Policisté zadrželi devatenáct únosců

- Policisté zadrželi devatenáct únosců afghánského letadla. Jak se podařilo policii, která s teroristy vyjednávala od pondělního rána, přesvědčit je ke kapitulaci zůstává záhadou.
Únosci údajně požadovali beztrestnost a možnost působit v Británii v opozici proti vládnímu afghánskému hnutí Taliban. Vyjednávači jim však pouze slíbili, že nebudou posláni zpět do Afghánistánu, kde by je čekal trest smrti.

Taliban poděkoval Británii za vyřešení únosu bez krveprolití a požádal ji o vrácení letadla.

Británie je na základě mezinárodních konvencí povinna přijmout žádost únosců o azyl, jakmile bude dokončeno trestní řízení. Při podobném případu v roce 1996 si únosci nejprve odpykali trest vězení a nyní čekají v Británii na vyřízení své žádosti o azyl.

Únosci měli na palubě čtyřicet příbuzných, kteří předstírali, že letí na svatbu. Chtěli získat azyl buď v Londýně, nebo v německém Franfurtu. Zbraně na palubu letadla údajně propašovaly pod svými šaty ženy. Únosci hovoří několika světovými jazyky.

O azyl už požádalo šedesát cestujících a čtrnáct jejich příbuzných.

Vůdce opozice William Hague ocenil postup essexské policie, prohlásil však, že bude na půdě parlamentu požadovat plné objasnění případu, co se přesně stalo a jaký bude osud uprchlíků. "Nechceme a ani si to nemůžeme dovolit, aby tato země ještě více posílila svou pověst, že je měkká vůči uchazečům o azyl," řekl Hague.

Únosci propustili všechny rukojmí
Drama uneseného afgánského letadla skončilo. Všichni rukojmí byli propuštěni, oznámila britská policie po sedmé hodině ranní. "Jsme přesvědčeni, že letadlo je prázdné," řekl policejní mluvčí na londýnském letišti Stansted, kam letadlo v pondělí přistálo. O osudu únosců nepadlo ani slovo.

"Drama několika posledních dnů je, zdá se, u konce. Essexskou policii ale čeká ještě spousta práce," podotkl zástupce policejního šéfa hrabství Essex Joe Edwards.

Zbývající rukojmí opouštějí unesené letadlo
Desítky zbývajících rukojmích opouštějí unesené afgánské letadlo, které v pondělí přistálo u Londýna, ohlásila kolem sedmé rodiny ranní televize CNN v přímém přenosu. Na sedmou hodinu zároveň britská policie svolala tiskovou konferenci. Únosci v časných ranních hodinách propustili už pětaosmdesát lidí, na palubě tak zbylo asi šestašedesát osob.

"Pokračujeme ve vyjednávání, abychom dosáhli propuštění zbývajících cestujících a členů posádky," řekl vzápětí zástupce šéfa essexské policie Joe Edwards.

Edwards po propuštění pětaosmdesáti rukojmích přiznal, že jednání jsou v dosti kritickém stádiu. Na žádnou další otázku novinářů však neodpověděl.

Kolem čtvrté hodiny ráno obklíčily unesené letadlo policejní a hasičské vozy, které svými reflektory osvítily zadní východ z letadla. Krátce poté byly z něj spuštěny schůdky, po nichž začal vystupovat proud lidí. "Jako první únosci nechali vystoupit ženy a děti. Všichni propuštění byli odvezeni na bezpečné místo, kde se jim dostane lékařského ošetření," řekl Edwards. Policie ještě musí prověřit, zda všichni, co vystoupili z letadla byli skutečně rukojmí.

Krátce předtím, co byli lidé propuštěni, vyjednávali dva únosci na letištní ploše s policií.

Útěk členů posádky zdramatizoval situaci na palubě
Po dramatickém nočním útěku čtyř členů posádky se britská policie snaží obnovit klid na palubě uneseného afghánského letadla, které již třetí den stojí na letišti Stansted nedaleko Londýna. Tři hodiny po útěku shodili únosci ze schodů letadla dalšího člena posádky.

Čtyři členové posádky - kapitán letadla, druhý pilot, navigátor a palubní inženýr - v nočních hodinách rozbili okno pilotní kabiny a po laně se spustili na zem. Únosci na to přišli až za několik minut a útěk je natolik rozrušil, že o tři hodiny později shodili dalšího člena posádky, stevarda, ze schodů u zadního východu. Muž vyvázl s odřeným čelem. Všech pět mužů jsou Afghánci.

Bez pěti členů posádky únosci nemohou s letadlem nikam odletět. 

Na palubě stále zůstává 151 lidí a devět členů posádky. Osm cestujících bylo propuštěno v pondělí, devátý v úterý.

Policie přiznala, že jednání, které se vyvíjelo poměrně zdárně, se útěkem zkomplikovalo. Mezi čtvrtou a šestou hodinou ranní byla komunikace mezi únosci a vyjednávači zcela přerušena. Ráno se podařilo jednání obnovit.

"Únik těchto mužů na čas narušil klidnou atmosféru a my pracujeme na tom, abychom tento klid obnovili. Lidé na palubě jsou pochopitelně unaveni a frustrováni," řekl zástupce policejního ředitele Joe Edwards. Podle jeho slov je situace nyní o poznání klidnější než v noci.

Únosci možná požádají o azyl
Policie nadále tvrdí, že nezná odpověď na otázku, co vlastně únosci chtějí - zda chtějí dosáhnout nějakých politických ústupků od afghánského režimu, nebo zda chtějí v Británii požádat o azyl.

Má se za to, že únosci své požadavky již předložili, ale policie je nechce zveřejnit, aby nezkomplikovala jednání. Podle některých zpráv mají únosci v letadle své příbuzné, kteří prý mohli propašovat na jeho palubu zbraně. Objevily se i spekulace, že jde o pokus získat v Británii hromadný politický azyl.

Krátce před útěkem zatím neznámých lidí z letadla přijela na letiště zástupkyně Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR). Její příjezd naznačuje možnost, že únosci budou  zřejmě žádat ve Velké Británii o politický azyl. "Nejmenovaná zástupkyně se účastní vyjednávání s únosci jako pozorovatelka, nikoliv jako zprostředkovatelka," zdůraznil mluvčí.

Taliban zadržel několika osob
V souvislosti s touto rozšířenou domněnkou  představitelé afghánského vládního hnutí Taliban oznámili zadržení několika osob včetně zaměstnankyň kábulského letiště, které mají být vyslechnuty v souvislosti s únosem letadla společnosti Ariana. "Právě ženy podezřívá Taliban z účasti na pronesení zbraní na palubu letadla, protože v jejich případě nejsou bezpečnostní kontroly na kábulském letišti tak přísné jako u mužů," řekl pro agenturu Reuters nejmenovaný činitel Talibanu.

Únosci letadla jsou podle dostupných informací ozbrojeni pistolemi a granáty, které by mohly uniknout při bezpečnostní kontrole na letišti, pokud by byly proneseny pod oděvem zahalujícím ženy od hlavy až k patě, který je v afghánské islámské společnosti povinný.

Unesené letadlo zůstane v Británii
Podle dostupných informací je jednání poměrně věcné a klidné. Policisté počítají s tím, že potrvá několik dní. Jsou odhodláni mluvit s teroristy tak dlouho, jak to bude nutné.

Takřka jisté je to, že únosci s letadlem a rukojmími z britského území neodletí, protože britské úřady nechtějí cestující vystavovat dalším útrapám.

Zástupce policejního ředitele essexské policie John Broughton na tiskové konferenci po příletu uneseného letadla řekl, že únosci nepožadují na britských úřadech nic jiného než potraviny, vodu, léky a toaletní potřeby. "To je vše, oč zatím požádali," řekl Broughton.

Letiště Stansted, vzdálené asi 60 kilometrů od centra Londýna, zažilo v minulosti již několikrát drama s únosci. Pro bezpečnostní jednotky je přitom v těchto mimořádných případech takřka ideální, protože unesené letadlo je v dostatečné vzdálenosti od terminálů a ostřelovači mívají ze střechy letištní budovy velmi dobrý přehled. Britští specialisté mají také velmi dobré zkušenosti z jednání s teroristy. Většina únosů skončila bez krveprolití, únosci se vzdali a pasažéři byli bez zranění propuštěni.

Průběžně jsou doplňovány toaletní potřeby a byl také vyměněn generátor za větší, aby podmínky pro zadržované na palubě byly v rámci možností co nejpřijatelnější. Situace na palubě letadla zůstává nadále klidná.

Letoun stojí na odlehlém místě několik stovek metrů od hlavní letištní budovy.

Únosci podle agentury Reuters požadují propuštění bývalého guvernéra provincie Herat, kterého vládní islámský Taliban vězní od roku 1997. Ismail Chán je významným představitelem opozice v afgánistánu.

Oficiální požadavky únosců však nikdo nezná.

Pasažéři, kteří se původně vydali asi na hodinovou cestu, jsou na palubě uneseného letadla zadržováni už třetí den. Někteří z nich si stěžovali na žaludeční potíže, britské úřady proto dodaly na palubu letounu kromě potravin další dávku léků.

Essexská policie pokračuje ve výslechu cestujících, kteří byli v pondělí propuštěni. Snaží se zjistit veškeré podrobnosti o únoscích - co požadují, jak jsou ozbrojeni, jak se chovají a jak mohou být nebezpeční.

Vedení Talibanu si  stěžovalo na údajnou "diskriminaci" své země mezinárodním společenstvím."Země celého světa jindy odsuzují únos letadla okamžitě poté, co k němu dojde, o uneseném letadle společnosti Ariana ale každý mlčí," řekl vůdce Talibanu mulla Muhamad Umar v rozhovoru pro afghánskou agenturu AIP.

Letadlo ČSA mělo dvouhodinové zpoždění
Ranní spoj Českých aerolinií z Prahy do Londýna odletěl kvůli unesenému letadlu s asi dvouhodinovým zpožděním a podle generálního ředitele londýnského zastoupení ČSA Ladislava Weidnera přistane podle situace buď na Stanstedu, nebo na letišti Heathrow. Pracovnice informací na pražském ruzyňském letišti, nyní už žádné problémy se spoji z Prahy do Londýna nemají, ČSA nicméně doporučují, aby se veřejnost na přílety i odlety z Británie průběžně informovala.

Ismail Chán
- bývalý guvernér provincie Herat, kterého od roku 1997 vězní vládnoucí islámský Taliban,
- byl podřízen vládě sesazeného prezidenta Burhánuddína Rabbáního, jehož administrativa i s vojáky a veškerými klanovými spojenci byla vyhnána milicemi Talibanu z metropole Kábulu v roce 1996. Od té doby se udržuje na zhruba deseti procentech země.
Taliban chce, aby Británie na únosce zaútočila
Vládní hnutí Taliban se vyslovilo pro to, aby Velká Británie poslala proti únoscům letadla afghánské společnosti Ariana do útoku své bezpečnostní síly. "Naším požadavkem vůči Británii je, aby věc vyřešila útokem na letadlo," sdělil agentuře talibanský ministr letectví a turistiky Achtar Muhammad Mansúr.

Opozice tvrdí, že nemá s únosem nic společného
Protitalibanská afghánská opozice v komuniké zaslaném faxem agentuře AFP v Kábulu zopakovala, že není do únosu letadla nijak zapojena, a kategoricky ho odsoudila.

Nejvyšší vůdce vládnoucího afghánského hnutí Taliban mulla Muhamad Umar přitom obvinil předáka opozice Ahmada Šáha Masúda z odpovědnosti za únos letadla. Umar zdůraznil, že nebude s "teroristy" jednat: "Únosci jsou úzce spojeni s Ahmadem Šáhem Masúdem. Zosnovali to podle zvláštního plánu a jsou to teroristé. Nebudeme s nimi jednat. Nepřijmeme jejich požadavky." Masúd je vojenský velitel opozičních jednotek, které ovládají zhruba deset procent afghánského území. Masúdův mluvčí popřel jakýkoli podíl na únosu.

Při mezipřistání únosci propouštěli rukojmí
Letadlo afghánské letecké společnosti Ariana bylo v neděli ráno uneseno na vnitrostátní afghánské lince. Stroj uskutečnil tři mezipřistání - v uzbecké metropoli Taškentu, v kazašském Akťubinsku a v Moskvě. Výměnou za doplnění paliva a jídla únosci propustili dvaadvacet lidí. Dalších pět rukojmích, jednoho muže, dvě ženy a dvě děti propustili v pondělí kolem poledního v Londýně.

Jeden z propuštěných cestujících napočítal podle agentury AFP osm únosců. Všichni cestující i únosci jsou podle posledních zpráv Afgánci.

Povstalci z protitalibanského hnutí odporu Abdulláh se údajně dozvěděli, že v pozadí únosu stojí afghánský disident Gulá Ajhá. Podle mluvčího povstalců byl Ajhá na palubě letounu a dojednal s uzbeckými úřady při přistání v Taškentu doplnění zásob pohonných hmot.

Ruští policisté na letišti Šeremeťevo-1, kde přistálo unesené afgánské letadlo.

Unesené letadlo na ruském letišti Šeremeťevo-1.

Propuštění rukojmí z uneseného afgánského letadla hovoří s novináři

Člen speciální policejní jednotky běží podél uneseného afgánského letadla na letišti u Londýna

Unesené afgánské letadlo na letišti Stansted nedaleko Londýna

Drama uneseného afgánského letadla, které v pondělí přistálo u Londýna skončilo, všichni rukojmí byli propuštěni.

Drama uneseného afgánského letadla, které v pondělí přistálo u Londýna skončilo, všichni rukojmí byli propuštěni.

Drama uneseného afgánského letadla, které v pondělí přistálo u Londýna skončilo, všichni rukojmí byli propuštěni.

Policie kontroluje doklady propuštěných rukojmí


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue