V Rohanově na Prachaticku se sešli spolužáci utonulého Daniela Prudíka, aby za

V Rohanově na Prachaticku se sešli spolužáci utonulého Daniela Prudíka, aby za něj zapálili svíčku | foto: Václav Janouš, MF DNES

Spolužáci vzpomněli na utonulého chlapce. Rodina už zná výsledky pitvy

  • 78
Na koupališti v Rohanově na Prachaticku se v pátek sešli spolužáci sedmnáctiletého chlapce, po němž bezúspěšně skoro týden pátrali. Policisté už znají příčinu jeho smrti, výsledky pitvy ale po dohodě s rodinou zatím nechtějí zveřejňovat.

Padesátka spolužáků a ­kamarádů Daniela Prudíka ze Čkyně se v pátek v podvečer vrátila do kempu v Rohanově u Vacova na Prachaticku. Na břehu koupaliště, ve kterém ve čtvrtek vyplavalo na hladinu mladíkovo tělo, zapalovali svíčky.

Do kempu se vrátili i policisté. Hledali chlapcův mobilní telefon, aby zjistili, proč se po něm minulou sobotu slehla zem. Patologové už také provedli pitvu chlapce, její výsledky ale policie nechce po dohodě s rodinou zveřejnit. Je přesto velmi pravděpodobné, že se student gymnázia utopil. Otázkou zůstává, zda nešťastnou náhodou.

Nad kempem i­ okolím létal minulý víkend policejní vrtulník s termovizí. Koupaliště, kde jsou maximálně dva metry vody a má vydlážděné dno, prohledával potápěč, který následně s téměř stoprocentní jistotou vyloučil, že by tělo mladíka ve vodě bylo.

"Vrtulník prohledával hladinu vizuálně bez termovize. Bezprostřední okolí prošli policisté. Termovize by tělo ve vodě nezaregistrovala," hájí pátrání prachatická policejní mluvčí Martina Joklová s ­tím, že potápěč nebyl úspěšný proto, že tělo se může ve vodě pohybovat.

Najít utonulého není jednoduché

MF DNES oslovila zkušeného potápěče Bohumila Kantora z Vimperka, který právě ve čtvrtek do Rohanova přijel, aby pomohl kamarádům a rodině znovu prohledat koupaliště nebo okolní rybníky. Kantor se potápí už od roku 1975 a je i instruktorem.

"Najít utonulého je vždy náhoda a nelze říct, zda tam bylo něco zanedbáno. Rozhodně je ale mnohem větší pravděpodobnost, že se najde v ­koupališti s vydlážděným dnem než třeba v přehradě nebo v řece," říká Kantor, který například v roce 1993 hledal sebevraha v husinecké přehradě - a byl úspěšný. Tvrdí, že o úspěchu potápěče rozhoduje velmi mnoho faktorů. I třeba to, že za potápěčem vzniká proudnice, která může tělo unášet.

Otázkou také zůstává, po jaké době se tělo vynořilo. Od osudné noci, kdy hoch zmizel, uplynulo šest dnů. "Většinou se uvádí, že tělo vyplave po třech dnech. Rozhodující je ale mnoho věcí včetně teploty vody," říká šéf jihočeských záchranářů Marek Slabý.

Podle lékařů ze soudního oddělení, kteří v pátek prováděli pitvu mladíka, záleží nejen na teplotě vody, ale také na jejím složení a­ teplotě těla. Pokud člověk utone, plave nejprve hlavou dolů, klesne ke dnu a až pak, když začnou vznikat v těle plyny, vyplave.

Nařízená soudní pitva přinesla první výsledky. Patologové zjistili příčinu smrti, kterou ale policie a rodina nechce zveřejňovat.

Strýc zemřelého chlapce Jaroslav Vojta pouze uvedl, že rodina se zveřejněním zatím vyčká, až budou známy všechny okolnosti tragédie.

Sedmnáctiletý student vimperského gymnázia zmizel z kempu v­ Rohanově minulý týden v noci na sobotu. Stovky lidí po něm marně pátraly až do čtvrtečního odpoledne.


Video