Policejního cvičení se zúčastnilo 900 lidí. Nacvičovali si novou zásahovou strategii

Policejního cvičení se zúčastnilo 900 lidí. Nacvičovali si novou zásahovou strategii | foto: MF DNES

Policisté nacvičovali boj s chuligány

  • 6
Na tisíc policistů, vojáků a hasičů nacvičovalo u Milovic na Nymbursku zákrok proti agresivním skupinám. Cvičení bylo poslední zkouškou před zavedením změn do zásahů při rizikových fotbalových utkáních a akcích extremistických skupin. Nové standardy mají klást důraz na prevenci a přesnost zásahu.

Zatím největšího cvičení v historie české policie se zúčastnili pořádkoví policisté z Prahy, Ústí nad Labem, Plzně, Hradce Králové a středních Čech.

Přijeli také členové antikonfliktních týmů ze všech krajů, jednotky jízdní policie z Prahy a Brna, vojáci, hasiči a záchranáři. Dorazili i policisté z Berlína.

Ke cvičení posloužil kulturní dům vydávaný za nádraží a simulovaný střet dvou chuligánských skupin. Policisté měli za úkol násilníky od sebe oddělit a zajistit bezpečný odjezd hostujících fanoušků.

V roli chuligánů se představili vojenští figuranti. Kolem "nádraží" se nejprve shromáždilo asi 50 "fanoušků", kteří měli často v rukách klacky, plastové lahve a na hlavách kukly. Na místo dorazilo asi 30 členů antikonfliktního týmu, kteří se snažili s rozvášněnými chuligány diskutovat.

Situace se změnila, když k nádraží dorazila znepřátelená bojůvka. Členové antikonfliktního týmu se stáhli a ke slovu přišli těžkooděnci. Ti se snažili obě skupiny od sebe oddělit.

Marně. Chuligáni nejprve napadli policisty a poté se prali i mezi sebou. Na policisty házeli plastové lahve, klacky a popelnice. Někteří házeli zápalné lahve, asi třem těžkooděncům vzplály kalhoty.

Těžkooděnci si záhy vytipovali několik nejagresivnějších jedinců, které zpacifikovali a odvedli. Rváči si ale nedali pokoj, a  proto policisté použili slzný plyn a vodní děla. Na místo dorazil i oddíl na koních.
 
Po zhruba 45 minutách pořadatelé akci ukončili. Největší agresoři byli zatčeni, ukázněnější hostující fanoušci čekali v bezpečí v budově nádraží. Situaci po celou dobu filmovali policisté s kamerami, nad bojištěm létal vrtulník.

Nové standardy, nové postupy 
Změny v zacházení s masovými akcemi zavede policie v červenci. Jejich hlavní motto by mohlo znít "prevence a přesnost".  Vycházejí z principů takzvaného "community policing", neboli užší spolupráce mezi občanem a policistou.

Důraz bude kladen na antikonfliktní týmy, které klidní atmosféru domluvou a diskusí. Mají působit především na dosud nerozhodnuté, a to tak, aby se nenechali strhnout s davem.

Policie bude rizikové akce více dokumentovat. Technici je budou natáčet na kamery, a záběry se budou okamžitě předávat k vyhodnocení do řídícího centra.

V plánu je intenzivnější komunikace s hasiči, záchranáři a vojáky a principy community policing předpokládají také užší spolupráci se samotnými občany, místní samosprávou a nevládními organizacemi.

V případě nezbytného zásahu se policisté mají snažit identifikovat pouze iniciativní agresory Ty mají rychle zpacifikovat, aniž by ublížili ostatním.

Akcí se budou zúčastňovat i právníci, kteří budou s policisty konzultovat, kdy už je možné použít násilí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video