Ukradené rohy nosorožců se policistům najít nepodařilo.

Ukradené rohy nosorožců se policistům najít nepodařilo. | foto: archiv

Z peněz za roh nosorožce zloděj zaplatil výživné a zbyly mu dva tisíce

  • 7
Téměř čtyři miliony korun mohli zloději dostat za rohy nosorožců, které loni v říjnu ukradli z výstavy v napajedelském zámku. Dva muži z Ústeckého kraje se neúspěšně pokoušeli loupež zopakovat i na hradě Buchlově. Zlínští policisté je před pár dny zatkli.

Když policisté zloděje ve věku 33 a 44 let dopadli, neměli už u sebe rohy ani peníze.

"Zaplatil jsem výživné, koupil si něco na sebe a zůstaly mi asi dvě tisícovky," řekl mladší z obviněných.

Kromě Napajedel kradli nosorožčí roh také na hradě Buchlov letos v srpnu. Ten se jim nakonec odnést nepodařilo.

Podle policie není jisté, kde rohy skončily, s největší pravděpodobností ale na černém trhu. Ceněné jsou mimo jiné i proto, že mají fungovat jako afrodiziakum.

Cenu těch z Napajedel zvyšuje i skutečnost, že pocházejí z živých zvířat. "Ti dva nosorožci stále žijí. Převáželi je ze zoo ve Dvoře Králové zpět do Afriky a ty rohy jim odstranili kvůli bezpečnosti při převozu," popsal Baláž.

Zahrada je pak zapůjčila do Napajedel na výstavu Afrika. Rohy však i navzdory bezpečnostním opatřením zmizely.

Zloději se chovali jako běžní návštěvníci, zaplatili vstupné, počkali, až budou v expozici sami, a vytáhli lištu, která jistila sklo ve vitríně.

Rohy, z nichž jeden vážil téměř dvanáct kilogramů a druhý něco přes dva, pak vystrčili oknem, které bylo schované za výstavním panelem.

Bez problému z výstavy odešli hlavním vchodem.

"Vloupání do hradů a zámků nejsou ojedinělá, zkušenosti s tím mají i v zahraničí, třeba v Rakousku, Maďarsku nebo Německu," popsal Ivo Kartus z policejního prezidia.

"Původně jsme předpokládali, že i u nás kradou pachatelé ze zahraničí. Proto jsme spolupracovali se zahraniční policií," dodal Kartus.

Ukázalo se však, že jsou domácí. Oba muži pocházejí z Ústeckého kraje, starší z nich stál před soudem pětkrát. "Nebyli žádní nováčci," potvrdil Kartus.

Nepotvrdila se tak teorie, podle které šlo o pojišťovací podvod a která se brzy po krádeži šířila regionem. "Jeden ze zlodějů se doznal, takže taková verze definitivně padla," potvrdil Martin Baláž ze zlínské policie.


Video