Řečnění členů Dělnické strany (DS) sledovali úředníci přerovského magistrátu, kteří hlídali obsah projevů, zda budou v souladu se zákonem. Policisty upozornili na problematická slova místopředsedy partaje Jiřího Štěpánka.
Zadržení Štěpánka se podle svědků týkalo termínu "národní socialismus", někteří hovořili o použití slov "nacionální socialismus". "Jsme vlastenci, kteří mají sociální cítění," obhajoval se na místě Štěpánek.

Členové a příznivci krajně pravicové Dělnické strany protestují proti odvedení místopředsedy Jiřího Štěpánka
Policisté ho vyzvali, aby s nimi odjel na služebnu a podal vysvětlení svého projevu. Při akci se stala podle reportéra MF DNES drobná šarvátka, když se příznivci pokusili svého místopředsedu bránit.
Štěpánek byl v podvečer propuštěn na svobodu. "Policisté se ho ptali na okolnosti shromáždění a na termín národní socialismus, co tím myslel," řekl šéf Dělnické strany Tomáš Vandas. Odmítl zároveň, že by při projevu zazněl termín nacionální socialismus. "Tento termín nepoužíváme," řekl.
Vandas chce kvůli zásahu podat stížnost a trestní oznámení. "Nechápu, že člověk řekne národně sociální myšlenku a policie ho šikanuje," řekl.
Podezření z propojení s neonacisty
Ochránci lidských práv upozorňují na fakt, že rétorika Dělnické strany mnohdy odkazuje k německé krajně pravicové NSDAP, která vznikla před 2. světovou válkou, když se přejmenovala z Německé dělnické strany. Členové se nazývali nacisté, slovo vzniklo spojením pojmů "národní" a "socialistický". Program stavěli na rasismu.
Právní výklady přisuzují Štěpánkem použitým slovům jistou problematičnost, zdůrazňují však, že klíčová je souvislost, ve které je řečník použije.
Už v minulosti byla strana, která je neoficiálním pokračovatelem Republikánů Miroslava Sládka, podezřelá z propagace neonacismu, protože používá podobné propagační materiály, jaké měla v repertoáru i nacistická NSDAP. - čtěte více o případu
Politologové míní, že Vandasova strana se NSDAP inspiruje a je jistým způsobem propojená s krajně pravicovou organizací Autonomní nacionalisté. Reagovalo na to také ministerstvo vnitra pokusem o rozpuštění Dělnické strany, ale bez úspěchu.
Podle odborníků vlastní chybou, protože soudu nedodalo patřičně propracovaný podnět. - čtěte Dělnická strana slaví, soud zamítl návrh vlády na její zrušení