Policisté a celníci uspořádali celorepublikovou razii s krycím názvem Cizinec | foto: Jiří Bervida, MF DNES

Policisté hledali cizince bez povolení k práci a pobytu

  • 12
Ubytovny, továrny, restaurace, herny i noční kluby. To vše objížděli celníci a policisté při celorepublikové razii s krycím názvem Cizinec. Jejich úkolem bylo vypátrat nelegálně pracující občany většinou z Východu.

Čtyři ženy z Ukrajiny se marně snažily skrýt v areálu výrobní firmy v Plzni-Radčicích. Našel je policejní pes.

"Jednou z nich byla dvaatřicetiletá žena s propadlým vízem, která už v minulosti byla z České republiky správně vyhoštěna. Další dvě ženy neměly zaplacené zdravotní pojištění. Čtvrtá žena měla vše v pořádku, ale kontrola ji vylekala," uvedla Helena Fajrajzlová z plzeňského ředitelství cizinecké policie.

"Kontrolujeme desítky objektů. Jdeme tam, kde předpokládáme, že by nelegálně pobývající nebo pracující cizinci mohli být," vysvětlila Fajrajzlová.

Přímo v továrnách policisté zjišťují, že drtivou většinu dělníků z Východu dodávají do firem personální agentury. Když cizinci nemohou při kontrole předložit doklady společně s povolením k pobytu a potvrzení o zaplaceném zdravotním pojištění, čeká je minimálně pokuta.

Proč jdou do akcí společně s policisty také celníci? "Kontrolujeme, zda cizinci mají potřebná povolení k práci. Lidem z Evropské unie stačí ohlášení, cizinci ze zemí mimo Unii musí mít povolení k provádění práce," vysvětlila Jitka Blahutová z plzeňského celního ředitelství.

Celníci dopoledne objevili pět Ukrajinců bez potřebných povolení. Vše nahlásili úřadu práce a ten bude rozhodovat o pokutách pro agentury, které cizincům zajistily práci. Agenturám hrozí až dvoumilionové pokuty.

"Postih až deset tisíc korun hrozí rovněž fyzické osobě, která se nelegální práce dopustila. Pokuty do téhle výše skutečně udělujeme," řekl šéf kontrolního a právního odboru Úřadu práce v Plzni Pavel Očkay.

,

Nejlepší videa na Revue