Proti služebnímu zákonu z dílny Ivana Langera policisté a hasiči protestují už dva a půl roku.

Proti služebnímu zákonu z dílny Ivana Langera policisté a hasiči protestují už dva a půl roku. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Policisty a hasiče poškozuje služební zákon, píší poslanci Ústavnímu soudu

  • 8
Skupina levicových poslanců se obrátí na Ústavní soud kvůli změnám ve služebním zákoně příslušníků bezpečnostních sborů. Vyslyšeli námitky Unie bezpečnostních složek, jejímž zástupcům se nelíbí, že musí odpracovat prvních sto padesát hodin přesčasů zdarma.

Čtyřicet pět poslanců sociální demokracie a komunistické strany také požaduje, aby hasiči a policisté dostávali zvláštní odměny za práci o státních svátcích.

Změny ve služebním zákoně inicioval bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Ten záměr levicových poslanců označil za "nezodpovědný populismus".

Podle stínového ministra vnitra za ČSSD Františka Bublana jsou Langerovy změny ve směru k policistům a hasičům nespravedlivé. "V této době se skutečně ukázalo, že toto ustanovení je nevyhovující, především je nespravedlivé," řekl Bublan.

Předseda Unie bezpečnostních složek (UBS) Aleš Lehký řekl, že se na poslance obrátili, protože ministerstvo vnitra nereagovalo na jejich upozornění, že se situace podle nich nezlepšuje. Připomněl, že v minulých letech uspořádali několik demonstrací.

Bodyguardi politiků jsou prý přetížení

Protesty policistů a hasičůPolicisté z některých útvarů podle něho odpracují až čtyři sta přesčasových hodin, zatímco jiní na hranici sto padesáti hodin zdaleka nedosáhnou. Po dobu českého předsednictví EU podle něho mezi nejvytíženější patřil například útvar pro ochranu ústavních činitelů.

Podle Bublana tito policisté takto ztrácí motivaci, protože vědí, že nedostanou žádné peníze navíc.

"Tato diferenciace nás vede k tomu, že toto sporné ustanovení se musí vypustit. Proto jsme přistoupili k tomu, že jsme s naší právní zástupkyní vypracovali ústavní stížnost," řekl Lehký. Vyplácení odměn za práci ve svátek zase podle něho podporují mezinárodní smlouvy.

Při tvorbě zákona se podle Bublana počítalo s "mírovou dobou". "Ta mírová doba je o tom, že bude dostatek policistů, že nebudou muset sloužit hodiny přesčas a že budou pravidelně dostávat navýšení základního tarifu v průměru o pět procent," řekl s tím, že tomu tak za vlády Mirka Topolánka (ODS) nebylo.

Langer: změny zavedla ČSSD, já policistům ulehčil

Podle bývalého ministra vnitra Ivana Langera (ODS) je ustanovení o sto Ivan Langer na konferenci OSN o drogách ve Vídni (11. března 2009)padesáti bezplatných přesčasových hodinách součástí právních předpisů od roku 1994.

Součástí služebního zákona příslušníků bezpečnostních sborů se pak podle něho stalo v době, kdy byl ministrem vnitra sociální demokrat. "Dalo by se říci, že ČSSD navrhuje zrušit to, co sama zavedla," uvedl v prohlášení Langer.

Ten na námitky levicových poslanců a zástupců UBS reaguje vypočítáním novinek, které mají policistům a hasičům práci naopak ulehčit. "Zkrácení pracovní doby o 2,5 hodiny týdně, prodloužení zdravotní dovolené a řada sociálních opatření," uvedl Ivan Langer.

Povinnost odpracovat sto padesát hodin přesčasů zdarma je podle něho kompenzována například zvýšením základního platového tarifu o deset procent. "Návrh ČSSD, bude-li akceptován, povede ke snížení příjmu policistů i hasičů," uvedl Langer.

Sociální demokraté se již podle Bublana dvakrát pokusili služební zákon novelizovat, ale neúspěšně. Jeroným Tejc zároveň slíbil, že pokud ČSSD uspěje ve volbách, pokusí se zákon změnit potřetí.

Na zákon se podívám, slíbil Pecina

Novým služebním zákonem se policie řídí od roku 2007. Ještě předtím přijali zákonodárci deset novel této normy, po zavedení pak další tři. V posledních dvou letech policii opustila řada lidí. Zákon totiž zvýšil výsluhové příspěvky při odchodu do civilu.

Také nynější ministr vnitra Martin Pecina již dříve uvedl, že chce prověřit některé konkrétní dopady policejní reformy, mimo jiné právě služební zákon. Kromě povinnosti policistů odpracovat hodiny zdarma působí podle něj problémy například současné dvojí vedení na bývalých policejních okresech.

Mimopražské policisty sloužící v hlavním městě také trápí ubytování neodpovídající jejich nárokům. To jejich šéf Martin Červíček slíbil co nejdříve napravit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video