Muž vyrazil na dětském člunu na Ohři a topil se, zachránil ho policista

  • 6
Neváhal a pomohl. Policista Petr Hančl zachránil šedesátiletého hazardéra, který ve čtvrtek po poledni vyrazil v dětském člunu na rozvodněnou Ohři. Na jezu v Terezíně však silný proud plavidlo překlopil a muž se začal topit. Odvážný policista muže z vody vytáhl.

Je to moje práce. Takto stručně hodnotí záchranu lidského života Petr Hančl, který pracuje jako velitel dvacetičlenné speciální pořádkové jednotky.

Za život mu přitom vděčí šedesátiletý muž, který přijel do Borozan za známými, a ve čtvrtek ho nenapadlo ho nic lepšího než vyjet v dětském nafukovacím člunu prozkoumat situaci na Ohři.

Prý počítal s tím, že nad Terezínem se mu někde podaří vystoupit na břeh. Nepovedlo, silný proud ho odnesl na jez v Terezíně. Ve vodním víru pod jezem se pak začal topit.

Tonoucího škrtil provázek

"V tu chvíli jen vidíte člověka, který potřebuje pomoc. Nic víc, na strach není čas," popisuje událost Hančl, který právě jel přes most nedaleko jezu. Viděl, že pod jezem vír hází prázdným člunem a kousek dál se topí muž. Naštěstí na místě už byli lidé z Povodí Ohře a hasiči, kteří tonoucímu hodili hadici, které se držel.

Jenže vytáhnout ho nemohli, muž měl kolem krku provázek od člunu, který ho dusil. Hadici tak mohli jen občas přitáhnout a zase povolit, aby se muž, kterému už docházely síly, neudusil.

"Stále se ale hadice držel, takže měl naději. Musel jsem se dostat k němu, žebřík k jezu byl ale zamčený a odštípnout ho sekerou se nedařilo. Naštěstí někdo přiběhl s klíčem, slezl jsem po žebříku dolů, podařilo se mi natáhnout za muže a šňůru, která ho škrtila, odříznout. Pak už jsem si ho za hadici přitáhl a po schodech vynesl. Sám by se nahoru nevyškrábal, na krku už měl strangulační rýhu. To je vše, nahoře si ho přebrali záchranáři," popsal skromně Hančl.

Šedesátiletý dobrodruh skončil v litoměřické nemocnici a po krátkém ošetření byl propuštěn do domácího léčení. Nebezpečný výlet pro něj ale bude mít dohru. V době ohrožení je totiž zákaz plavby po rozvodněných řekách. Muže tak čeká ve správním řízení pokuta.

"Doufám, že pořádná. Ohrozil nejen sebe, ale i záchranáře. Donutil kolegu riskovat," poznamenal Stanislav Krajčovič, velitel severočeské speciální pořádkové jednotky. Ta je od začátku povodní nasazena v celém kraji, lidem pomáhají 24 hodin denně.

Desítky zachráněných před velkou vodou

Za posledních 14 dní nikdo ze členů nebyl doma a její plné nasazení končí až v sobotu ráno.

"Za tu dobu má dvacetičlenná skupina Petra Hančla na kontě padesát evakuovaných lidí," pochválil "litoměřickou" skupinu Krajčovič, který chce Hančla kromě odměny navrhnout za jeho statečný čin na vyznamenání. Většinu evakuovaných "muži v černém" zachraňovali na člunech, odmítli totiž přes blížící se nebezpečí opustit své domovy.

"Voda stoupala nebývale rychle, donutili tak policisty riskovat na člunech. Jednoho pána v Počaplech museli evakuovat až po výzvě - Jménem zákona! Pak bych ochoten odejít," popsal Krajčovič.

Podle Hančla evakuace lidí byla horší než záchrana muže z Ohře. "Zpočátku jsme vůbec nevěděli, kudy voda přijde, a pak vidíte, jak se na lidi valí a vy jim v tom okamžiku nemůžete pomoci. To se stalo Třeba v Kopistech. To byl hodně nepříjemný pocit," vzpomínal Hančl.

Kromě evakuovaných lidí zachránili tři lidé z jeho "party" - Jan Pleskot, Petr Stejskal a Jakub Lhotský -  život ženě, která se vážně zranila při dopravní nehodě.

"Jeli jsme kolem na základnu asi minutu po čelním střetu dvou osobních aut. Zraněné jsme ošetřili a předali záchrance," řekl stručně Pleskot. Bez jejich zásahu by ale žena nejspíš vykrvácela. "Naštěstí máme výborně vybavení," řekl stručně Stejskal.

Často víc než vylité řeky policistům komplikovali život sami lidé. "V Nových Kopistech, kde vlak nestavěl a jen projížděl, lidé skákali za jízdy z vlaku. Naštěstí se jim nic nestalo," dodal Lhotský.


Nejlepší videa na Revue