Policisté falšovali statistiky

  • 8
Inspekce ministra vnitra podezřívá brněnské policisty z falšování výsledků objasněnosti trestných činů. V rámci takzvaného projektu Meta 2001 se loni zvedla objasněnost téměř o jedenáct procent oproti předchozímu roku a policisté podle statistiky odhalili takřka každého druhého pachatele - inspekce však soudí, že jde o nadnesené výsledky a některé případy jsou zfalšované.

"Státnímu zastupitelství zatím inspekce navrhuje jednu osobu na sdělení obvinění a vyšetřování dále pokračuje," uvedl Jiří Hájek z tiskového odboru ministerstva vnitra. Další podrobnosti, například obvodní oddělení, kde nyní inspekce vyšetřuje, však odmítl uvést, aby případné další provinilé policisty na probíhající vyšetřování neupozorňoval. "V tuto chvíli nechceme nic víc říkat," poznamenal.

Brněnský policejní mluvčí Zdeněk Lubas uvedl, že není oprávněn se vyjadřovat k jakémukoliv vyšetřování Inspekce ministra vnitra. "Navíc o tom případu nic nevím," dodal. Jedenáctiprocentní loňský nárůst objasněnosti trestných činů v Brně je podle mluvčího výsledkem projektu Meta 2001. "Změnili jsme způsob práce a nárůst objasněnosti byl obrovským úspěchem," tvrdí Lubas.

Vysvětlil, že v rámci projektu Meta byla ve městě posílena kriminální služba. "Bylo vytvořeno několik skupin. Jednalo se o zavedení silně týmové práce a výsledek se vydařil," dodal Lubas.

Policista, který si nepřál být jmenován, aby neměl ve svém povolání potíže, má jiný názor. Tvrdí, že podle jeho zkušeností strážci zákona manipulují s objasněností poměrně často, například slučují více trestných činů pod jeden nebo vykazují některé činy na pachatele, který je mrtvý.

"Ministerstvu vnitra asi tato problematika nedá spát poté, co inspekce nedávno začala kvůli falšování objasněnosti vyšetřovat policisty z obvodního oddělení v Hustopečích u Brna. Nyní inspekce vyšetřuje na území celého Brna - zjišťuje, co se dělo v rámci zvýšení objasněnosti při uskutečňování projektu Meta 2001," řekl policista.

Podle internetových stránek Inspekce ministra vnitra může být příčinou různých deviací u policistů například to, že nejsou přiměřeně kontrolováni a při chybném chování často nejsou vůbec voláni k odpovědnosti. "Každá moc korumpuje, je-li vykonávána bez dozoru a jestliže při jejím zneužití není nikdo volán k odpovědnosti. Vedoucí každého policejního organizačního celku se musí osobně angažovat a vysílat jasné signály, že deviantní chování podřízených policistů nebude v žádné podobě trpěno a projeví se při jejich hodnocení a povyšování," uvádí ministerská inspekce.


Video