Soňa Illeová

Soňa Illeová | foto: Policie ČR

Policisté vzali 140 vzorků DNA. Vraha Soni Illeové zatím neznají

  • 88
Jihočeští kriminalisté pokračují v pátrání po vrahovi 31leté Soni Illeové, která v roce 2009 zmizela z vánočního večírku v Jindřichově Hradci. Analyzují DNA lidí, kteří se pohybovali v chatové oblasti Jemčina. Právě tam před rokem tělo mladé ženy nalezli. Zatím odebrali 140 vzorků. Polovina jich už prošla laboratoří, na stopu vraha policisty ale nepřivedly.

Všichni lidé, které policisté dosud vyzvali k odběru DNA, svůj vzorek poskytli dobrovolně. "Pokud by člověk odebrání vzorku neumožnil, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun. Odběr proti vůli člověka může nařídit státní zástupce," uvedla jihočeská policejní mluvčí Jana Hlavínová.

Policisté mají v případu vraždy Soni Illeové také nová svědectví. Konkrétní být zatím nechtějí. Podle Hlavínové se stále objevují lidé, kteří mají k případu co říci.

Vyšetřovatelé již dokončili i analýzu kusu pásky, kterou vrah nebo vrahové mladou ženu před smrtí spoutali. I tady ale k bližším okolnostem zatím mlčí.

Zločin beze stopy se může stát

Rozhovor s forenzním genetikem Danielem Vaňkem

Kvůli novým stopám kriminalisté pokračují v plošném odběru vzorků DNA. Jak dlouho bude trvat, kolik lidí je ještě podstoupí nebo kdy skončí, není v tuto chvíli jasné.

Odběru DNA se podrobují pouze muži, o nichž policisté vědí, že se mohli pohybovat nebo pohybovali v době vraždy v oblasti Jemčina v katastru obce Val. Většinou jsou to rybáři, turisté, cyklisté nebo chataři. Vzorky putují do policejní laboratoře jihočeského krajského ředitelství.

DNA získávají policisté stěrem z ústní dutiny. Jaký je přesný postup, tají. Podle mluvčí kriminální police Pavly Kopecké se stěry vždy provádějí na pracovištích odborů kriminalistické techniky a expertiz. Používají se k nim sady, které jsou schválené mimo jiné ministerstvem zdravotnictví a musejí být "sterilní", aby se odebraný vzorek nesmísil s jinou DNA. To, komu budou policisté stěr odebírat, si určuje kriminalista.

Výsledek analýzy DNA si policisté mohou převést do řady čísel a písmen. "Takový kód je možno mít uložený neomezeně dlouhou dobu," řekl Roman Hradil z Kriminalistického ústavu v Praze, v jehož laboratořích se zpracovávají vzorky z celé metropole.

Policisté uchovávají dlouhodobě pouze profily DNA obviněných a odsouzených lidí, neznámých mrtvol a biologické stopy z míst neobjasněných trestných činů. Jsou zaneseny v Národní databázi DNA.

Podle kriminalistů je název databáze zavádějící kvůli překladu z angličtiny. "Přesnější označení by bylo Policejní databáze DNA neboli Databáze identifikačních profilů DNA," dodal Martin Krátký z Kriminalistického ústavu v Praze. Vzorky podle Krátkého neobsahují žádné intimní údaje až na jeden - pohlaví.

"Vyčteme z nich, zda jde o muže, nebo ženu. Rozhodně nelze z profilu DNA zjistit údaje, jakými jsou vzhled jedince, predispozice k chorobám nebo příslušnost k nějakému etniku," zdůraznil Krátký.

NÁRODNÍ DATABÁZE DNA

Kolik profilů DNA je v Národní databázi
V současné době je jich na 70 tisíc. Čtyři pětiny profilů pocházejí od osob obviněných a odsouzených, jednu pětinu tvoří biologické stopy z míst neobjasněných trestných činů.

Jak dlouho trvá analýza DNA
Může to být v řádu dnů i měsíců. Záleží, o jaký typ se jedná a jak kvalitní je zkoumaný biologický materiál. U srovnávání vzorků osob, kdy se jedná o nepoškozený biologický materiál, to může trvat v řádu několika hodin. U stop zajištěných na místě činu jsou to dny a týdny. U kosterních nálezů může expertiza trvat měsíce.

Kolik stojí vyšetření jednoho vzorku
Cena jedné analýzy je vyčíslována odhadem okolo 800 až 1 000 korun za jeden vzorek. Speciální analýzy (například kostí) jsou několikanásobně dražší.

Kdo přijde s profily DNA do styku
Je ho zhruba 40 lidí, kteří mohou databázi prohlížet a vkládat do ní údaje. Pouze dva mají oprávnění z databáze mazat údaje. Profily se vymazávají v případě, že člověk čin nespáchal nebo se skutek nestal. U mladistvých je policisté mažou po dosažení plnoletosti. Národní databáze DNA je podle policie jejich nejkontrolovanější databází a podléhá kontrolám Úřadu na ochranu osobních údajů.

zdroj: Kriminalistický ústav Praha


Témata: mladiství

Video