Vyšetřovatelé prohledávají dům Nicholase Younga ve Fairfaxu ve Virginii (3. sprna 2016). | foto: AP

V USA zatkli prvního policistu, který chtěl pomáhat Islámskému státu

  • 19
Policista z Washingtonu byl jako první člen policejního sboru v USA zatčen za ochotu pomáhat radikální organizaci Islámský stát. Podle stanice ABC chtěl Nicholas Young jeho členům usnadnit komunikaci do zámoří. Obviněn byl v rámci federálního protiteroristického zákona z ochoty poskytnout materiální podporu IS.

Young sloužil u policie 12 let a zatčen byl ve středu ráno místního času na velitelství washingtonské policie. Federální úřad pro vyšetřování ho dlouho sledoval a policista v domnění, že komunikuje s radikály, byl ve spojení s agentem FBI.

Stanice ABC ohlásila, že Young chtěl členům IS pomoci vytvořit prostředí, které jim umožní mezi sebou tajně komunikovat. Nakoupil za tímto účelem materiál za 250 dolarů (6 000 korun).

Za peníze podle FBI nakoupil v červenci dárkové karty, které měli členové IS použít k nákupu mobilních aplikací, jež by jim usnadnily komunikaci. Karty se však nedostaly k IS, nýbrž k tajnému agentovi FBI, který se za radikála vydával.

Odpoledne místního času (večer SELČ) se poprvé objevil u soudu v Alexandrii, který jej obvinil v jednom bodě, totiž z pokusu poskytnout materiální pomoc IS. Podle agentury AP požádal o přidělení veřejného obhájce, během sotva pětiminutového jednání nic jiného neřekl.

Young bojoval v Libyi proti Kaddáfího režimu

FBI Younga sledovala od roku 2010. Z dokumentů, o nichž informovala agentura AP, vyplývá, že od roku 2011 cestoval dvakrát do Libye a připojil se tam ke skupinám, které svrhly diktátora Muammara Kaddáfího.

Islám nařizuje vraždit bezvěrce a nepřátele Alláha, hlásá IS v magazínu

Mluvčí prokuratury řekl, že Young svým chováním nijak neohrožoval policejní sbor a svou aktivitu zaměřil na pomoc IS v zámoří. Z policie byl už ale propuštěn.

Podle dokumentace byl společníkem dvou dalších lidí, kteří byli obviněni ze zločinů vázaných na terorismus. V roce 2010 ho policie vyslýchala kvůli jeho kontaktům se Zacharym Chesserem, který se přiznal k úmyslu připojit se k radikální skupině aš-Šabáb a k pohrůžkám, které poslal autorům kresleného seriálu South Park, když zveřejnili díl obsahující urážku islámu. Young se také pravidelně stýkal s Aminem El Khalifim, který se přiznal k účasti na přípravě sebevražedného útoku na Kapitol v roce 2012.

S informátorem z FBI se Young v roce 2014 sešel dvacetkrát a v domnění, že jde o zájemce o spolupráci s radikály, mu radil, jak se vyhnout zadržení na cestě za IS do zámoří.

Web Washington Post píše, že Young vlastnil několik samopalů AK-47, pistolí a pušek včetně kousků z druhé světové války. Podle obžaloby se svěřil tajným agentům, že jako dítě mučil zvířata. Také se prý oblékal jako Džihádista John a nacista a sbíral nacistické suvenýry. A na svém krku agentovi ukázal tetování s německou orlicí.

Young pracoval u washingtonské dopravní policie a žil ve Fairfaxu ve Virginii. Je sice prvním členem policejního sboru zadrženým kvůli podpoře IS, ale je pouze jedním z šesti lidí, kteří byli za terorismus zadrženi jen ve Virginii. FBI vyšetřuje podobné případy i v jiných státech USA.

Policie ve středu prohledala Youngův dům ve městě Fairfax, zatímco jeho sousedé AP bývalého policistu popsali jako podivínského samotáře. Podle sousedky Diny Ahmadové měl auto ozdobené protiizraelskými nálepkami. „Věděli jsme, že je na něm něco podivného. Trošku nám z něho běhal mráz po zádech,“ řekla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue