Policisté se budou stěhovat za zločinci

  • 40
Českou policii čeká nevídané stěhování. Stovky služeben se přesunou blíž ke zločincům. Ministr vnitra Stanislav Gross věří, že díky tomu ubude pouliční kriminality. Stanice totiž budou na místech, kde dochází k největšímu počtu trestných činů. Škatule se budou nejprve "hejbat" v Praze.

"Pražská správa má před sebou rozsáhlou reorganizaci," potvrdil Gross.

"To, jak byly stanice rozmístěny před deseti lety, neodpovídá lokalitám, v nichž se dnes odehrává nejvíce zločinů. Služebny je třeba přestěhovat například k velkým supermarketům," dodal.

Současně se stěhováním se začne pražská policie měnit i zevnitř. Razantně ubude velitelských míst. "Cílem reorganizace bude zvýšení počtu policistů v přímém výkonu služby, řádově o několik set," doplnil Gross.

Třebaže už má pražská policie na stole podrobný návrh změn, hovořit o nich zatím nechce. "Ten návrh není ještě schválen. Rozhodnout by se mělo do konce týdne. Teprve potom budeme o změnách informovat," řekla mluvčí pražských policistů Eva Brožová.

Stěhování služeben by mohlo pomoci například Jesenici u Prahy, která patří mezi nejnebezpečnější místa v okrese Praha-západ. "Nyní spadáme pod policejní oddělení v Jílovém. Policisté prakticky nestačí trestné činy zapisovat, natož aby hlídkovali v ulicích," postěžoval si nedávno místostarosta Vít Libovický.

Podle bezpečnostní zprávy vzrostl i loni počet vyloupených a odcizených aut, vykradených bytů či kapesních krádeží, přičemž policisté byli v jejich objasňování ještě méně úspěšní než dříve.

Hledá se účinný lék proti krádežím
Jak zatočit s kriminalitou, která ohrožuje každého člověka? Existuje spolehlivý recept? Co by měla vláda udělat pro to, aby nepřibývalo vykradených aut a bytů?

Vzrostl počet vykradených obchodů, bytů, rodinných domů a aut, píše se v bezpečnostní zprávě za rok 2002. Jak s tím bojovat?

"Žádný univerzální a jednoduchý recept neexistuje," odpovídá Kazimír Večerka z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci. A Jitka Gjuričová z ministerstva vnitra jej doplňuje: "Krást se bude vždycky, musíme ale tuto kriminalitu stlačit pod únosnou mez."

Rada první: hlídky do ulic
Když do ulic Prahy při zasedání Mezinárodního měnového fondu přivezlo ministerstvo vnitra tisíce policistů z regionů, klesla zločinnost o polovinu. Hlídky na každém rohu udělaly své.

Kritici však policejnímu vedení vyčítají, že nejde ani tak o zvyšování celkového počtu příslušníků jako o "vyhnání" těch současných z kanceláří. Vědom si je toho zřejmě i ministr vnitra Stanislav Gross, jenž chce část kriminalistů přeložit do obvodních služeben.

Rada druhá: prevence
Prevence, to je slovíčko, na něž slyší jen málokdo. Jak upozorňují experti, je přitom klíčové. Prevence v praxi: svitavská radnice před dvěma lety nechala na problémová místa ve městě nainstalovat bezpečnostní kamery.

Co se stalo? Podle statistik tam klesla kriminalita o 35 procent. Jenže co když se zločinci pouze přesunuli o kus dál? "To je možné, ale každé vytlačení znamená automaticky pokles," říká Gjuričová, která na vnitru šéfuje odboru prevence.

Rada třetí: lepší zákony
Už léta policisté upozorňují na bazary a zastavárny, které často fungují jako překladiště kradených věcí. A přitom by stačilo málo: novelizovat živnostenský zákon tak, aby každý prodavač musel požadovat od svých zákazníků občanský průkaz.

Kdyby se tak v bazaru našlo například ukradené autorádio, policisté by hned věděli, kdo je přinesl. Zákon nakonec předložil až pražský magistrát a v příštích dnech o něm budou v posledním čtení diskutovat poslanci. Ale to je jen jedna z děr v českých zákonech.

Základní poučka zní: kriminalita se nesmí vyplatit. "Pachatel musí vědět, že to, co natropil, bude muset napravit. Co je poškozenému platné, že zloděj dostane šest let vězení, když už svoje peníze neuvidí," poznamenává policejní prezident Jiří Kolář.

Rada poslední: výchova
A ještě jedna věc: společnost se nezbavila stínu komunismu, kdy platilo, že kdo nekrade, okrádá rodinu. "Musíme změnit myšlení lidí. Dřív děti získávaly základy etiky v hodinách náboženství, dnes podobná výuka chybí," konstatuje sociolog Večerka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video