Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Policisté za smrt mladého Roma nemohou, ukázala pitva

Pitva šestadvacetiletého Roma z Děčína, který zemřel po zákroku policistů z 26. listopadu v nemocnici, neprokázala cizí zavinění. Vyplývá to z předběžné pitevní zprávy, kterou policie zveřejnila.

"Z pohledu lékařského se jedná o smrt přirozenou, nebyly zjištěny žádné známky, které by svědčily o konání druhé osoby," stojí v předběžné zprávě.

Definitivní závěry pitvy bude podle policejního mluvčího Vojtěcha Haňky možné sdělit až po té, co bude ukončena odborná toxikologická expertiza. "Do té doby policie nebude k případu uvádět další podrobnější informace," poznamenal Haňka.

Na případ upozornil server Romea.cz, na který se obrátila matka zesnulého. Popsala, že syn dostal agresivní záchvat, který souvisel s jeho schizofrenií. Přivolaní záchranáři zavolali policisty, aby ho pomohli zklidnit. Policisté pak vykázali rodiče z bytu a ti už jen slyšeli synův křik o pomoc a pak viděli, jak vynášejí jeho bezvládné tělo (článek zde).

"Anesteziologicko – resuscitační oddělení děčínské nemocnice přijalo muže v sobotu 26. listopadu, kdy jej přivezla rychlá záchranná služba již po resuscitaci, se selháváním životních funkcí. Muž byl ve velmi vážném, život ohrožujícím zdravotním stavu, resuscitovaný, na umělé plicní ventilaci. Přesto, že se podařilo obnovit základní životní funkce, byl stav i nadále velmi vážný a přes maximální poskytnutou zdravotní péči muž po třech dnech zemřel," uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Rodiče tvrdí, že muž měl zástavu srdce a záchranáři ho museli oživovat. Domnívají se, že proti němu policie použila elektrický paralyzér a slzný plyn. Policie to popírá.

"Policisté byli na místě nuceni aktivně chránit jak zdravotníky, tak rodiče před útoky a agresivním chováním muže, který se ozbrojen noži aktivně bránil policistům i lékaři. I vzhledem k tomu, že se jednalo o zákrok proti nemocné osobě, volili mírnější metody jako štít, pouta, hmaty a chvaty. Muže zpacifikovali, aniž by museli použít důraznější prostředky. V žádném případě nepoužili slzný plyn ani elektrický paralyzér," uvedl Haňka.

Policie původně oznámila, že zákrok prověřovala policejní inspekce. Nyní Haňka upřesnil, že se jím zabývali jen nadřízení zasahujících policistů. "Nadřízení zákrok svých policistů vyhodnotili jako adekvátní a profesionální," dodal Haňka.


Video