Policisté-dealeři si odvoláním nepomohli

  • 12
Trojice bývalých policistů jde kvůli drogám definitivně do vězení. Vrchní soud v Olomouci potvrdil jejich tresty za prodej zabavených narkotik. Krajský soud v Ostravě loni poslal policisty na devět, osm a pět let za mříže.

Na devět let jde za mříže brněnský vyšetřovatel Stanislav Mozga. Jeho nadřízenému Petru Netíkovi soud udělil osmiletý trest.

Dalšího policistu, Miloše Jeřábka, který prodej domlouval s Petrem Kolesou z Ostravy, potrestal soud pěti lety a Kolesu čtyřmi lety vězení.

Předstírali, že drogu spálili
Podle Krajského soudu v Ostravě, který se případem zabýval loni, naházeli dva policisté tři tašky s neurčeným obsahem do spalovny.

Poté si nechali vystavit protokol o likvidaci drog, aniž kdokoliv jiný viděl, co ve skutečnosti spálili. Poté vyjednávali prostřednictvím dalšího vyšetřovatele Miloše Jeřábka s drogovou mafií v Ostravě.

Mozga ještě předtím zastavil stíhání v případu pašování osmdesáti kilogramů heroinu přes hranici v Lanžhotě a zabavený prášek nezaevidoval.

Netík má strávit ve věznici osm let, jeho bratr Mozga devět roků, Jeřábek pět let. Dalšího prostředníka potrestal soud čtyřletým vězením.

Odposlechy kauzu brzdily
Kauzu provázely obtíže s policejními odposlechy. Kvůli tomu, že soud nemohl vycházet ze všech odposlechů, nemohl ani dokázat, že policisté jednali o prodeji dvaceti pěti kilogramů heroinu, jak zněl původní rozsudek. Dokázal to pouze u pěti kilogramů.

To, že takové množství drog nabízeli ostravskému podsvětí, dokazují zbývající telefonní odposlechy.

Důkazy však nestačily na to prokázat, že se obchod s ostravskými dealery nakonec uskutečnil. "Nakonec se zřejmě nedohodli na podmínkách. Nevíme, kde heroin skončil," řekl soudce.

Dva z ostravské větve obžalovaných, mimo jiné Makedonce Bedriho Eljmaziho, soud pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby.

Jiří Herold, který měl dojednávat podmínky prodeje s Jeřábkem, s nimž se seznámil, když ho vyšetřoval za krádež, je ve vězení v Německu. Když se vydal po propuštění z vazby na Slovensko, Slováci ho zatkli na základě mezinárodního zatykače a poslali do Německa, kde je podezřelý z obchodů s drogami za mnoho tisíc marek.

Soud svádí boj o důkazy

Jediné důkazy, které má obžaloba proti bývalým brněnským policistům podezřelým z prodeje heroinu, jsou telefonní odposlechy. Ty kromě machinací se zabavenými drogami ve spalovně podle soudu bezpečně dokazují, že policisté nejednou vyjednávali s ostravskými překupníky o podmínkách prodeje.

V záznamech, jež se hemží čísly, jsou například tyto výroky: "Pět kilogramů, ale jen z ruky do ruky", "nejdříve papírky, pak dostaneš to, co za to chtějí", "pět za třináct" a podobně.

Obžalovaní policisté se hájí tím, že mluvili o svých příležitostných obchodem s vínem, slivovicí či medem.

"Je to absurdní a nikdo tomu nevěří," uvedl předseda ostravského senátu Miroslav Mucha a dodal, že výrok pět za třináct porota jednoznačně chápe jako pět kilogramů heroinu za třináct tisíc marek.

Bývalý vyšetřovatel Miloš Jeřábek ale tvrdí, že šlo o pět tisíc litrů vína za třináct tisíc korun.

Trojice brněnský policistů je obžalována z prodeje heroinu.


Video