Policisté se musí obejít bez teplé vody, vedení šetří. (Ilustrační foto)

Policisté se musí obejít bez teplé vody, vedení šetří. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Policisté se neosprchují, šéfové šetří a vypnuli jim teplou vodu

  • 30
Policistům na Královéhradecku zavřeli jejich nadřízení teplou vodu. Ředitelství toto opatření odůvodňuje tím, že musí šetřit. Rozzlobení odboráři namítají, že policisté pracující v terénu se nemohou pořádně umýt.

"Po práci v terénu se nemám ani kde pořádně umýt. V těchto parných dnech je to nesnesitelné," řekl policista, který z obavy o zaměstnání nechtěl zveřejnit své jméno.

Od minulého týdne prý neteče teplá voda v celé budově krajského policejního ředitelství v Hradci Králové. Bez teplé sprchy se prý musí obejít i policisté z některých služeben.

"Omezení se týká zhruba čtyřiceti služeben či jiných objektů, nikoli však pracovišť, kde nelze regulovat dodávku teplé vody a kde teplou vodu nařizují hygienické předpisy," upřesnil krajský policejní ředitel Petr Přibyl, který vodu nařídil zavřít.

Která pracoviště to jsou, ale neřekl.

"Je to naše interní záležitost," uvedla mluvčí krajského policejního ředitelství Iva Marková.

Omezení dodávek teplé vody podle Přibyla nepocítí pracovníci v kuchyních, jídelnách, dílnách či na služebnách, kde je policie v pronájmu.

"Týká se to jen sprch a mytí rukou. Pro ostatní činnost je teplá voda k dispozici," dodal ředitel. Svým nařízením chce prý zjistit, kolik je možno uzavřením teplé vody ušetřit.

Omezení teplé vody je prý dočasné

Opatření podle ředitele Přibyla práci policistů rozhodně neomezí. "K tomu není důvod, navíc jsme k tomuto kroku přistoupili tam, kde je to zbytné a v teplých dnech prázdnin, kdy policisté čerpají dovolenou, aby dopad byl co nejmenší," uvedl.

Dočasné omezení potrvá přibližně měsíc. "Chceme znát skutečné možnosti úspor. Teď není možno reálnou úsporu předjímat," dodal.

Přibyl svým nařízením rozzlobil policejní odboráře. "Toto řešení je nešťastné," míní místopředseda nezávislého odborového svazu Policie České republiky Daniel Bláha.

Podle něj policisté v terénu často pracují s lidmi, kteří by mohli přenášet různé choroby. "Pokud se po takové práci nemohou umýt teplou vodou, vystavují se riziku, že si z práce odnesou nějakou chorobu," tvrdí.

Úspora bude minimální, namítají odboráři

V krajním případě prý dokonce hrozí, že policie nic neušetří. "Pokud se policista v práci nakazí, bude to bráno jako nemoc z povolání a na nemocenské bude pobírat plný plat. Tím pádem se nic neušetří," upřesnil.

Bláha poukazuje i na to, že úspora dosažená uzavřením teplé vody bude minimální: "Náklady na teplou vodu jsou rozdílné. Nevím, zda se jedná o připojení na horkovod, či lokální ohřev, ale horentní sumy to určitě nebudou a rozpočet to nezachrání."

"Lidé v práci musí mít teplou tekoucí vodu pro zajištění osobní hygieny," potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí. Dodala však, že toto nařízení platí jen pro civilní sektor. Hygiena u policie je ale plně v kompetenci hygienické služby ministerstva vnitra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video