Na to, že jsme přejeli hranice, nás za několik dní upozorní už jen podobné cedule.

Na to, že jsme přejeli hranice, nás za několik dní upozorní už jen podobné cedule. | foto: Profimedia.cz

Policisté opustí hraniční objekty. Zatím není jasné, kdo je vystřídá

  • 50
Kdo vystřídá policisty a celníky na hranicích po vstupu Česka do Schengenu? Starostové zatím nemají jasno, co budou dělat s mnohdy obrovskými areály. Ve hře proto zůstávají jak "tradiční" prostitutky a krupiéři, tak třeba nové byty. Může se ale stát, že bývalé hraniční přechody osiří.

"Je to ostuda, když turisty, sotva přejedou hranice, vítají poutače na noční kluby. Jen u nás v obci jich máme devět," říká majitelka cukrárny v Dolním Dvořišti. "Doufám, že něco podobného nevznikne hned na hranicích."

Starostové obcí, v nichž hraniční přechody stojí, přitom musejí problém řešit už po vstupu do Schengenu. Nemusejí ale příliš spěchat, protože policisté a celníci mají půl roku na to, aby objekty opustili.

Areály jsou mnohdy příliš rozsáhlé
Prázdné areály po policistech a celnících jsou mnohdy veliké a obce je nevyužijí. "Dostali jsme nabídku na převod celého areálu na Folmavě. Co bychom však dělali s obrovskou halou?" ptá se tamní starosta Vladimír Koranda. Jediné, co by si uměl představit, je přestavět jeden objekt na byty.

Další kasino už obec nepovolí. Podle něj by obci už nepřineslo žádné peníze, protože by se neuživilo. "Máme jich tu už pět," upřesnil. Zavrhuje i myšlenku, že by o objekty projevili zájem provozovatelé nočních klubů. "Těm se tady v pohraničí už tak nedaří. Na vině je silná koruna," dodává starosta.

Jasněji už mají v Českých Velenicích. "O jednu z budov už zažádalo zdejší oddělení policie. My bychom si rádi ponechali také jednu budovu, kde by bylo možné vybudovat byty," vysvětlil místostarosta města Miroslav Kotrč.

Starostové navíc sdílejí názor, že pokud budou nabízeny hraniční přechody jako areály, těžko se pro ně najde využití. "Z haly na Folmavě by mohl být například obchodní dům nebo sportovně-relaxační centrum," myslí si Koranda.

O budovy bude postaráno, i když zůstanou prázdné
Správcem majetku na hraničních přechodech je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

"Budeme postupovat podle předem určeného pořadníku a ten počítá i s tím, že majetek může být odprodán soukromým i fyzickým osobám. Ty si pak mohou určit, k čemu budou objekty využívat," popisuje postup mluvčí úřadu Jana Lysá.

Úřad musí nejprve objekty nabídnout ministerstvu vnitra a celní správě, další v pořadí jsou kraje a obce.

"Převody mohou být bezúplatné, pokud zájemce předloží záměr splňující podmínky pro bezúplatný převod vyžadované zákonem, teprve v případě nezájmu samosprávy bude nepotřebný majetek nabídnut soukromým právnickým a fyzickým osobám," dodává Lysá.

Původně se uvažovalo také o tom, že cizinecká policie si několik budov ponechá. Být součástí schengenského prostoru totiž znamená i povinnost být schopni během krátké doby hranice opět uzavřít. "Rozhodli jsme se nakonec pro využití mobilních kontejnerů, ve kterých budou operativně zřízeny naše kanceláře," říká mluvčí cizinecké a pohraniční policie Kateřina Jirgesová.

V pronájmu si tak ponechají pouze šest objektů, do kterých umístí nově zřízené inspektoráty cizinecké policie nebo jejich detašovaná pracoviště. Ostatní čeká velké stěhování.


Na kterých přechodech policie zůstane

Chotěbuz, Krnov, Dolní Dvořiště, České Velenice, Petrovice a Varnsdorf


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video