Roman Majerník patří podle severočeských podnikatelů ke gangu policejních vyděračů.

Roman Majerník patří podle severočeských podnikatelů ke gangu policejních vyděračů. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Policistům podezřelým z vydírání se říká „teplická spravedlnost“

  • 4
Stačí vyřknout tři jména, aby mnohým podnikatelům na severu Čech stoupl tep. Roman Majerník, Adam Řebíček, Radek Turišin. Dva bývalí tepličtí kriminalisté a jeden současný, kteří podle několika svědectví vybírali od podnikatelů statisícové úplatky za to, že zastaví jejich trestní stíhání.

V severních Čechách se jim neřekne jinak než "dvojkaři", což je označení pro příslušníky hospodářské kriminálky. Někteří mají vzhledem k policejním platům podezřele velký majetek.

Přesto je Turišin stále u policie. Majerník s Řebíčkem odešli sami. "Tady se tomu říká teplická spravedlnost," řekl MF DNES jeden z členů severočeské justice, který z obavy ze msty nechtěl být jmenován.

Roky jsem platil policistům výpalné

Výpověď podnikatele s nahrávkami

Detektiv Turišin se nyní před soudem hájí před obviněním, že požadoval 250 tisíc korun za ututlání jedné kauzy, kterou vyšetřoval. "Je obžalovaný z přijímání úplatku a porušování pravomoci veřejného činitele," potvrzuje mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Hrozí mu až osm let za mřížemi.

Ze stejného zločinu byl podezřelý už v roce 2006. Spolu s ním prověřovala Inspekce ministra vnitra i jeho kolegu Majerníka. Tehdy však nenašla dostatek důkazů pro jejich obvinění. Před soudem proto skončil jen jejich kolega Petr Spálenka, který při výslechu řekl, že s ním spolupracoval Majerník.

To Adam Řebíček (mimochodem bratr bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka) v žádné aféře nefiguroval. Až dosud. Psalo se o něm jen v souvislosti s tím, že po odchodu od policie od roku 2007 do letoška zasedal v dozorčí radě energetického kolosu ČEZ.

Z důkazů, které v uplynulých měsících nashromáždila MF DNES, vyplývá, že všichni tři zastávali poměrně významnou pozici v policejním gangu, který nutil podnikatele, aby jim platili za ochranu.

Oni sami to popírají. "V životě jsem nevzal úplatek," dušuje se detektiv Turišin, který je nyní postaven mimo službu. Stejně se vyjádřili i Majerník s Řebíčkem.

Proti nim však nyní otevřeně vypovídá někdejší majitel zaniklého teplického autobazaru AutoHypo Michael Bartes. Tvrdí, že Majerníkovi, Řebíčkovi a Turišinovi platil v letech 2006 až 2008 statisíce za to, že nebude kvůli ničemu stíhán. Když prý přestal platit, skončil ve vazbě. Pro svá slova má důkazy. Schůzky se zmíněnými policisty si nahrával.

Podle Bartese, ale i dalších zainteresovaných byl hlavou skupiny Roman Majerník. Ten vlastní v okolí Teplic pole a louky o rozloze téměř 150 tisíc metrů čtverečních. Nakoupil je za 874 tisíc korun v letech 2006 a 2007. Tedy ve stejném období, kdy podle Bartese dostával úplatky. Jeden pozemek vlastní s majitelem Autobazaru Jonycar Miroslavem Chroustem. Všechny parcely platil v hotovosti.

"K tomu, kde jsem na pozemky vzal, bych se nevyjadřoval. Nebyly to moje peníze," reagoval Majerník.

MF DNES trojici nabízela, že jim nahrávky pustí, aby mohli svá slova vysvětlit. Všichni to odmítli. Když reportér nabízel Řebíčkovi, že mu obsah záznamu popíše do telefonu, reagoval: "Do telefonu radši ne."

Majerník přiznal, že o nahrávkách už slyšel. Je prý však nesmysl, že by na nich byl on. A Turišin se vymluvil na to, že mu služební zákon zakazuje mluvit s novináři.

,

Video