zneužita k účelové interpretaci
- Podle manažerů je jedním z hlavních úkolů médií korupci odhalovat
- Korupční chování poškozuje šance politiků a politických stran ve volbách

Kompletní výsledky výzkumu

Na výzkumu spolupracovaly společnosti: PR společnost Donath-Burson-Marsteller (DBM), výzkumná agentura Factum Invenio (FI), vydavatel anglického bulletinu o dění v ČR The Fleet Sheet´s Final Word (FSFW) a Sociologický ústav AV ČR (SÚ).

Respondenti ale sami neodpovídali na otázku, zda někdy úplatek nabídli, zda jim byl nabídnut nebo ho vzali.

"Obávali jsme se, že by se tato vysoce exponovaná skupina lidí odpovědi vyhnula. Možná jsme to mohli zkusit, ale báli jsem se, že bychom takto přímou otázkou zkreslili odpovědi i na jiné otázky. Toho jsme se nechtěli dopustit," odpověděl na otázku iDNES.cz, proč výzkumníci tuto otázku respondentům nepoložili, Jan Herzmann.

Herzmann: Chceme rozproudit debatu o korupci
Výzkumníkům šlo prý výhradně o "klima vnímání korupce", nikoliv o korupční chování.

Jan Herzmann ale hned v úvodu předeslal, že žádný průzkum není "totálním a nezkresleným" obrazem společenských jevů, ale je přinejmenším jejich indikátorem. "Tento výzkum korupci nezastaví, ale přispěje k tomu, že se o korupci bude zase mluvit," míní Herzmann.

Korupce je špatná, ale taková normální
To potvrzuje i Adriana Krnáčová, šéfka české pobočky Transparency International, která se korupcí zabývá. Každý podobný výzkum alespoň vzbudí zájem veřejnosti. Dokud totiž bude česká společnost vnímat korupci jako běžný jev a poptávka po boji proti ní bude nízká, pak se podle Krnáčové věci nepohnou.

"Korupční jednání je v ČR akceptováno jako pokleslý, ale běžný standard," poznamenal k tomu jeden z respondentů z řad top manažerů.

Firmy bez úplatku si ani "nevrznou"
Podle Krnáčové nabízejí mnohé firmy úplatky jen proto, aby se dostaly na stejnou startovní čáru s konkurenty.

Její slova dokládá například názor top manažera ze zpracovatelského odvětví. "Nejhůře nese následky korupce v ČR firma, která nedá úplatek. Nemá totiž šanci dostat jakoukoliv zakázku."

Manažeři nejvíc spojují korupci s ČSSD
Většina oslovených manažerů působí ve firmách s 25 a více zaměstnanci. Politici byli v průzkumu početně zastoupeni podle stávajícího rozdělení politických sil. Většina z nich působí v politice déle než 6 let.

Na všechny otázky odpovídali politici i manažeři. Manažeři měli ale navíc říct, se kterou politickou stranou si korupci nejvíce spojují. Většina z nich, 62 procent, spojuje korupci s ČSSD, 30 procent pak s ODS.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Reklamní leták na podporu Miloše Zemana v prezidentských volbách v lednu 2018
Zeman sliboval nedělat kampaň, přesto jsou ve schránkách jeho letáky

Schránky v celé republice zaplavily letáky za znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana, který ale jak sám uvedl, žádnou kampaň nepovede. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček...  celý článek

Jiří Hynek, šéf Asociace obranného průmyslu, který má být podle Realistů...
V šesté Otázce vyhrál Hynek, zrušil by možnost udělit milost během stíhání

V šestém kole Otázky pro prezidenta zvítězil její nejnovější účastník Jiří Hynek. Podle šéfa Asociace zbrojního průmyslu není třeba pravomoci prezidenta...  celý článek

Poznáte místo?
100 POHLEDŮ: Baráčky jak lepidlem k sobě přilepené. Poznáte místo?

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.