Policista měří rychlost projíždějícímu lyžaři v areálu Kozí pláň na Českokrumlovsku. (13. 2. 2010)

Policista měří rychlost projíždějícímu lyžaři v areálu Kozí pláň na Českokrumlovsku. (13. 2. 2010) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Policisté měřili radarem rychlost lyžařů, pokuty ale rozdávat nemohli

  • 258
Policista ve žluté reflexní vestě stojí pod sjezdovkou Kozí pláň na Českokrumlovsku a radarem měří rychlost projíždějících lyžařů. Občas někoho zastaví, aby zjistil, zda nepil alkohol, případně ho poučí, že má jezdit opatrně. Podnapilému sjezdaři ale dát pokutu nemůže.

"Je dobře, že policie takové akce dělá. Při jízdě po sjezdovce je třeba koukat nejen před sebe, ale i kolem sebe, abychom neohrozili ostatní," míní lyžařský instruktor Karel Světlý z Kaplice, kterému policisté naměřili 60 kilometrů v hodině.

Ještě o pět kilometrů v hodině rychleji svištěl mladý snowboardista. Většina lyžařů však jezdila kolem padesátky.

"U každého je rychlost, při které je nebezpečný pro ostatní, jiná. Nicméně, obecně lze říci, že rychlost mezi 50 až 60 kilometry už je nebezpečná, zvlášť v areálu, jako je Kozí pláň, kam jezdí hlavně rodiny s malými dětmi," vysvětluje policista Lukáš Svoboda. Dodává, že lidé na sjezdovkách musejí nově dodržovat lyžařské desatero, které jim říká, jak se chovat či co dělat v případě nehody. - čtěte Desatero bezpečnosti může pomoci

Podle náčelníka Horské služby Šumava Michala Janďury by lyžaři neměli přeceňovat své schopnosti. "Vždy je třeba přizpůsobit rychlost jízdy povaze sjezdovky a svým dovednostem. Většinu úrazů, které v lyžařských areálech ošetřujeme, si způsobí lidé sami při pádu,“ tvrdí Janďura.

Měření alkoholu na sjezdovce

Hříšníky trestat nemohou

Policisté nemuseli v sobotu na sjezdovce řešit jediný případ, kdy by některý z lyžařů nadýchal alkohol. Jenže i kdyby se tak stalo, mají muži zákona stejně svázané ruce. Hříšníka nijak nemohou potrestat. Podobně jako mu nedají pokutu za nebezpečnou rychlost.

Úplně bezbranní však také nejsou. Mohou totiž na neohleduplného sjezdaře upozornit provozovatele vleku.

"Je pak jeho věcí, zda takového lyžaře z areálu vykáže, či nikoliv,“ upřesnila jihočeská policejní mluvčí Jana Hlavínová.

Třeba provozovatel areálu Kozí pláň Václav Mazák policisty na svahu vítá. "Kolikrát se stalo, že někteří jezdili jako šílenci nebo skákali na skokáncích a ohrožovali ostatní. Tak jsme je prostě vykázali," připouští Mazák. S policisty v zádech by to šlo jistě snadněji.

Po postihu pro podnapilé lyžaře nejvíce volají rodiče s dětmi. "Takoví lidé si neuvědomují, že když se srazí s dítětem na svahu, tak to může skončit těžkým zraněním. Když je někdo opilý, nemá na sjezdovce co dělat," říká maminka Jana Kubovcová.

Srážka může skončit u soudu

Na jihu Čech se ročně na každé sjezdovce stanou v průměru desítky vážných úrazů. Přesná statistika neexistuje, ale pro představu, Horská služba Šumava ošetřila od začátku prosince už zhruba 400 zraněných lyžařů či snowboardistů na svazích po celé Šumavě - především na Zadově, Špičáku či Kvildě.

"Většinou se jedná o klasický pád. Ale jsou i případy, kdy do sebe narazí dva lyžaři," poznamenal náčelník služby Michal Janďura. Jeho lidé nejčastěji ošetřují zlomeniny a naraženiny.

Avšak stanou se i vážnější úrazy a končí třeba u soudu - například loni řešil prachatický soud případ, kdy mladík srazil na Zadově na Prachaticku na svahu mladou dívenku, kterou pak museli lékaři transportovat s vážnými zraněními do nemocnice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video