Policisté se v éteru navzájem neslyší

Praha - Řadoví policisté denně narážejí na problém, který jim komplikuje práci a zároveň ohrožuje bezpečnost Pražanů. Nový telekomunikační systém francouzské firmy Matra, který policie ve své práci používá, totiž komplikuje spojení mezi jednotlivými hlídkami na ulici. I když tedy například policista stojí poblíž místa, kde lupič vykradl prodejnu, není jisté, že se o případu dozví okamžitě poté, co jej někdo oznámil na krizové lince 158. Jak je to možné? Jednoduše. Zprávu o přepadení převezme operační důstojník sedící na centrále v Kongresové ulici. A ten ji pošle do éteru po kanálu, který poslouchají hlídky Pohotovostní motorizované jednotky.

"Vysílačky obvodních policistů jsou naprogramované tak, aby se na tento kanál nebylo možné napojit. Tím vzniká paradoxní situace, že hlídka motorizované jednotky jede z velké dálky k případu, přestože policisté, ovšem z jiného útvaru, jsou třeba za rohem," řekl kriminalista z Prahy 5, který kvůli obavám z případného propuštění nechce zveřejnit jméno.

"Stává se, že hlídka přijede pozdě a pachatel z místa činu uteče. Nemluvě o tom, že lidem v nouzi může jít i o život," dodal.

Vladimír Rajchart, ředitel policie v šestém obvodě, nový systém rovněž kritizuje. "Je to nepraktické. Teoreticky se může stát, že hlídka pojede do Dejvic až třeba z Ruzyně a přitom v Dejvicích bude k dispozici hlídka místního oddělení. Tísňové relace neslyší všechny policejní vozy," uvedl Rajchart a dodal: "Pokud vím, tak za tím stojí nějaký technický problém."

Vedení pražských policistů ovšem kritiku systému odmítá. Rozdělení kanálů má podle něho jasný důvod - policejní výjezdy jsou prý organizovanější a nehrozí možnost odposlouchávání.

"Když někdo zavolá na číslo 158, centrála vysílá na místo pohotovostní hlídku a zároveň informuje operačního důstojníka na obvodě, který tam může poslat vlastní lidi," tvrdí Milan Zapletal, velitel operačního střediska policejní správy hlavního města.

"Dojezdová doba na místo činu se prodlužuje minimálně. Záleží ovšem na obvodních operačních důstojnících, jak na to reagují. Jestliže jsou špatní, měli by to vyřešit tamní ředitelé v rámci svých kompetencí," prohlašuje Zapletal.

Zároveň poukazuje na to, že před zakoupením nového systému se policisté mohli na kanál, na němž vysílá centrála, naladit kdykoliv. "U určitého případu však potom bylo třeba několik vozů, zatímco jinde nepřijel nikdo. Nyní jsou zásahy přesně řízené," říká Zapletal.

Připouští ovšem, že nové vysílačky kritizovalo již více policistů. Proto centrála nabídla obvodním ředitelům, že některé vozy z obvodních útvarů na frekvenci připojí.

O celém problému není zřejmě informován prezident Jiří Kolář. Ten při diskusi na internetovém serveru iDnes odmítl, že by kanál s tísňovým voláním mohly poslouchat jen pohotovostní motorizované jednotky.

"Nový komunikační systém je od Mezinárodního měnového fondu v Praze, má mnoho funkcí a je vysoce nadstandardním ve srovnání se současným v České republice," prohlásil.

Objevují se však i další výhrady k tomuto systému, který stál téměř pět miliard korun. Policejní mluvčí Jiří Suttner si nedávno na vysílačky postěžoval slovy: "Občas vypadávala písmenka, některá slova byla nesrozumitelná, bylo špatně slyšet."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video