Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

O změnách nám nic neřekli, tvrdí policisté z ÚOOZ. Stojí za Šlachtou

  • 341
Policisté a civilní zaměstnanci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu sepsali své stanovisko k chystané reformě policie. Vyjadřují obavy, že změna není vůbec připravená, a tvrdí, že vedení jim ji nepředstavilo ani v obrysech, přestože je to zásadní věc. Šéf útvaru v rezignaci Robert Šlachta pro MF DNES uvedl, že další kroky zváží.

„Přestože jde o nesmírně závažný krok a k zániku stávajících útvarů a jejich sloučení v jeden celek má dojít již od 1. 7. 2016, do dnešního dne nám nebylo vedení Policejního prezidia schopno představit byť jen základní obrysy struktury a principy fungování nově vznikajícího útvaru, ačkoli jsme ujišťováni, že tato reorganizace byla a je dlouhodobě a pečlivě připravována,“ píše se ve stanovisku, které podepsalo 238 policistů a občanských zaměstnanců útvaru. Jeho znění médiím zprostředkoval mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Boj o reformu police

Policistům vadí, že se o záměrech vedení dozvěděli z médií. Označují to za alarmující. Čekali otevřenou, širokou a odbornou diskuzi. Způsob, jakým se o reformě dozvěděli, podle nich vzbuzuje důležité otázky.

„Zda zamýšlená reorganizace vůbec může vést k předpokládanému zvýšení efektivnosti naší činnosti a zda je vůbec představitelné, že by takto koncipovaná reforma mohla vést k naplnění očekávání, kterými jsme zavázáni občanům této země,“ uvádí dále ve stanovisku. Hanták v doprovodném e-mailu upozornil, že tentokrát vystupuje jen jako prostředník, nikoli tiskový mluvčí.

Stanovisko policistů dostal už v úterý podle Hantáka také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Pracovníci ÚOOZ v něm vyjadřují podporu svému vedení, které reformu zpochybnilo. Šéf útvaru Robert Šlachta podal ke konci června rezignaci, o odchod do civilu požádalo také víc než 15 dalších lidí na vedoucích pozicích v odborech a expoziturách ÚOOZ.

„Jako jediné východisko z této kritické situace spatřujeme zastavení těchto neuvážených, nesystémových a především nevratných kroků a vytvoření podmínek pro seriózní veřejnou a zejména odbornou diskusi o tom, zda vůbec, případně v jaké podobě, by se měla zvažovaná reorganizace uskutečnit,“ stojí dále ve stanovisku.

Šlachta zváží další kroky

Dlouholetý šéf ÚOOZ Šlachta na dotaz MF DNES uvedl, že ještě zváží svůj další postup. „Vzhledem k aktuálnímu vývoji zvážím své další kroky. Potřebuji ale více informací ohledně toho sloučení a posunu na srpen. Pak se úplně rozhodnu. Pokud zůstane ta reorganizace v tom stavu, v jakém nám byla ve čtvrtek představena, u policie nadobro končím,“ řekl v úterý Šlachta.

Ten svou rezignaci podal jen dva dny poté, co policejní prezident Tomáš Tuhý změny ve struktuře sboru oznámil. Byl tehdy překvapen, jak rychle byli jeho nadřízení s vystavením příkazu na jeho uvolnění z řad policie hotovi. Slíbil, že k celé situaci se vyjádří až později, až do 30. června totiž zůstává policistou. „Od policie jsem nechtěl odejít,“ řekl evidentně osobně zasažen (více zde).

Oznámené změny vyvolaly také ostré neshody v koalici. Zatímco ČSSD v čele s ministrem vnitra Milanem Chovancem reformu brání s tím, že je dobře připravena a je to plně manažerské rozhodnutí policie, do nějž by politici neměli zasahovat, hnutí ANO ji kritizuje jako naprosto nepřipravenou. Už v úterý se kvůli sporu sešla Bezpečnostní rada státu, kde se dohodl odklad změn (více zde). Ministr vnitra avizoval, že začátek změn posune na srpen. Původně měla reforma platit již od 1. července.

Ve středu brzy ráno se pak sešla koalice na takzvaném dohadovacím řízení, které si vynutilo hnutí ANO. Jeho předseda Andrej Babiš a lídr lidovců Pavel Bělobrádek po něm vyjádřili své doporučení, aby ministr Chovanec reformu nepodepisoval. V opačném případě ANO hrozí odchodem z vlády (více zde).

Chovanec se k jednání nevyjádřil, na středeční odpoledne svolal mimořádný tiskový brífink.

Změny popisuje osmistránkový dokument

MF DNES ve středu získala dokument, který avizované změny ve struktuře policie popisuje. Datován je k 13. červnu 2016, tedy pět dní po oznámení změn na tiskovém brífinku policejním prezidentem Tuhým (více o oznámení reformy policie zde). Koncepci, jak se má rozvíjet policie do roku 2020, přitom představilo Policejní prezidium již koncem loňského roku. O slučování zásadních útvarů se v ní ale nepíše.

Zmíněný osmistránkový dokument nese název Informace k návrhu na organizační změnu Policie ČR, jejímž výsledkem má být zřízení Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Mimo jiné už obsahuje i analýzu Šlachtovy rezignace. Redakce iDNES.cz se obrátila na Hantáka s žádostí o komentář. „Nic takového pan ředitel neviděl, nemáme se proto k čemu vyjadřovat,“ uvedl Hanták a odkázal na Policejní prezidium.

Jeho mluvčí Ivana Nguyenová autentičnost dokumentu nepotvrdila. Na dotaz, zda existuje nějaký dokument řešící reformu policie, neodpověděla: „To vám v tuhle chvíli říct nemůžu a nemám tu nikoho, s kým bych to zkonzultovala.“

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video