Zloděj, krádež, loupež, lupič

Zloděj, krádež, loupež, lupič | foto: Profimedia.cz

Policisté chytnou jen každého třetího „bytaře“

  • 4
Zloději od začátku roku do konce října vyloupili 3 650 bytů. Kriminalistům se přitom podařilo objasnit jen necelou třetinu případů. Lidé se ve většině případů nedostatečně chrání. Pozitivní zprávou ale je, že počet vyloupených bytů každoročně klesá.

Po návratu z práce bylo i Petrovi K. (celé jméno nechce zveřejnit) hned u dveří do pronajatého bytu jasné, že ho vykradli.

"Naštěstí jsem se do bytu na pražských Vinohradech teprve stěhoval. Měl jsem v něm zatím jen nějaké oblečení a přehrávač cédéček. Peníze a veškeré doklady jsem měl naštěstí u sebe," popisuje třicetiletý muž ze severu Čech incident, který se odehrál letos na jaře.

Škoda, kterou mu zloději způsobili, nebyla vysoká. Přesto se obrátil na policii. Po třech měsících mu přišlo vyrozumění, že se nepodařilo nikoho chytit a případ se odkládá. Stejný dopis od policie dostaly dvě třetiny lidí, kterým letos vykradli byt a oni to policii oznámili.

Speciální klíč a pár úderů
U Petra K. to měli zloději celkem jednoduché. U bytu ve staré zástavbě měl dvoukřídlé dveře s nepříliš kvalitním zámkem. Pro zkušeného "bytaře" to byla otázka pár vteřin.

"Většina lidí, kteří mají u bytu dvoukřídlé dveře, je nemá moc dobře zajištěné. Zloději je snadno vyháčkují. Setkáváme se s tím často," řekl kriminalista Lubomír Koťátko z pražské policejní správy.

V panelových domech zase podle něj občas používají zloději metodu nazvanou bumping (z anglického výrazu bump – rána). Pokud trik dobře zvládají, stačí jim do zámku jen zasunout speciálně upravený klíč a pak do dveří několikrát udeřit. Zámek pak povolí a navíc na něm není poznat žádné poškození.

Metoda sice není nová, znali ji už zloději před 2. světovou válkou, ale v poslední době se o ní víc mluví. I kvůli tomu, že se v Česku podle televize Nova dají koupit zámky, které nejsou proti bumpingu chráněné.

"U zámků, které se testují v Česku, by to hrozit nemělo. Testujeme je přísněji než v Evropě. U těch z dovozu ochrana tak dobrá být nemusí," řekl Oldřich Říha z Cechu mechanických zámkových systémů.

Peníze a šperky
Policisté i odborníci se však shodují v tom, že lidé se v posledních letech snaží svůj majetek víc chránit. Počet vykradených bytů proto postupně každý rok klesá.

"Zloději si samozřejmě zjišťují, jaké kdo má zabezpečení. Jednoduše řečeno si dveře 'obouchají' a poznají, jestli jsou třeba oplechované. A pak si vyberou ty, které chráněné nejsou," uvedl Petr Procházka z chomutovské policie.

Právě chomutovská policie před dvěma měsíci otevřela speciální centrum, které mohou lidé navštívit a poradit se, pokud nevědí, jak si byt dobře zabezpečit. Mění se také to, o co mají zloději největší zájem.

"Jdou samozřejmě hlavně po penězích a špercích. Prostě po tom, co jde snadno odnést," řekl kriminalista Koťátko. "S těžkou televizí se už nikdo tahat příliš nechce. Navíc není tolik šancí kradené zboží prodat," dodal.


Video