Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Policisté a vojáci chtějí zpět miliardy na výsluhách

  • 592
Padesát tisíc bývalých policistů, vojáků a hasičů čeká na výsledek soudních pří svých kolegů. Chtějí zpátky tisíce korun měsíčně z výsluh, které jim v­ roce 2010 stát zdanil. Pokud by vyhráli a další se přidali, muselo by Česko vyplácet miliardy.

Bývalý náčelník armádní finanční služby Josef Tomek z Jaroměře není sociální případ. Stejně jako drtivá většina ze zhruba padesáti tisíc bývalých vojáků, policistů, hasičů či členů justiční stráže. Jsou však přesvědčeni, že jim stát patnáct procent jejich výsluhy - u délesloužících vojáků tvoří až polovinu bývalé mzdy - bere neprávem.

Tvrdí, že jim jde o princip. A samozřejmě i o peníze. „U mě to dělá dva tisíce měsíčně. Není to velká suma, ale za rok už je to slušná dovolená,“ říká Josef Tomek, který byl v armádě dvacet let a mimo jiné strávil sedm měsíců i ­na misi SFOR v Bosně a Hercegovině.

Klíčovým argumentem těch, kdo odešli ze služby před rokem 2010, je, že jejich nárok na výsluhu vznikl ještě před účinností zákona z pera tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska, který dávky zdanil.

Jedenapadesátiletý Tomek vede svůj spor se státem čtyři roky. Jeho případ dospěl až k Ústavnímu soudu. Ten jeho žádost na začátku června odmítl. Podle verdiktu je rozdíl mezi vznikem nároku na výsluhu jako takovou a samotnou výší částky, která se prý může měnit.

„Splnění podmínek pro přiznání výsluhového příspěvku se posuzuje ke dni zániku služebního poměru. To však neplatí pro výši a míru zdanění příspěvku. Ty nejsou fixovány a mohou se v čase vyvíjet. Obecně nelze předpokládat, že výše plnění ze sociálního systému zůstane neměnná,“ píše se v usnesení podepsaném předsedou senátu Ludvíkem Davidem.

Podle obhájců by výše výsluh měla být garantovaná. Pokud vysloužilci u soudu neuspějí, jsou připraveni obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. „Máme nyní nějaký čas, abychom podali stížnost. Určitě to uděláme,“ dodává Tomek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video