Policisté chtějí víc trestat řidiče

  • 148
Každou sedmou hodinu letos zemřel na českých silnicích jeden člověk. To, co před dvěma lety slibovali autoři nových zákonů - tedy bezpečnější silnice - se nesplnilo. Naopak. Řidiči jsou stále bezohlednější a policisté říkají: Už jsme na ně krátcí. Ministerstvo vnitra proto vypracovalo návrhy změn několika zákonů, které napravují dva roky staré chyby a počítají s přísnějšími tresty pro řidiče.

Opilému řidiči nebo tomu, kdo srazí chodce, by policie znovu mohla hned na místě zabavit řidičský průkaz. Před dvěma lety policisté o tuto pravomoc přišli. A tak se staly i případy, kdy přistižený opilec zaplatil pokutu, počkal si, až policisté odejdou, znovu nasedl do auta a odjel s ním.

"Když začala novela platit, nekázeň řidičů se, bohužel, začala zvyšovat. Přišli o hrozbu okamžitých sankcí, a tak se podle toho začali chovat," říká policejní prezident Jiří Kolář. Mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová uvedla, že resort připomínkám policistů vyhověl. "Jejich návrhy jsme zapracovali do novely, kterou předložíme vládě příští rok. Platit by mohla od ledna roku 2004," řekla Roubcová.

Policie požaduje také tvrdší tresty za rychlou jízdu. Pokud někdo překročí rychlost v obci o čtyřicet kilometrů za hodinu, měl by počítat s tím, že přijde na rok o řidičský průkaz. Tedy, pokud ho chytnou - policie má jen patnáct set příslušníků, kteří mají za úkol výlučně dbát na chování řidičů na silnicích.

Ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas říká, že víc "dohlížecích" policistů mít nebude. "Musíme být nohama na zemi. Nemůžeme stát a měřit rychlost všude, ale věříme, že hrozba přísnějších a zejména okamžitých postihů zafunguje. Sprosté překročení rychlosti prostě musí být přísně trestáno," prohlásil Bambas.

Od chvíle, kdy se dopravními přestupky zabývají okresní úřady a nikoli policie, přestali si neukáznění řidiči podle názoru policistů s placením pokut lámat hlavu.

Jaké změny žádá policie 

• možnost na místě zabavit řidičský průkaz 
• povinnost jezdit s rozsvícenými světly po celý rok 
• o tisícikorunu zvýšit hranici blokové pokuty 
• zabavit na rok řidičský průkaz za vysoké překročení rychlosti 
• zakázat na dva roky řízení za nehodu způsobenou rychlou jízdou 

Řidiči často spoléhají na to, že úřady nestíhají přestupky vyřídit v roční lhůtě (zčásti i proto, že lidé ignorují předvolání), a jejich delikty jsou tak promlčeny. O tom, že by se vyřizování přestupků vrátilo zpět do rukou policie, však nikdo neuvažuje. "Už to není politicky průchodné," tvrdí Bambas.

Stejně tak se žádná změna nechystá v pravidlech hry na přechodech pro chodce. A to přesto, že po dva roky staré novele dramaticky přibylo mrtvých nebo těžce zraněných lidí, které srazila projíždějící auta. "Tam není problém v zákoně, ale v tom, že ministerstvo dopravy tehdy neudělalo pořádnou kampaň, aby lidem změny dostatečně vysvětlilo," uvedl Bambas.

Policejní prezident Kolář je přitom přesvědčen, že se situace na "zebrách" začíná zlepšovat. "Po tom obrovském skoku se to v posledních měsících začalo podle statistik na přechodech stabilizovat," zdůvodňuje Kolář, proč podle něj není nutné se vracet k původnímu modelu.

Na českých silnicích zemře ročně kolem čtrnácti stovek lidí. Ze statistiky za jedenáct měsíců letošního roku vyplývá, že alkohol stál za téměř devíti tisíci nehodami. Sto šestnáct lidí při nich zemřelo a více než čtyři a půl tisíce bylo zraněno.

V "alkoholových" nehodách tak přišlo o život o 26 procent lidí víc než ve stejném období loňského roku. Policie tato čísla přičítá právě tomu, že dnes nemůže opilcům za volantem okamžitě zabavit řidičský průkaz. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video