Policisté zastřelili dva agresivní pitbully

Až střelba z policistovy pistole zastavila útok dvou pitbullteriérů na lidi z Horních Počernic, při němž pitbullové roztrhali psa, kterému se přihlížející snažili pomoci. Přivolaní policisté požádali nejdříve o vyslání odchytové služby a policejních psovodů a po obou psech, kteří mezitím utekli, začali pátrat. Když je objevili v ulici K Rybárně, pitbullové na hlídku podle agentury ČTK nejprve vrčeli, cenili zuby a pak na ni zaútočili.

Jeden z policistů byl proto podle Jana Holuba z tiskového oddělení pražské policejní správy nucen psy zastřelit. Akce se obešla bez zranění osob, a ani pitbullové žádného člověka nezranili. Policisté o události informovali majitelku obou zastřelených psů, jednatřicetiletou ženu z Prahy 9, které hrozí obvinění z přestupku.

To, že už ve čtvrtek a poté v sobotu minulý týden ukončila v Praze útok pitbullteriérů až střelba, nemusí podle policistů ještě znamenat, že jsou psi čím dál nebezpečnější. Policisté to považují spíše za náhodu. Oba případy mají však podle nich jedno společné: "Majitelé psů podceňují dohled i výcvik psů.  Rovněž právní postih lidí, jejichž pes někoho napadne, je nedostatečný," míní mluvčí Holub.

Policistu podpořila mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíra Tichá, podle níž by měli být majitelé útočících psů přísně postihováni. "Z obavy před vysokou pokutou by si určitě nekupovali plemena, která nezvládnou. Anebo by byli při jejich výcviku mnohem důslednější," tvrdí Tichá.

Nehledě na sobotní a čtvrteční incident, je mluvčí kynologů přesvědčena, že problém není ve zlých psech, ale jejich špatných pánech. Rovněž ve čtvrtek byl městský strážník v Praze 8  přinucen volně pobíhajícího pitbulla, jenž se chystal k dalšímu útoku - avšak tentokrát na strážníka - zastřelit.

Tichá proto radí, aby lidé policii upozorňovali na majitele psů, kteří se o svá zvířata nestarají. "To je totiž první předpoklad útoku takového nevychovaného psa na člověka," říká mluvčí. Avšak i majitelé by podle Tiché nyní měli své psy mnohem důsledněji zajišťovat vodíky i náhubky.

"Pokud péči o psa a jeho výcvik majitel dlouhodobě podceňuje, může se stát nebezpečným i zvíře jiné než jsou takzvaná bojová plemena," souhlasí policista Holub.

Měli tedy předkladatelé zákona o psech, který byl nakonec stažen z projednávání Poslanecké sněmovny, Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) a Zdeněk Kořitka pravdu? Ti totiž navrhovali zpřísnit režim pro tak zvaná nebezpečná bojová plemena. Zatímco na křížence a psy bez rodokmenu se zákon nevztahoval. Nesouhlas expertů, ale i poslanců vyvolal například paragraf, podle něhož by měl být každý pes, který napadne jiné zvíře (například i myš či slepici), považován za nebezpečného.

Mluvčí kynologů se domnívá, že ani poslední dva dramatické útoky pitbullteriérů nedávají Šojdrové s Kořistkou za pravdu. "Zkušenosti ze zahraničí dokazují, že pokud bychom některá plemena kvůli jejich nebezpečnosti zakázali, vyvolá to 'prohibiční efekt'. Lidé by je naopak ještě více - byť nelegálně - jako něco atraktivního a vzácného kupovali. Když někomu kromě toho například skini rozbijí hlavu baseballovou pálkou, také nezakážete jejich výrobu, nýbrž potrestáte útočníky," srovnává mluvčí kynologů Tichá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video