Policisté

Policisté | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Policisté zadrželi Pákistánce podezřelého z terorismu

  • 24
Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v tomto týdnu zadrželi Pákistánce, na něhož byl vydán mezinárodní zatykač pro podezření z vraždy a terorismu. V pořadu České televize to uvedl ministr vnitra Jan Kubice. Cizinec je nyní ve vydávací vazbě. Pákistán zatím o jeho vydání nepožádal.

"Cizinec se patrně bude snažit žádat v Česku o azyl. Dělají to všichni, aby se vyhnul vydání," uvedl Kubice v pořadu Otázky Václava Moravce.

Pákistán o vydání svého občana zatím nepožádal. Pokud to udělá, musí Česku doložit spis, který bude dokumentovat všechna obvinění proti zadrženému muži. O vydání následně bude rozhodovat soudce. Podle Kubiceho si lze vzhledem k okolnostem jen stěží představit, že by mu soud vyhověl.

"Mezinárodní zatykač v této oblasti je silný argument. Takové vyústění (že by Pákistánec dostal azyl) si skutečně nedokáži představit," řekl ministr.

Pákistánec tak podle něj nebude pro Česko  představovat bezpečnostní riziko.

Dva případy spojené s terorismem v jednom měsíci

Džamát Šaríat

Radikální islamistická organizace označovaná i jako Dagestánská fronta, vznikla během druhé rusko-čečenské války na konci 90. let. Založil ji Rasul Makašaripov a nejdříve bojovala proti Rusům, kteří vpadli do Dagestánu. Později se přesunula do Čečenska. Je součástí plánovaného separatistického severokavkazského státu, o který usilují islámští radikálové.

Organizace provedla několik atentátů na místního ministra vnitra Adilgereje Magomedtagirova. Nejkrvavější akcí byl útok na kolonu vojenského orchestru kaspijské námořní pěchoty v květnu 2002. Výbuch usmrtil 43 lidí a kolem stovky lidí bylo zraněno. Džamát Šaríat měla podíl na útoku sebevražedných atentátnic v moskevském metru loni v březnu, který si vyžádal na 40 obětí. Jednou z atentátnic byla vdova po někdejším veliteli organizace Umalatu Magomedovovi.

Během jednoho měsíce je to už druhý případ, v němž detektivové ÚOOZ zasáhli proti lidem napojených na terorismus. Na začátku května rozbili osmičlenný gang složený z Bulharů, Dagestánců a Moldavanů, kteří byli napojeni na radikální islamistickou organizací Džamát Šaríat. Pro teroristy ze severního Kavkazu vyráběli falešné doklady.

Podle Kubiceho spolu tyto dva případy nesouvisely. Jejich odhalení v jednom měsíci je čistě náhodné a nesvědčí o sílícím nebezpečí pro Českou republiku.

"Odhalovat činnosti, které vedou k logistické podpoře terorismu, je velmi obtížné a složité. Důkazy (proti výrobcům falešných dokladů) se shromažďovaly od roku 2008," popsal ministr.

Bezpečnostní situace v oblasti terorismu je v současnosti podle něj v České republice stabilizována a zemi nehrozí žádné akutní nebezpečí. Smrt Usámy bin Ládina ale může k akci vyprovokovat neorganizované fanatiky, dodal.

"V České republice ani v jiné zemi EU nejsou informace o tom, že by hrozil akutně teroristický útok. Nedá se ale vyloučit chaotické jednání jednotlivců. Může vzniknout 'mesiáš', který převezme vlastní iniciativu, ale nemáme o tom žádné informace," řekl Kubice.

Přísnější tresty pro padělatele dokladů

V souvislosti s odhalením gangu policisté vyzvali ke zpřísnění trestů za padělání úředních listin. Například dolní hranice trestu se nyní za tuto činnost začíná na dvou letech, což je podle odborníků málo.

"Návrh na zpřísnění trestního zákoníku v této věci má mou jednoznačnou podporu," řekl ministr vnitra.


Video