Policisté připsali zločiny mrtvému

  • 3
Hustopeče - Policisté z obvodního oddělení v Hustopečích na Břeclavsku jsou podezřelí, že připsali trestné činy muži, jenž je už mrtvý. Falšovali v policejních statistikách počty objasněných trestných činů. Věc šetří Inspekce ministra vnitra. Jako první o tom informovala včera odpoledne televize Nova. Podle ní šetří inspekce jeden konkrétní případ, kdy policisté přepisovali na mrtvého muže trestné činy, kterých se vůbec nedopustil.

"Mohu potvrdit skutečně jen to, že Inspekce ministra vnitra provádí šetření na obvodním oddělení policie v Hustopečích. Protože ale šetření probíhá a nebylo ukončeno, nemohu k jeho obsahu nic bližšího sdělit," řekla Marie Masaříková z tiskového odboru ministerstva vnitra. Bližší podrobnosti nesdělila.

Sami policisté, byť anonymně, přiznávají, že se statistikami trestných činů se často čachruje. "Statistiky jsou zkresleny až o třicet procent. Je to kvůli tomu, aby velitelé dostávali desetitisícové odměny za to, jak jsou dobří," potvrdil policejní praxi muž z Břeclavska, který poměry u policie velmi dobře zná.

"Se statistikami se kouzlí, a to všude. Ten, kdo to umí, je dobrý, protože má lepší procenta objasněnosti a právě podle nich je hodnocen okresní policejní ředitel krajským ředitelem," tvrdí policista z regionu. "Lžou všichni," dodal hlasem nepřipouštějícím pochybnost.

Jak to vlastně s falšováním statistik vypadá v praxi?  "Na mrtvé se prostě hodí různé trestné činy. Na jednoho muže z Břeclavi, který tragicky zahynul, vykázali policisté čtrnáct dnů po jeho smrti dokonce asi čtyřiadvacet případů," tvrdí muž.

"Padělali jeho podpis, aby to vypadalo, že se ke všemu přiznal," tvrdí.  Doznání pachatele se přitom v policejních svodkách musí objevit do čtyřiadvaceti hodin.  "Podle toho se dá snadno zjistit, že to ve statistikách nesedí. A pokud se to ve svodce neobjeví, je to protiprávní jednání," říká muž, který od policie v tomto regionu odešel v posledních letech.

Podle něj existují i banálnější postupy, jak statistiku trestných činů vylepšit: "Když ze sklepní kóje v Břeclavi ukradne někdo kolo a o kousek dál se stane to stejné, jsou to dva trestné činy, ale když se to dá pod jeden, vypadá to lépe.  A potom, když se to náhodou objasní, rozloží se to zase na ty dva trestné činy," popsal podle něj běžnou praxi.  Vedoucího obvodního oddělení v Hustopečích se nám včera nepodařilo zastihnout.


Video