Policisté vtrhli kvůli platům do sněmovny

  • 135
Ministr chtěl ve sněmovně prosadit zákon, který by finančně přilepšil policistům. Ti mu ve své pracovní době přišli na pomoc. Opozice je pobouřena. Před Poslaneckou sněmovnou stojí policejní vozy, policejní uniformy jsou nejen u vchodu, ale zaplnily i sněmovní galerii. "Kdo dal těmto lidem rozkaz obsadit sněmovnu?" volá v hlučícím jednacím sále poslanec Jiří Payne (ODS). Co se děje? Hrozí teroristický útok? Nebo je to puč?

Nic takového: ministr vnitra Stanislav Gross se před poslanci snažil zoufale prosadit zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.

Policisté by si podle Grossova návrhu měli finančně hodně polepšit - ministerstvo počítalo s náklady přes jedenáct miliard korun.

Přítomnost několika desítek uniformovaných policistů nemůže podle ministra věci uškodit. "Já prostě nechápu, proč by na galerii nemohli být lidé, kterých se týká projednávaný bod. Proč nevadilo, když tam byli kampeličkáři?" diví se ostrým výhradám části opozice Gross.

Na galerii nad jeho hlavou zatím způsobně sedí asi čtyři desítky mladých mužů v uniformách. A v pracovní době. Hlídá je sám policejní prezident Jiří Kolář.

"To je jako v Zimbabwe," znělo z hloučku pobouřených poslanců ODS. "Kolář by měl odstoupit," řekl Payne, který policejního prezidenta viní z toho, že policistům, kteří chrání budovu, uložil, aby porušili předpisy a jeho doprovod nepodrobili kontrole.

"Do této sněmovny nepatří brát si za rukojmí policisty, vyhrožovat jimi s tím, že v okamžiku, když něco neschválíme, se to na nich může negativně podepsat," kritizoval Grosse Ivan Langer (ODS).

Gross má podporu nejen u policistů, kterým slibuje přidat, ale i u svého předchůdce Václava Grulicha. Ten sklidí potlesk stranických kolegů za to, že nevidí nic špatného ani na tom, že policisté přišli do sněmovny posedět v pracovní době.

Ale v tu chvíli se policisté už z galerie na povel zvedají a společně odcházejí. "Tohle teda stálo za to vidět," utrousí pohrdavě na adresu poslanců mladý policista před nástupem do jednoho z přistavených služebních mikrobusů.

Podle Payna byli policisté do sněmovny přivezeni v pracovní době, jinak by se totiž museli jako ostatní normální občané nechat zaregistrovat v parlamentní vrátnici a odevzdat tam zbraň. To podle poslance však všichni neudělali. Policejní mluvčí Ivana Zelenáková naopak možnost, že by si někteří policisté ve sněmovně ponechali zbraně, však rozhodně odmítá.

Zda byli policisté ve službě, zpočátku odpovědět neumí. "To nevím, zda byli ve službě, nebo zda si na to vzali dovolenou," říká odpoledne. Ale v tu chvíli už ví, co policisté v nezvyklém počtu ve sněmovně dělali. "Jako občané i zároveň jako policisté projevili přání se toho zúčastnit a nikdo jim v tom nebránil," říká. Později připustí, že v pracovní době skutečně byli. "Ale vzali si na to přestávku," dodává jedním dechem.

"Kdo to organizoval, to skutečně nevím. Já jsem si nikoho nepozval," tvrdil později Gross, aby následně připustil, že o tom všem věděl. "Policista, i když je mimo službu, tak se může pohybovat v uniformě," zdůraznil. "Vůbec nechápu, proč se tady někdo rozčiloval," uzavřel.

A rozčilování a urážek bylo kolem projednávání policejního zákona dost na obou stranách. "To, co pan ministr načmáral za několik málo měsíců, nestojí za nic. To je váš problém, pane ministře, že nám nerozumíte, a dodávám, že to není jediná věc, které nerozumíte a prokázal jste to již několikrát," posmíval se Langer.

Pro 72 000 príslušníků bezpečnostních sborů, mezi nimiž je asi 48 000 policistů , měl mít zákon podobný význam jako pro státní úředníky nový služební zákon, který sněmovna přijala v úterý. Zákon by měl určovat mimo jiné pracovní nároky, důvody pro propuštění z práce a další věci.

Sněmovna nakonec zákon zamítla 89 hlasy poslanců ODS, US a lidovců. Krátce nato neuspěl Gross u poslanců ani s návrhem shromažďovacího zákona. Gross tedy včera rozhodně nepatřil mezi vítěze. Vítěze měla včera sněmovna jiného - zlatého akrobatického lyžaře Aleše Valentu.

Když se objevil na galerii pro hosty, poslanci jej - někteří vestoje - přivítali potleskem trvajícím několik desítek vtěřin. A takové přivítání se v dolní komoře již dlouho nikomu jinému nedostalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video