Policie zatím nezveřejnila, na kolik peněz si za stáčení elektroměrů dvojice přišla. Ilustrační foto

Policie zatím nezveřejnila, na kolik peněz si za stáčení elektroměrů dvojice přišla. Ilustrační foto | foto: Pavel Chlumecký, MF DNES

Policisté pátrají po výrobci dokonalých padělků plomb na elektroměry

  • 14
Kriminalisté jsou na stopě podvodníkovi, který vyráběl dokonalé padělky otisků plomb na zařízení měřící spotřebu elektřiny. Akce souvisí s obviněním dvou mužů, kteří nabízeli pozměňování údajů na elektroměrech. Jejich zákazníky byli hlavně podnikatelé, kteří si většinou nechali elektroměr upravit i doma.

Obvinění podle policie odstranili plomby z krytu zařízení i samotného měřiče, nechali si vyrobit padělky obtisků na plomby, stočili údaje na elektroměru a pak měřič i jeho kryt zaplombovali.

"Podle výpočtů znalců, kteří upravené elektroměry zkoumali, způsobili obvinění muži škodu za bezmála čtyři miliony korun," řekl šéf krajské hospodářské kriminálky Martin Válek.

Kriminalisté dosud podvodníkům prokázali třináct elektroměrů na Karvinsku a Opavsku, které stočili. "U některých byli od roku 2005 několikrát, obvykle měnili údaje dvakrát ročně," vysvětlil kriminalista.

Policie je také na stopě padělateli, který v poměrně krátké době dokázal podvodníkům vyrobit velmi kvalitní falzifikáty otisků plomb. "Také v tomto případě je ale ještě předčasné hovořit o případném obvinění falzifikátora," říká kriminalista Válek.

Počet případů bude zřejmě vyšší

Jeden z obviněných je provozovatel restaurace, který si takto přivydělával, druhý už měl stáčení elektroměrů podle policie jako hlavní výdělečnou činnost. Ta byla zajímavá nejen pro podvodníky, ale i pro ty, kdož si jejich služby objednávali. "Nejvíce z dosud zadokumentovaných třinácti případů stočili obvinění elektřinu za osm set tisíc korun."

Expert na vyhledávání černých odběrů a neoprávněných změn na měřičích Karel Vaniš tvrdí, že dosavadních třináct prokázaných případů se pravděpodobně ještě výrazně rozroste.

"Případů budou nejméně desítky, budeme také nyní objasněné případy porovnávat s těmi dřívějšími. Celková škoda se může vyšplhat na desítky milionů korun," říká Vaniš.

Policie zatím nezveřejnila, na kolik peněz si za stáčení elektroměrů dvojice přišla. Záviselo to mimo jiné také na tom, kolik spotřeby z elektroměru "umazali" a jak často to dělali. "Víme, že v jednom případě si vzali každý pět tisíc korun."

Padělky nebylo možné rozpoznat

Kriminalisté zatím ještě v průběhu vyšetřování nechtějí přiblížit detaily způsobu stáčení elektroměrů. "Lze ale říci, že v některých případech jde o způsob podobný stáčení počtu kilometrů z tachografů - i s pomocí motorku, jindy zase o manipulaci s číselníkem," vysvětluje expert Karel Vaniš.

V některých případech to podle něj podvodníci přehnali a stočili více množství odebrané energie, než tam bylo při posledním oficiálním měření. "Jakmile pak distributor na něco takového přijde, tak v tom místě obvykle zvýší kontrolu odběrových míst."

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž míní, že falzifikáty otisků plomb, které tady podvodníci používali, byly tak kvalitní, že je nebylo možné při běžném odečtu spotřebované energie odhalit.

Kriminalisté našli u jednoho z obviněných mužů kompletní sadu nářadí i takzvaných raznic pro otevírání krytů měřičů, odstraňování a následné vkládání plomb i stáčení elektroměrů.

"Obvinění muži měli rozsáhlou sbírku cejchovních plomb od roku 1997," říká Karel Vaniš. Tvrdí, že za jednu "stočenou" kilowatthodinu si podvodníci nechávají vyplácet jednu až dvě koruny.

Hrozí jim dva roky až osm let vězení

"Je velmi pravděpodobné, že podvodníci operovali také v jiných okresech," říká Karel Vaniš, podle něhož v poslední době přibývá také případů, kdy technici distribučních společností objevují stočené údaje také na plynoměrech.

Obvinění jsou vyšetřováni na svobodě, podle policie jim hrozí za podvod vězení na dva roky až osm let. "Pokud se ale prokázaná škoda zvýší nad pět milionů korun, může být sazba přísnější," řekl Martin Válek.

Zatím není jasné, zda budou za to, že podvodníkům umožnili elektroměry přetočit a mít tak z toho finanční prospěch, stíháni také majitelé či provozovatelé objektů, ve kterých se podvody odehrály.

V několika případech si dokonce živnostníci nechali přetočit elektroměr nejdříve ve firmě a pak i doma. "Případné obvinění dalších osob je předčasné. Nevíme, nakolik o těch podvodech věděli, musíme zadokumentovat potřebné důkazy a pak se rozhodneme. Jejich případné stíhání ale není vyloučeno," tvrdí kriminalista Martin Válek. - čtěte více o podvodech


Video