Policisté v Brně falšovali další statistiky

  • 4
Brno - Inspekce ministra vnitra odhalila v Brně na obvodním oddělení v Komárově dalších šestnáct případů falšování policejních statistik. Stalo se tak několik týdnů poté, co státní zastupitelství Brno-venkov obvinilo jednoho z brněnských policistů, že na oddělení Brno-sever v Bratislavské ulici zfalšoval statistiku třinácti trestných činů, které vykázal na fiktivního mrtvého pachatele.

"Zřejmě budou v Brně i další podobné případy. Vyšetřování pokračuje, bude se to rozšiřovat," řekl Martin Korta z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Další podrobnosti uvést nechtěl. Několik policistů už dříve přiznalo, že odhalený případ falšování na oddělení Brno-sever je pouze špičkou ledovce.

Podle těchto policistů se falšuje prakticky všude naprosto běžně, protože nadřízení řadových policistů vyžadují, aby se stále zvyšoval počet objasněných trestných činů bez toho, aby pro to měli policisté vždy odpovídající podmínky.

Také obviněný policista z Brna při výslechu inspekci přiznal, že statistiku falšoval proto, aby ho vedoucí nemohl hodnotit jako nejhoršího. "Trestné činy stíháme tak tak jenom evidovat. Už je nestačíme vyšetřovat. Nemáme k tomu podmínky, a tak vlastně děláme jenom pojišťovací agenty, sepisujeme podklady pro pojišťovny a pachatelé z toho profitují - nikdo je nehledá," postěžoval si jeden z brněnských policistů, který nechce uvádět své jméno, aby neměl problémy s nadřízenými.

PODOBNÉ PŘÍPADY
První případ falšování
statistik v Brně
Policisté připsali
zločiny mrtvému
Podle něho i několika dalších kolegů, kteří totéž prohlásili nezávisle na sobě, policejní velitelé nutí podřízené k procentuálnímu zvyšování objasněnosti hlavně tím, že je vybízejí, aby od občanů nepřijímali všechna oznámení například s tím, že to stejně nemá smysl, že se stejně nic nevyšetří a podobně.

Ve výsledku se tak snižuje počet oznámených trestných činů a roste jejich procentuální objasněnost. Podle řadových policistů lze objasněnost zvyšovat také fiktivním vykazováním trestných činů na mladé pachatele, kteří nejsou trestně odpovědní, případně na nesvéprávné nebo dokonce mrtvé lidi.

"Mnozí už toho mají dost. Co z toho mám, když jsem jednou nohou v kriminále za někoho, kdo dostane za objasněnost další hvězdu na ramena a odměnu?" uvedl jeden z policistů.

Podle internetových stránek Inspekce ministra vnitra může být příčinou různých deviací u policistů například to, že nejsou přiměřeně kontrolováni a při chybném chování často nejsou vůbec voláni k odpovědnosti. "Každá moc korumpuje, je-li vykonávána bez dozoru a jestliže při jejím zneužití není nikdo volán k odpovědnosti. Vedoucí každého policejního organizačního celku se musí osobně angažovat a vysílat jasné signály, že deviantní chování podřízených policistů nebude v žádné podobě trpěno a projeví se při jejich hodnocení a povyšování," uvádí ministerská inspekce.

Přestože vedení brněnské policie to odmítá, řadoví strážci zákona mají za to, že k takové praxi na hranici a mnohdy až za hranicí zákona přispěl také takzvaný systém Meta 2001, kdy byli policisté hodnoceni podle počtu čárek - objasněných trestných činů.

Loni tak brněnští policisté dosáhli téměř padesátiprocentní objasněnosti. Podle Korty z tiskového oddělení ministerstva vnitra vyšetřuje ministerská inspekce falšování statistik objasněnosti trestných činů v celé republice.

Už před více než měsícem inspekce navrhla obvinění policisty z Hustopečí nedaleko Brna, který podle dosavadního vyšetřování falšoval statistiku stejným způsobem jako jeho brněnský kolega - vykazoval trestné činy na mrtvého člověka.

,

Video